Директор НАБУ Артем Ситник: Якщо детективи вважатимуть за потрібне допитати Авакова, то такий допит буде проведено

Це літо виявилося спекотним не тільки для звичайних громадян, а й для борців з корупцією з новостворених правоохоронних органів НАБУ і САП. Згадаймо хоча б справу з розкриттям схем розкрадання державних коштів, в організації яких підозрюється народний депутат Олександр Онищенко. У стислі строки антикорупціонерам вдалося затримати 12-х підозрюваних. Частина з них вже дала свідчення і погодилася на угоду зі слідством. Однак затримати головного обвинуваченого виявилося непосильним завданням, і зараз Онищенко шукає політичний притулок у Великобританії. У жовтні Інтерпол повинен винести свій вердикт – оголошувати або не оголошувати його в міжнародний розшук. Ще не спала спека навколо Онищенка, як НАБушники задокументували 150 тис. доларів хабара, які взяв одіозний київський суддя Чаус. Однак і він скористався своєю недоторканністю і втік до окупованого Криму.

Не варто забувати, що під час активної фази у цих справах між НАБУ і Генпрокуратурою спалахнув конфлікт, про який не писав тільки ледачий. Скандал стосувався нібито незаконного прослуховування співробітниками Бюро працівників департаменту ГПУ. Зараз розслідуванням цього інциденту займається СБУ.

Уже на початку осені розгорівся скандал з купівлею елітної квартири депутатом-антикорупціонером Сергієм Лещенком, яким також зайнялося НАБУ і за результатами аналізу знайшло в діях парламентаря ознаки можливого адміністративного правопорушення. Втім, остаточне рішення залишається все ж за Національним агентством з питань запобігання корупції, куди, власне, матеріали і передані.

Українські Новини зустрілися з директором НАБУ Артемом Ситником і дізналися, коли чекати перших обвинувальних вироків із реальними термінами покарання, про перспективи справи Онищенка, Чауса, військового прокурора Кулика, про «рюкзаки Авакова», розслідування справ проти оточення екс-прем'єра Яценюка.

А також, чому Лещенко повинен відповідати перед законом за придбання квартири.

Почнемо з «газової» справи народного депутата Олександра Онищенка. В рамках розслідування було затримано 12 підозрюваних. Деякі з них уклали угоду зі слідством. Як просувається далі цей процес? Їх багато?

Доказова база щодо кожного етапу схеми виведення коштів розкрита і описана НАБУ. Низка учасників ОЗУ (другого плану) пішла на співпрацю зі слідством. Я не виключаю, що й інші фігуранти візьмуть із них приклад.

У справі є ще два фігуранти, які перебувають за кордоном. Одному з них вже підписано повідомлення про підозру. Якщо найближчим часом ці люди не повернуться до України, ми звернемося за допомогою до Інтерполу для їх розшуку.

Ці два фігуранти, які ховаються за кордоном, це чиновники?

Це люди, які забезпечували переведення грошових коштів в готівку. Це не державні чиновники.

Скільки, на даний момент, фігурантів уклали угоду зі слідством?

5 осіб.

Тобто вони визнали свою провину?

Вони визнали свою участь в незаконних діях. Зараз вкрай важливо, щоб Інтерпол запустив процес розшуку і затримання Онищенка. Ну а після цього Великобританія прийняла рішення про його екстрадицію в Україну.

У жовтні Інтерпол повинен розглянути це питання...

Оскільки Онищенко є народним депутатом, у цьому випадку рішенню Інтерпола про оголошення в міжнародний розшук повинен передувати висновок спеціальної комісії (Комісія по контролю за файлами Інтерполу – ред.) про відсутність політичного підґрунтя або переслідування. Ця комісія проводить свої засідання лише чотири рази на рік – найближче відбудеться в жовтні. Весь необхідний пакет документів, які свідчать про відсутність політичного переслідування Онищенка, НАБУ передало до Українського бюро Інтерполу. Розраховуємо, що у жовтні комісія прийме позитивне рішення і процедура буде повністю запущена.

Вам невідомо, чи звертався Онищенко до британської влади з проханням надати йому політичний притулок?

Наскільки мені відомо, то ні. Але я не виключаю такого сценарію.

Хто, крім Онищенка, ще фігурує в цій справі?

Перевіряються на причетність до цих злочинних дій співробітники «Укргазвидобування», які фактично не здійснювали контроль за реалізацією цього газу. Юридична оцінка буде дана і керівництву «Укргазвидобування».

Поговорімо про справу військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика. Його майно арештоване, він має право користуватися ним?

Розпоряджатися ним він не має права. У цій справі до жовтня, ймовірно, може бути прийнято остаточне рішення. Вказівки, які дала Спеціалізована антикорупційна прокуратура, виконані.

Якщо справа потрапить до суду, вона стане першою справою про незаконне збагачення?

У тій редакції статті, яка діє з березня 2015 року, це буде перша справа (ст. 368-2 Кримінального кодексу «Незаконне збагачення», змістила фокус покарання корупціонерів. Якщо раніше їх притягували до відповідальності за окремими фактами отримання неправомірної вигоди, то тепер, згідно ст.368-2, це стало можливим і при наявності незаконних доходів - ред.).

Доведете її до логічного завершення?

Зробимо все від нас залежне для цього. Поки ми не почули правдоподібну версією про законність походження майна (набутого після набрання чинності ст. 368-2 ККУ в березні ц.р. – ред.). Кулик, фактично, все життя пропрацював в органах прокуратури. Ми повністю дослідили всі джерела його доходів. Вони взагалі не покривають тих витрат, які він здійснював.

Яке покарання йому загрожує?

Від 2 до 5 років позбавлення волі.

ГПУ не проявляє активності у цій справі? Військовий прокурор Матіос не намагається тиснути на Вас?

Матіос не здійснює ніякого тиску. Єдина форма тиску на НАБУ – це тиск через ЗМІ.

Судова перспектива у справи є?

Я вважаю, що є. Якби її не було, прокуратура не погодила б нам повідомлення про підозру.

Які перспективи у справі Мартиненка і що вдалося отримати від чеських правоохоронців?

Я терпляче спостерігаю за істерією, яку створюють адвокати Мартиненка. Але остаточне рішення у цій справі буде. Основний масив роботи зроблено. Розслідування трохи затяглося, бо вивчалися кілька епізодів, пов'язаних з різними країнами: Узбекистаном, Казахстаном, Чехією, Австрією, Швейцарією та Латвією. Ми чекаємо останні документи зі Швейцарії, де слідчі органи розслідують свою справу, яка фактично пов'язана з нашою. Так що я не виключаю, що, можливо, буде створена спільна міжнародна слідча група.

Які документи у цій справі передала Чехія?

Це інформація про банківські рахунки, свідчення окремих громадян тощо.

Поговорімо про справу «рюкзаків Авакова». На якому етапі розслідування, і хто в ньому фігурує?

Підозрюваних немає, але у даному провадженні наші детективи дуже серйозно просунулися. Не стану детально коментувати, щоб не нашкодити слідству, але прогрес є.

Чи буде допитаний у цій справі міністр Аваков?

Якщо у процесі розслідування детективи вважатимуть за необхідне його допитати, такий допит буде проведений. Втім, він, як міністр, відношення до тендеру не має.

Фігурують у кримінальних провадженнях НАБУ колишні чиновники Кабміну Яценюка і сам Арсеній?

Підозра щодо Яценюка не виносилася, тому говорити про те, що проти нього є якесь провадження, некоректно. Є низка проваджень, в рамках яких перевіряються вищі посадові особи. Згадайте той же «Одеський припортовий завод» і НАК «Нафтогаз Україна» (14 липня детективи НАБУ разом з прокурорами САП затримали першого заступника правління НАК «Нафтогаз Україна», голову наглядової ради ПАТ «Одеський припортовий завод» Сергія Перелому – ред.).

Згадаймо недавній конфлікт, який стався між Генпрокуратурою і співробітниками НАБУ. Чим завершилася історія з викраденням ГПУ 2 ваших співробітників?

Цей інцидент розслідує СБУ. Більше того, ми самі ініціювали його передачу СБУ. Ми не боїмося розслідування. Що стосується конфлікту, то у нас немає бажання з кимось конфліктувати, тому що конфлікт за своєю природою завжди деструктивний, заважає ефективній роботі.

Такі конфлікти і надалі можуть виникати?

Створення НАБУ порушило монополію Генпрокуратури на притягнення прокурорів до відповідальності, що існувала десятиліттями. Тому прокурори не дуже впевнено себе почувають, оскільки з'явився незалежний орган, якому підслідні справи, які порушуються щодо таких чиновників. Інцидент, який стався 12 серпня, нас не зупинить, оскільки вищі посадові особи Генпрокуратури – наша пряма підслідність.

Ви можете прямо зараз сказати, що конфлікту між ГПУ і НАБУ немає?

Є робочі моменти, і ми з Генпрокурором Луценком обговорюємо їх. Спільні робочі зустрічі у нас проходять. Ми спілкуємося.

Чи готові Ви за своїх співробітників йти до кінця?

Якщо ми не будемо захищати наших людей, то наша робота не буде такою ефективною.

Як просувається розслідування у провадженні щодо так званої «чорної бухгалтерії» Партії регіонів?

Розслідування проводиться з урахуванням ситуації, яка склалася напередодні, коли деякі особи перед тим, як передати нам ці документи, пішли на прямі ефіри і анонсували таку передачу НАБУ. Це зашкодило розслідуванню. Крім того, у цьому провадженні призначено низку експертиз, проведення яких затягується із незрозумілих для нас причин. Також в ході розслідування ми з'ясували, що деякі моменти перетинаються зі справою, яку розслідує Генпрокуратура (про узурпацію влади екс-президентом Януковичем – ред.). У нас було вже кілька робочих зустрічей з цього приводу з ГПУ.

Чи багато фігурантів, за Вашою інформацією, покинули країну?

Частини громадян, які забезпечували весь процес, тобто видачу грошових коштів, в країні немає, і я не знаю, чи повернуться вони. Частина людей проходить у провадженні Генпрокуратури.

Підозри в рамках цього розслідування з боку НАБУ нікому поки не винесені.

Чи буде допитаний у цій справі колишній радник екс-президента Віктора Януковича Пол Манафорт, який фігурує в цьому списку?

Як відомо, ФБР США почало своє розслідування в цій частині (Міністерство юстиції США і ФБР проводять спільне розслідування про можливу участь американських компаній в корупційних схемах в Україні під час президентства Віктора Януковича – ред.). Ми можемо співпрацювати в цьому питанні.

Чи буде оголошено в міжнародний розшук обвинувачений у хабарництві суддя Микола Чаус? Вам відомо, де він зараз переховується?

Я сподіваюся, що це останній суддя, який скористався своїм імунітетом і покинув країну. Ми вилучили у нього паспорт для виїзду за кордон, і легально він не міг виїхати з України, але фізично ми не могли його затримати. За нашими даними, він знаходиться в Криму. Знову ж таки, ми будемо використовувати всі можливості, в тому числі і міжнародного розшуку, для того, щоб встановити його місцезнаходження і повернути в Україну.

Які наслідки чекають матір Сергія Лещенка та засновницю «Української правди» Олену Притулу за те, що вони позичили йому гроші на купівлю квартири? Чи повинен Лещенко сплатити податок на дохід з грошей матері і Притули?

Якщо людина дає безвідсоткову позику іншій фізособі, яка не є державним чиновником, то тут немає порушення взагалі. Притула як цивільна особа має право підписувати такі договори. Тут більше запитань до самого Лещенка. Що стосується депозиту, то, по-перше, він був відкритий до моменту, як Лещенко став народним депутатом. По-друге, ми досліджували всю звітність Лещенка та його доходи і встановили, що у нього була фінансова можливість відкрити депозит.

Але він був оформлений на його матір...

Так. За його словами, щоб мати, таким чином, мала можливість управляти цим депозитом. Це було його право, оскільки на той момент він не був народним депутатом. Лещенко визнає, що кошти на депозиті – його.

Чи повинен Лещенко сплатити податок з отриманих від Притули грошей?

Це ж позика, а не дохід. Він зобов'язаний повернути ці гроші. Тобто з точки зору податків, тут немає такого зобов'язання.

Скільки вироків винесено у справах НАБУ за час роботи відомства?

На жаль, тільки 5. Це вироки по тим справам, де було досягнуто угоди зі слідством. Угода зі слідством – це шлях до швидкого винесення вироку. Станом на даний момент більше 30 справ передано до судів, ще низка готується до передачі. Яку тенденцію ми спостерігаємо? Тенденцію затягування розгляду судами кримінальних проваджень. Тому ми і виступаємо за створення Антикорупційного суду. Суспільство втомилося від постійних затримань і чекає на вироки судів.

Коли можна очікувати вироків не на основі угод зі слідством, а з реальними термінами покарань?

Тестом стане справа щодо судді Бурана (Олексій Буран, суддя Малиновського районного суду Одеси, обвинувачується в одержанні неправомірної вигоди в особливо великих розмірах; чинив опір співробітникам НАБУ – ред.). Задокументовано все "від і до", справа більше місяця перебуває в суді, але руху по ній немає. Якщо ця справа не буде розглянута до кінця жовтня, то буде реальний привід говорити про те, що судові органи відверто саботують цю роботу (справа судді Бурана передана до Миколаївського районного суду Миколаївської області - ред.).

Як Ви оцінюєте результати своєї роботи?

Мені здається, що оцінку нашій роботі повинні давати не ми самі, а суспільство. Я не розраховував, але нам вдалося за 8 місяців створити правоохоронний орган з нуля. Зараз проходить остання хвиля набору детективів. Практично укомплектований штат територіального управління НАБУ у Львові. Активно триває робота з облаштування Харківського та Одеського офісів НАБУ. Одним словом, нам вдалося зробити дуже багато, залишилося дочекатися судових вироків – те, чого чекає суспільство.

Чи потрібно в Україні легалізувати зброю і надати громадянам право вільно нею володіти?

Перш, ніж дискутувати на цю тему, необхідно завершити реформу органів внутрішніх справ, тому що вільне володіння зброєю несе підвищений ризик для держави. Правоохоронна система повинна працювати більш ефективно, якщо говорити про легалізацію зброї. Адже крім корупції існує і загальна кримінальна злочинність. Наприклад, по "закону Савченко" з місць позбавлення волі вийшли сотні людей – близько 700 із них вже повернулося назад.

Зараз цей закон хочуть скасувати...

Я тільки за, бо негативу від цього закону більше, ніж можливого позитиву.

На що Ви витрачаєте свою немаленьку зарплату?

Автомобілів і квартир я не купив. Допомагаю батькам, вирішую побутові питання, зробив невеличкий ремонт в квартирі. Істотних придбань не було.

У мене двоє дітей, обидва – школярі... Тому, є на що і на кого витрачати зарплату. Два школярі – це дороге задоволення зараз... Сім'я вимагає значних витрат.

Вам вдалося відпочити цього літа?

Я брав 4 дні відпустки у серпні, на свій День народження. Відпочивали з дружиною удвох в Чорногорії.

Сергій Босак, Українські новини