«І півріччя 2020 року – півріччя антикорупційних рекордів у роботі НАБУ», – директор Львівського теруправління Тарас Лопушанський

Наприкінці серпня у м. Львів відбулася презентація Звіту про діяльність Національного антикорупційного бюро України за І півріччя 2020 року. Під час заходу директор Львівського територіального управління Тарас Лопушанський розповів про ключові здобутки правоохоронного органу, найбільш резонансні розслідування та, звісно, специфіку роботи під час пандемії коронавірусу – про це пише інтернет-видання "Українське право".

«Перше півріччя 2020 року – півріччя антикорупційних рекордів. За цей період детективам НАБУ разом з прокурорами САП вдалося викрити у вчиненні корупційних дій 125 підозрюваних, тоді як у другому півріччі 2019 року цей показник становив 84. Зпочатку створення НАБУ 390 особам повідомлено про підозру, а 488 набули статус обвинувачених», - зауважив Тарас Лопушанський.

Серед осіб притягнутих до кримінальної відповідальності у звітному періоді є керівники державних підприємств, вищі посадові особи держави, судді, посадовці категорії «А» та інші держслужбовці. Не залишилися поза увагою НАБУ протиправна діяльність фізичних осіб та адвокатів.

Як підкреслив Тарас Лопушанський, економічний ефект від роботи НАБУ у цьому півріччі також рекордний – 1,51 млрд грн. Загалом у НАБУ розслідувалося 986 кримінальних проваджень, 406 з яких зареєстровано у звітному періоді.

Щодо найбільш резонансних корупційних справ, які були завершені у звітному періоді варто виділити:

  1. Справа щодо завдання 17,44 млн грн збитків державі при закупівлі автівок для потреб армії - ч. 2 ст. 364 КК України.
  2. Справа щодо завдання 13,7 млн грн збитків державному підприємству «Завод «Електроважмаш» - ч. 2 ст. 364 КК України.
  3. Справа щодо завдання 81,64 млн грн збитків державному бюджету внаслідок заволодіння майном Національної гвардії України.

Цікавим регіональним кейсом є провадження відносно голови Чернівецької обласної ради, який у липні 2019 року висловив прохання одному з підприємців Чернівецької області надати йому 400 тис. дол. США неправомірної вигоди за сприяння у передачі в оренду оздоровчого комплексу. Слідство задокументувало, що впродовж серпня-жовтня 2019 року голова Чернівецької облради одержав від підприємця частину коштів у розмірі 180 тис. дол. США.

Також перша половина 2020 року запам’ятається рекордним хабарем, який хотіли надати керівникам НАБУ та САП за закриття кримінального провадження за підозрою Міністра екології часів президенства Януковича. Розмір неправомірної вигоди за вчинення цих дій становив 5 млн дол. США. Це найбільша неправомірна вигода в історії правоохоронних органів України.

У червні 2020 року «на гарячому» було затримано трьох осіб, які безпосередньо передавали неправомірну вигоду. Окрім них, про підозру в організації злочину повідомлено і самому колишньому топ посадовцю. Вилучено 6 млн дол. США, з яких 5 млн дол. США передбачалися безпосередньо за закриття справи і 1 млн дол. США — за «консультаційні послуги» посереднику.

«Пандемія COVID-19 безумовно змінила формат роботи НАБУ, однак його не загальмувала. Попри всі карантинні обмеження, команда НАБУ наростила темпи своєї роботи. Цих результатів нам вдалося досягти не тільки завдяки працелюбності наших працівників, але й завдяки змінам до законодавства, запуску ВАКСу, покращення взаємодії з іншими правоохоронними органами» - підкреслив Тарас Лопушанський.

У межах виконання функцій по розгляду звернень громадян протягом І півріччя 2020 року до Національного бюро надійшло понад 12 тис. звернень громадян.

Завершуючи звіт, Тарас Лопушанський наголосив на важливості комунікації із суспільством, адже протидія корупції вимагає спільних зусиль та співпраці з різними цільовими групами. Окремо зробив акцент на важливості співпраці з громадськістю та ЗМІ у їхній діяльності.

Підсумовуючи Тарас Лопушанський зауважив про наступну закономірність: із збільшеннямм результатів діяльності НАБУ – посилюється тиск на антикорупційні органи, утім це не зупиняє їх роботу, а навпаки – доводить правильність обраного шляху.

Зеновія Суховерська для Українського права