Корупція в «Спецтехноекспорті»: майже 41 млн грн розікрали

НАБУ і САП викрили колишнє керівництво компанії «Спецтехноекспорт» (далі — СТЕ, дочірнє підприємство держкомпанії «Укрспецекспорт») на розкраданні у 2014-2015 роках та подальшій легалізації понад 2,3 млн дол. США (40,8 млн грн в еквіваленті). 17 січня 2023 року чотирьом учасникам корупційної схеми повідомили про підозру. Йдеться про*:

  • одного з керівників СТЕ (2005-2013, 2014-2015 рр.);
  • начальника департаменту СТЕ;
  • двох заступників начальника департаменту СТЕ.

*посади вказані на момент вчинення злочину

Дії всіх учасників кваліфікували за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України. Трьом із них — керівнику СТЕ, начальнику департаменту та одному з його заступників — інкримінують також і ч. 3 ст. 209 КК України.

Слідство встановило, що у 2014 році керівник СТЕ, якого вважають організатором, разом із ще трьома посадовцями держкомпанії впровадили схему розкрадання державних коштів через сплату іноземній компанії за так звані агентські послуги, які так і не надали. Детективи НАБУ з’ясували, що ця компанія була підконтрольна заступнику начальника департаменту СТЕ, а її знайомого залучили як номінального директора, аби замаскувати незаконний характер дій. Тільки впродовж п’яти місяців 2015 року СТЕ незаконно перерахувала цій компанії понад 2,3 млн дол. США за фактично ненадані агентські послуги.

Цього ж суб’єкта господарювання учасники схеми залучали для закупівлі коштом держави товарів за завищеними цінами. Наразі слідство має докази щонайменше однієї такої закупівлі, під час якої СТЕ поставили товар у 3,5 раза дорожчий за закуплений на папері посередником.

НАБУ і САП досліджують й інші епізоди можливої корупційної діяльності організованої керівником СТЕ групи. Детальніше про розслідування НАБУ і САП зловживань у СТЕ.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.