Корупція у ДП «Укрбурштин»: розслідування завершено

13 грудня 2022 року НАБУ і САП завершили розслідування за підозрою трьох осіб у вчиненні корупційних злочинів та підробці документів, що призвели до замаху на заволодіння коштами ДП «Укрбурштин». Дії учасників корупційної схеми кваліфікувано таким чином:

  • директор ДП «Укрбурштин»* - ч. 2 ст. 15, ч. 4, ч. 5 ст. 191; ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 383 КК України;
  • фізична особа (організатор корупційної схеми) -  ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 4, ч. 5 ст. 191; ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 366; ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358; ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 383 КК України;
  • директорка ТОВ - ч. 2 ст. 15, ч. 4, ч. 5 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч. 4 ст. 358 КК України.

* посада вказана на момент вчинення злочину

Стороні захисту відкрили матеріали справи для ознайомлення.

У вересні 2020 року дочірнє підприємство «Укрбурштин», засновником якого є «Державна акціонерна компанія «Українські поліметали» (100% акцій належать державі), уклало договір відповідального зберігання науково-технічної документації вартістю 58,764 млн грн, власником якої нібито було ТОВ.

Насправді ж, як з’ясували детективи, ніякої документації не існувало - документи підробили. Надалі директор ДП інсценував їхнє викрадення, заявивши про це в поліцію. У такий спосіб в «Укрбурштину» утворився борг перед ТОВ на понад 59 млн грн.

Після цього співучасники злочину з метою стягнення боргу ініціювали відкриття справи про банкрутство «Укрбурштину», щоб згодом стягнути кошти через відповідну процедуру.

Організатором цієї корупційної схеми слідство вважає фізичну особу, яка мала вплив на директора ДП. Ця особа розробила план заволодіння коштами «Укрбурштину», розподілила ролі між іншими учасниками злочину та поетапно давала вказівки про укладення нікчемних правочинів та перерахунок коштів за фактично ненадані послуги на рахунки підконтрольних йому суб’єктів господарювання.

Хоча підозрювані фізично не одержали кошти ДП, вони виконали всі дії, які вважали за необхідне для цього. Що й дозволило слідству інкримінувати їм організацію закінченого замаху на заволодіння майном ДП «Укрбурштин».

За час розслідування детективи встановили нові факти і повідомили про підозру у вчиненні злочину за додатковими статтями.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.