Інтерв'ю Артема Ситника для UA: Українське радіо

Про найгучніші антикорупційні справи «Роттердам+» та Окружного адміністративного суду Києва, і не лише в ефірі Українського радіо розповів директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник.

— Нещодавно відбулась спільна прес-конференція Артема Ситника та Назара Холодницького, очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Чим може похвалитися НАБУ та САП за півроку, що минули?

— Я не буду зупинятись на цифрах. Зазначу лише, що перші звіти роботи ми давали з наростаючим підсумком, зараз ми даємо за останні звітні півроку. З останніх справ зверну увагу на справу щодо посадових осіб адміністративного суду Києва та справу щодо так званої формули "Роттердам+", це та справа, яка дуже довго була на слуху. Нещодавно ми зробили крок, щоб наблизитись до фінального рішення. Також нещодавно були оголошені підозри діючому міністру енергетики (Ігорю Насалику щодо внесення завідомо недостовірних даних до декларації) та ряду інших посадових осіб. Після зустрічі з новообраним президентом зазначу, що динаміка взаємодії детективів і прокурорів суттєво зросла.

 

— Щодо справи "Роттердам+": на даному етапі є шість підозрюваних членів НКРЕКП, також у справі фігурує компанія ДТЕК Ріната Ахметова. Коли говорити про 18 мільярдів збитків, як НАБУ їх обчисляло?

— Це питання не входить в компетенцію ані прокурора, ані детективів, згідно законодавства, ми зобов'язані встановити суму збитків експертним шляхом. Без висновку експертизи жодна підозра, яка буде оголошена, вона не буде обгрунтована. Саме у зв'язку з тим, що тривалий час ми не могли отримати висновок експертизи, питання щодо оголошення підозри постійно відкладалось. Була проведена велика робота, але без висновку експертизи ця робота не могла трансформуватися в обгрунтовані підозри. Зараз ми будемо проводити додаткові дослідження, бо цим висновком експертизи не охоплений весь період дії формули. Не виключається, що  після додаткової експертизи сума збитків буде ще більшою.

 

— Коли говорити про збиток і ціну, формула "Роттердам+" полягає у тому, що там закладена ціна антрацитного вугілля, яке нібито їде з Роттердаму, тобто фрахт закладений, тому для населення ціна саме така. Справді вугілля їхало з України до Роттердаму і назад?

— Це не зовсім так, мова йде не лише про антрацитне вугілля. Якщо говорити просто, то окремі складові формули не знайшли свого підтвердження і обгрунтованості в ході розслідування. Сама формула дуже складна, вона має дуже багато складових, які перевірялися в ході розслідування. Якраз було встановлено, що славнозвісний "плюс" є необгрунтованим. Експертиза говорить, що формула дійсно є і вона працювала, ця формула, а висновок про її обгрунтованість чи необгрунтованість не був зроблений. 

 

— Коли ви говорите про деякі речі, які не знайшли свого підтвердження, хоча на папері вони були... Наприклад

 Не знайшла підтвердження ціна фрахту, сума реального імпорту склала біля 1%, хоча згідно паперів це було набагато більше. Також ми досліджували не тільки саму формулу, а й процес прийняття рішення, хто доповідав. І це все дало підстави стверджувати, що а) є певна необгрунтованість окремих складових формули і б) це було зроблено з умислом.

 

— На користь кого?

— Згідно з фабулою підозри, зловживання службовими особами НКРЕКП в інтересах компанії ДТЕК.

 

— Про формулу "Роттердам+" вже давно говорять. І це було як одне з звинувачень колишньому президенту і колишній владі, що вона була запроваджена. Справа "Роттердам+" фактично рушила з місця вже при зміні влади, зміні президента. Усі ці речі — затвердження тарифів НКРЕКП і перевезення вугілля — могли б відбуватися без політичної волі найвищого керівництва держави?

— Це питання не до працівника правоохоронних органів, який керується доказами. Наразі із зібраних матеріалів ми змогли довести необхідність оголошення підозри шести працівникам НКРЕКП. А далі — час покаже. Як тільки були оголошені підозри, включилися дуже багато експертів, які почали говорити, що наші дії непрофесійні, що насправді формула обґрунтована. Це явно спростовується матеріалами справи, але у такій медійній кампанії, бачимо, є багато експертів, говорять про обгрунтованість формули. Сам пан Вовк, голова НКРЕКП, не був оригінальним. Він почав писати пости, при тому що ми закликали його прийти до нас і здіснювати свій захист не у Facebook, а в процесуальний спосіб. До речі, представники ДТЕК так і зробили...

На сьогодні двоє із шести підозрюваних перебувають за межами України, вже зафіксовано, що вони не прибули за викликом. Якщо вони не з'являться найближчим часом, буде застосовано механізм міжнародного розшуку. 

 

— Ви так доволі позитивно відгукуєтесь сьогодні про Назара Холодницького, хоча раніше між НАБУ та САП існувало напруження і в медіа говорили, що між вами війна. В яких ви зараз відносинах з Назаром Холодницьким?

— Я ніколи  не говорив ані поганого, ані хорошого. Я говорю постійно лише те, що без прокурора, мається на увазі не конкретного прокурора, а антикорупційного прокурора, всі наші розслідування не будуть рухатись. Коли рішення прокурорів не були зрозумілі для детективів, наприклад, справа "рюкзаків": коли прокурор приймає рішення, що зібраних доказів достатньо для передачі до суду, а потім приймає рішення, що ні, немає складу злочину. Такі рішення не сприяють конструктивній співпраці. Зараз динаміка змінилася.   

 

— Останніми тижнями вибухнув ще один скандал щодо Окружного адміністративного суду міста Києва, слідчі дії там проводить НАБУ, а процесуальне керівництво здійснює управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури під керівництвом пана Горбатюка. 

НАБУ і управління спецрозслідувань. Що це за історія? Пан Горбатюк на спільній прес-конференції говорив, що це розслідування проводиться у рамках розслідування справ Майдану. Але прозвучали лише речі, які стосуються втручання у діяльність судів, суддів, а про Майдан не йшла мова. Чи там є все-таки епізоди, які стосуються Майдан?

— Це не перший випадок, коли НАБУ працює зі слідчими департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури. До речі, це приємний приклад, що можна працювати разом, а не займатися тим, чим займався постійно Юрій Віталійович. Приклад співпраці - справа по чорній бухгалтерії.

Якщо ми говоримо конкретно про прес-конференцію, яка стосувалась окружного адміністративного суду, то справа, в якій проводились негласні слідчі дії у цьому випадку стосувалась "майданівських" справ. Для того, щоб зафіксувати певні додаткові докази у цих справах були залучені детективи НАБУ. В ході проведення цих дій було отримано шокуючі дані, які вказують на те, що правосуддя використовується для формування державної політики і формування державних органів. Найбільш цинічно, що це не просто втручання в роботу ВККС, це спроби формування наглядового органу над судами, який приймає кадрові рішення та дисциплінарні провадження здійснює. При цьому використовується інструмент тиску на Уповноваженого з прав людини та багато інших державних органів, а правосуддя здійснюється не в залі засідань, а в кабінеті керівника. Це дійсно загроза національній безпеці.

 

— Чи правда, що те, що було показано на прес-конференції, — це лише вершина піраміди?

— На спільній прес-конференції НАБУ і САП було оголошено те, чого, на думку слідчих і прокурорів, було достатньо для оголошення підозр і в майбутньому вони дійсно були погоджені. З іншого боку, матеріалу там набагато більше, проте НАБУ не є основним органом розслідування у цій справі і ми обмеженні позицією колег з Генпрокуратури в частині  розголошення матеріалів. Ми направили листа до Генеральної прокуратури з проханням передати нам справу для того, щоб ми були старшими слідчої групи, щоб включились туди представники антикорупційної прокуратури.

 

— Юрій Луценко достатньо довго тягнув з цією справою. Він казав, що немає достатньо доказів, але потім все підписав. Як відбувається співпраця з Луценком у справі ОАСК зараз?

— Як така співпраця відсутня. Я намагався йому зателефонувати, але він не взяв слухавку. Хотів просто попросити, щоб звернення керівника підрозділу про передачу цієї справи до НАБУ було задоволеним, і ми далі працювали саме в частині цих епізодів, ну і не без допомоги по майданівським епізодам. На сьогодні цей лист не розглянуто.

 

— Напередодні президентських виборів вибухнув скандал з оборонним комплексом. Журналісти зробили серію матеріалів, після чого почалися перевірки. Там також лунала назва НАБУ, яке, мовляв, сприяло певним речам і, наскільки мені відомо, ДБР взяло до себе цю справу.  Що зараз з цією справою?

— З цією справою поки що нічого. Ми одразу заявили, що готові передати всі матеріали, провели своє службове розслідування, вжили певних заходів. 

 

Джерело: https://bit.ly/307pUFL