Інтерв'ю директора Харківського теруправління НАБУ виданню "Сьогодні"

Три місяці тому відкрилося Харківське територіальне управління НАБУ, яке повноцінно запрацювало з призначенням його директора. Боротися з топ-корупцією місцеві антикорупціонери будуть на території Харківської, Сумської, Запорізької, Дніпропетровської областей, а також на території проведення АТО — Луганській та Донецькій областях під керівництвом полтавчанина Юрія Кравченка. "Сьогодні" познайомилася з директором теруправління НАБУ і дізналася, як він обжився в Харкові, чому не збирається міняти свій 12-річний ВАЗ і чим корупція в Харкові відрізняється від інших міст.

 

- Юрію Олексійовичу, Харків для вас незнайоме місто? Чи могло це стати бонусом для Вас під час проходження конкурсу на посаду директора теруправління?

- З Харковом мене пов'язує навчання в юракадемії в 1994-1999 рр. Тут у мене дуже багато знайомих, друзів, з якими ми підтримуємо зв'язок як після навчання, так і через моє хобі — я займаюся автоспортом. Відразу скажу, що рідних у мене в регіонах нашої юрисдикції немає. Щодо моєї перемоги в конкурсі, не скажу що моє місце проживання і роботи (Полтавська область), могло бути преференцією при призначенні на посаду.

- Ви говорите про справи, які були у Вас під час роботи в органах прокуратури? Чому Ви вирішили стати обвинувачем, скільки років віддали цій службі?

- Мій батько був співробітником органів внутрішніх справ і в юнацтві я мріяв стати оперативним співробітником, але я познайомився з прокурором Решетилівського району (Полтавська обл. - авт.) І після бесіди з ним вирішив, що пов'яжу свою долю з прокуратурою. І з 1999 року по 2012 я працював в прокуратурах Полтавської області. Починав свою кар'єру на посаді слідчого, в той час це було досить цікаво — адреналін грав в крові, коли йдеш по сліду вбивці. Тоді ж я для самоосвіти вивчав і економічні злочини, які хоч і відбувалися в той час, але не в таких масштабах як зараз, як це не сумно усвідомлювати. Остання моя посада в органах прокуратури — старший прокурор прокуратури Котелевського району. У 2012 році за своїми внутрішніми переконаннями я звільнився перший раз і став адвокатом, тому що зрозумів - користі більше принесу людям в цьому статусі.

- Другий раз Ви пішли з лав обвинувачів не так давно. Чому?

- Другий раз я звільнився з органів прокуратури знову за власним бажанням. Мої внутрішні принципи і переконання збігаються з тими, які існують в НАБУ: в правоохоронній системі повинна працювати незаангажована людина, яка буде діяти справедливо і дотримуватися закону. Мене ще в юракадемії вчили — не знаєш, що робити, дій за законом.

- Конкурс на посаду директора Харківського теруправління НАБУ проводився двічі, перший раз конкурсна комісія не змогла визначитися з переможцем, в ньому Ви брали участь?

- Я брав участь і в першому конкурсі на посаду директора теруправління, але недостатньо скрупульозно поставився до нього, тому ще на здачу тестів по законодавству не добрав один бал. Але і це була не перша спроба. Я брав участь в конкурсі під час набору старших детективів НАБУ. Тоді дійшов до співбесіди, пройшов всі чотири етапи, у тому числі і психологічне тестування, але в той момент мені не запропонували посаду.

- Ви вперто продовжували пробивати свій шлях в НАБУ. Чому?

- Я вирішив спробувати, тому що сьогодні людям не вистачає справедливості. А топ-корупція — це те, що заважає звичайному громадянинові, адже через неї наша держава не може нормально рухатися далі. Сьогодні в країні є ідея створення незалежного антикорупційного суду, адже це логічне об'єднання роботи детектива НАБУ, антикорупційної прокуратури, яке гарантує винесення справедливого рішення. Сьогодні дуже багато питань до українських судів. Наприклад, є справа одного харківського судді, пов'язана з корупцією, яка не може зрушаться з мертвої точки вже два роки. Ще один приклад — на початку вересня до нас звернувся житель однієї з областей, на які поширюється наша юрисдикція, із заявою, що у нього вимагає гроші суддя. Суддя був затриманий детективами НАБУ після вчинення ним кримінального корупційного правопорушення.

- Ви говорите про ТОП-корупцію, що це означає для обивателя? Чи може він прийти до вас із запитанням, наприклад, про хабарі в навчальному закладі або тієї ж лікарні?

- До підслідності детективів НАБУ в масштабах області відносяться такі суб'єкти — голови місцевих державних адміністрацій, голови, заступники і депутати облрад, голови міст обласного значення, керівники структурних підрозділів регіональної прокуратури. Також нам підслідні посадові особи вищого керівного складу державної виконавчої служби, яка в даний момент має статус правоохоронного органу (дія теруправління НАБУ поширюється і на правоохоронців і військовослужбовців зі званням генерал і вище - авт.), судді, керівники структурних підрозділів регіональної прокуратури. Керівники суб'єктів великого підприємництва, комунальні або державні підприємства, де більше 250 співробітників, а річний дохід перевищує суму, еквівалентну 50 млн євро. Також в нашій компетенції - розгляд справ, якщо вище перерахованим особам надійде пропозиція про отримання неправомірної вигоди.

- Я так розумію, що подібні звернення від харків'ян щодо вище перерахованих осіб бувають не так часто. Але з чим же до вас ідуть жителі?

- У будь-якому випадку ми приймаємо заявника, визначаємо інформацію, з якої він прийшов до нас, чи стосується вона до нашої підслідності. Якщо ні, то ми перенаправляємо звернення в ті органи, до компетенції яких належить розгляд викладеного питання. Найчастіше харків'яни звертаються до нас з приводу завищених тарифів, але це не наша підслідність. За перший місяць роботи ми прийняли 50 заявників, тоді як у Львівському теруправлінні Бюро за три місяці було 90.

- Чи означає це, що проявів корупції у нас більше ніж в інших регіонах, адже у нас нерідко ведуть розмови про дуже тісний зв'язок бізнесу і влади, відкати і корупції?

- Все, що ви перерахували, властиво й іншим регіонам. Але дуже приємно усвідомлювати, що тут є відповідальні громадяни, які хочуть співпрацювати і змінювати державу.

- Під час відкриття офісу НАБУ в Харкові Ви сказали, що в регіонах, які підпадають під компетенцію теруправління, є великі проблеми з корупцією в промисловій сфері. Підтвердилося це?

- На жаль, одне з головних питань на сьогодні — це корупція на державних підприємствах. Ми всі розуміємо, які гроші виділяє держава, і, на жаль, іноді їх витрачають не за призначенням або ж проводять закупівлі товарів і послуг за завищеними цінами.

- Про які суми йдеться?

- Суми зможу назвати тільки тоді, коли детективи нададуть мені інформацію. Адже саме вони приймають рішення про внесення справи у ЄРДР і проводять розслідування. А ми — сполучна ланка, яка координує роботу з громадськістю та ЗМІ.

- Детективи НАБУ вже є в штаті теруправління? Скільки людей працює у вашому підрозділі?

- У нашому теруправлінні на постійній основі будуть базуватися не більше 15 детективів НАБУ, які підпорядковані головному офісу. Що стосується інших співробітників, то відповідно до нашого штатного розкладу в Харкові працює директор, його заступник, три головні спеціалісти по роботі зі зверненнями свідків і заявників, головні фахівці з діловодства та по взаємодії з громадськістю та ЗМІ. За результатами проведених конкурсів вже обрано два фахівці по роботі зі зверненнями, є фахівець з діловодства. Перший місяць після відкриття ми з моїм заступником самостійно здійснювали прийом громадян, поки до роботи не стали головні фахівці. Це був корисний досвід.

- За три місяці роботи були спроби прийти і познайомитися з Вами, так би мовити, в неформальній обстановці? Щоб забезпечити собі тил?

- З такого приводу зі мною спілкуватися взагалі не варто, я дотримуюся принципу — завжди діяти за законом.

- Юрію Олексійовичу, в Харкові Ви знімаєте житло, чи є у Вас транспорт?

- Так, я знімаю житло в 25 хвилинах ходьби від моєї роботи. Їжджу на машині ВАЗ 21099 2005 року випуску, до мене вона потрапила у 2013 році, я на ній беру участь в гонках і міняти не хочу, навпаки її весь час вдосконалюю. Відразу хочу сказати, чому не вказав у декларації будинок в Полтаві на 146 "квадратів", який знаходиться у власності дружини та дітей. Тому що він не придатний для життя, через мою зайнятість ми не можемо зробити там ремонт. Для всіх охочих можу провести екскурсію.

- А квартира в Полтаві, є ж у Вас у власності?

- Ні, ми її продали і вирішили купити будинок. Зараз моя сім'я живе на орендованій квартирі недалеко від школи, де працює моя дружина учителем молодших класів. Там же навчаються й діти. Їх у мене троє, старшому синові Родіону 15 років, дочці Софії - 11 років, а наймолодшій Аріні - 4 роки.

- Як часто Ви з ними бачитеся? Та й діти-підлітки завжди повинні бути під контролем тата.

- На щастя, сучасні засоби зв'язку дозволяють спілкуватися з сім'єю безперешкодно. Та й на вихідних я їжджу до них, адже 150 км від Харкова до Полтави — хіба це відстань.

- У зв'язку з Вашої зайнятістю і життям на два міста чи вистачає у Вас часу на хобі?

- Так, намагаюся знаходити. Я беру участь тільки в офіційних автогонках, з командою ми також організовуємо офіційні заїзди. У минулому році на Чемпіонаті України зайняв четверте місце і отримав спортивний розряд — кандидата в майстри спорту з автогонок.

- Ну і наостанок, Юрій Олексійович, Ви ще не пошкодували про те, що пішли з прокуратури і вирішили займатися боротьбою з корупцією?

- Не пошкодував жодного дня.

 

З ПРОКУРАТУРИ - В НАБУ

Ім'я: Юрій Кравченко

Народився: 18.07.1977 в сел. Решетилівка Полтавської обл.

Кар'єра: 12 липня 2017 року призначений директором Харківського теруправління НАБУ

Здобувши вищу освіту у 1990 р. Юрій Кравченко відправився на службу до Мирогородську міжрайонну прокуратуру Полтавської обл. З 2000 до 2002 обіймав різні посади в прокуратурі Решетилівського р-ну, після чого був призначений на посаду старшого прокурора відділу облпрокуратури. До 2012-го працював на різних посадах в прокуратурах Полтавської області. Але в тому ж році за власним бажанням пішов з лав обвинувачів і зайнявся адвокатською практикою. Повернувся на службу через два роки: у 2014-му його призначили на посаду заступника прокурора Полтавської області. У цьому відомстві він пропрацював на різних посадах до 2017-го. 12 липня 2017 року призначений на посаду директора Харківського теруправління НАБУ.