Львівське територіальне управління НАБУ: результати роботи, про які варто говорити суспільству

19 лютого Директор Львівського територіального управління Національного антикорупційного бюро України Тарас Лопушанський презентував звіт про діяльність правоохоронного органу за ІІ півріччя 2018 року. Окремо директор територіального управління розповів про особливості роботи теруправління в звітному періоді та назвав найбільш резонансні справи НАБУ в Західній Україні.

Так, за звітний період про підозру повідомлено 44 особам, стосовно дій 61 особи розслідування завершено, до суду скеровано 28 справ. Поряд із цим, із 28 проваджень, скерованих до суду за минулі півроку, лише у восьми випадках суд розпочав розгляд по суті. Інші справи й досі перебувають на стадії підготовчого засідання». Тому керівник теруправління висловив сподівання, що після створення Вищого антикорупційного суду, наступні звіти НАБУ будуть містити більше інформації про кількість вироків, на які так очікує суспільство.

Також зазначив, що пріоритетом у роботі детективів Національного бюро у ІІ півріччі 2018 року стало розслідування корупції на великих державних підприємствах та викриття незаконної діяльності суддів. Більшість корупційних схем на державних підприємствах, а також при реалізації національних проектів передбачає участь компаній, зареєстрованих за кордоном. Зазвичай вони виконують роль посередників, які залишають у себе більшу частку доходів державних компаній. У подальшому організатори схем легалізують ці кошти та витрачають їх на власні потреби, в тому числі для фінансування політичних проектів. Під час досудового розслідування детективи Національного бюро відслідковують весь ланцюг руху коштів, вкрадених у держави, збирають докази причетності до вчинення злочину посадовців, а подекуди встановлюють місце переховування останніх за кордоном. Станом на кінець 2018 року від слідства переховуються 46 осіб, половина з них — ймовірно за кордоном.

Для встановлення всіх обставин вчинення злочинів до компетентних органів інших держав скеровуються запити про міжнародну правову допомогу. Топ-5 країн за кількістю запитів від НАБУ: Латвія, Кіпр, Велика Британія, Німеччина та Швейцарія.

За словами Тараса Лопушанського, завдяки позовній роботі НАБУ домоглося визнання недійсними 94 угод, укладених на державних підприємствах, на загальну суму понад 4,77 млрд грн. При цьому саме корупції на держпідприємствах стосуються більшість розслідуваних детективами схем. У полі зору набу понад 30 держпідприємств. Загальний розмір збитків, яких вони зазнали, за попередніми оцінками, перевищує 18 мільярдів гривень. Загалом у 2018 році під час розслідувань було добровільно повернуто 200 млн грн, а щонайменше 9 млрд грн можуть бути повернуті державі після винесення вироків суду у справах НАБУ і САП — повідомив очільник регіонального управління Національного бюро.

Що стосується роботи НАБУ в межах юрисдикції Львівського територіального управління, то у звітному періоді найбільш резонансними завершеними справами стала так звана справа «Львівського бронетанкового заводу».

Зокрема 1 липня 2018 року прокурори САП скерували обвинувальний акт стосовно посадових осіб ЗСУ та державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» до Солом’янського райсуду м. Києва. «Справа Львівського бронетанкового заводу» — умовна назва кримінального провадження за фактом розтрати коштів Збройних Сил України під час закупівлі для потреб ЗСУ двигунів на державному підприємстві «Львівський бронетанковий завод». У результаті цієї корупційної схеми державі завдано збитків у розмірі 14,15 млн грн.

Також у звітному періоді Детективи Національного бюро під процесуальним керівництвом прокурорів САП завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом заволодіння понад 300 млн куб. м природного газу НАК «Нафтогаз України. 10 вересня 2018 року стороні захисту відкрито матеріали справи для ознайомлення. За даними слідства, підприємства-власники Новояворівської та Новороздольської ТЕЦ (Львівська обл.) впродовж 2013-2015 років уклали низку угод про закупівлю в НАК «Нафтогаз України» природного газу для виробництва теплової енергії населенню. З метою здешевлення тепла для цієї категорії споживачів, НАК постачав ТЕЦ газ за цінами, суттєво нижчими від ринкових.

Окрім того, Тарас Лопушанський назвав ряд найбільш резонансних корупційних справ, які уже розглядаються в судах Західної України.  Зокрема:

Івано-Франківська область:

1) Івано-Франківський міський суд

-справа щодо отримання суддею Господарського суду Івано-Франківської області неправомірної вигоди у сумі 5000 євро.

2) Калуський міськрайонний суд

-справа щодо вимагання неправомірної вигоди у розмірі 2000 дол. США адвокатом і головою Козівського районного суду Тернопільської області.

Волинська область

1) Луцький міськрайонний суд

-справа про розтрату зерна на суму понад 58,81 млн грн., вчинену колишнім директором ДП «Луцький КХП № 2»;

-справа відносно голови Любомльської районної державної адміністрації Волинської області, який одержав неправомірну вигоду у розмірі 2000 дол. США

Хмельницька область

1) Шепетівський міськрайонний суд

-справа відносно голови Здолбунівського районного суду, адвоката та фізичної особи за отримання хабаря у розмірі 3500 дол. США

2) Хмельницький міськрайонний суд

-справа відносно депутата облради, який «за винагороду» в розмірі 50 тис. дол. США обіцяв сприяти поновленню контракту з директором комунального закладу освіти та фінансуванню капітальних видатків в розмірі понад 20 млн грн.

Рівненська область

1) Млинівський районний суд

-справа відносно судді Луцького міськрайонного суду за обіцянку вплинути на ухвалення рішення у справі про адміністративне правопорушення передбачене ст. 130 КУпАП за грошову винагороду у розмірі 500 дол. США

Львівська область

1) Залізничий районний суд м. Львова

-справа відносно судді Ковельського міськрайонного суду Волинської області, який отримав від фізичної особи неправомірну вигоду у сумі 4 тис грн

2) Стрийський міськрайонний суд

-справа відносно судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області, який у змові з начальником юридичного відділу Мукачівського ОУ ПФ України Закарпатської області одержав неправомірну вигоду

Завершуючи звіт, Тарас Лопушанський наголосив на важливості комунікації із суспільством, адже протидія корупції вимагає спільних зусиль та співпраці з різними цільовими групами. Окремо зробив акцент на важливості співпраці з громадськістю та пресою у їхній діяльності. Так, за другу половину 2018 року Тарас Лопушанський відвідав понад 16 міст Західної України, провів численні зустрічі з громадськістю, студентами та представниками ЗМІ. На його думку такі просвітницькі та навчальні заходи є важливим аспектом діяльності Націноального бюро і несуть в собі також і превентивну функцію.

«Наша мета — залучити громадян до активної участі у боротьбі з корупцією. Це – справа кожного з нас, кожного хто хоче жити у вільній від корупції Україні», - зазначив Тарас Лопушанський.

 

Зеновія Суховерська, «Українське право»