Голова та судді ОАСК продовжують порушувати процесуальні обов’язки

Детективи НАБУ двічі, 8 та 16 лютого 2021 року, прибували до Окружного адміністративного суду м.Києва для виконання ухвал ВАКС про примусовий привід підозрюваного голови ОАСК до суду для участі у засіданні з обрання йому запобіжного заходу. Виконати ухвалу не вдалося: вона не надає права затримувати підозрюваного або проникати до його житла чи іншого володіння, а голова та судді ОАСК вжили всіх заходів для того, щоб детективи не могли потрапити до приміщення суду.

 

Окрім того, що детективам НАБУ в ОАСК постійно повідомляють про відсутність голови на робочому місці через його перебування у відпустці, там змінили пропускний режим. З листопада 2020 року потрапити на другий поверх, де знаходиться робоче місце підозрюваного голови суду, стороннім особам можна лише за дозволом, який, в свою чергу, надає один із підозрюваних учасників злочинної організації, очолюваної головою ОАСК. Наразі детективи утримуються від силового проникнення до судової установи.

 

Водночас, сам голова ОАСК у соціальних мережах створює видимість відкритості до правосуддя, публікує неправдиві заяви та звинувачення на адресу НАБУ.

 

Вирішити цю ситуацію може лише Генеральний прокурор, чия бездіяльність впродовж півроку позбавляє слідство можливості використати передбачені законодавством процедури для досягнення завдань кримінального провадження.

 

Починаючи з липня 2020 року і до сьогодні, детективи НАБУ тричі ініціювали перед Генеральним прокурором клопотання про надання дозволу на затримання підозрюваного голови ОАСК для звернення з цими клопотаннями до ВРП. Однак ОГП досі цього не зробив.

 

Голова та судді ОАСК грубо порушують законні вимоги слідства та суду, прикриваючись пунктами КПК України щодо гарантій суддівської недоторканості, а також суперечливою позицією Вищої ради правосуддя, яка не може мати преюдиційного значення і спростовується рішеннями ВАКС.

 

Нижче наводимо хронологію звернень НАБУ з клопотаннями та інформуємо про дії ОГП.

 

  • Липень 2020

НАБУ подає клопотання про надання згоди про затримання суддів ОАСК та утримання їх під вартою на погодження Генеральному прокурору.

 

  • Серпень 2020

ОГП дає відповідь про необхідність доопрацювання клопотання з формальних підстав.

 

  • Листопад 2020

НАБУ повторно подає клопотання про надання згоди про затримання суддів ОАСК та утримання їх під вартою на погодження Генеральному прокурору.

 

Крім того, враховуючи неодноразові випадки переховування від органу досудового розслідування та невиконання підозрюваними законних вимог детектива, Генеральному прокурору направляються клопотання про проведення обшуків за низкою адрес, у яких, за наявними даними, перебували особи, оголошені на той момент у розшук.

 

  • Грудень 2020

НАБУ отримує відповідь, що питання погодження відповідних клопотань буде вирішено після уточнення позиції ВРП, враховуючи попередній розгляд клопотань про відсторонення суддів ОАСК (вказана позиція не відповідає вимогам законодавства та перешкоджає досягненню завдань кримінального провадження).

 

  • Лютий 2021

Після чергового звернення НАБУ до Генерального прокурора із проханням розглянути відповідні клопотання, ОГП направляє відповідь, якою погоджується з позицією ВРП щодо відсутності у суддів ОАСК статусу підозрюваних. Вказана позиція прямо протирічить позиції самого ж ОГП, який затверджував клопотання про відсторонення суддів ОАСК (під час якого зобов’язаний був перевірити підстави для звернення із відповідним клопотанням, у тому числі і набуття підозрюваними їх статусу), позиції ВАКС, який при розгляді клопотань про продовження строків підтвердив набуття всіма підозрюваними їх статусу.

 

Ініційовані у листопаді 2020 року клопотання про проведення обшуків досі залишаються без відповіді. Повторні клопотання, подані особисто в.о. керівника САП 15 лютого 2021 року, Генпрокурор не підтримала.