Мисливці за хабарниками вже на низькому старті: хто увійшов до складу Антикорупційного бюро

В Україні починає працювати новий підрозділ, який обіцяє знаходити корупціонерів серед VIP-чиновників навіть по фотографіях у соцмережах.

До кінця року на роботу у довгоочікуване Антикорупційне бюро наберуть ще 60 детективів. Ці новачки будуть працювати разом з 70-ма вже набраними борцями з корупцією. Усього їх буде 242. «Сегодня» ексклюзивно поспілкувалася з детективами, їх керівниками та тренерами.

Зараз бійців у новій структурі – 70 (64 хлопці та 6 дівчат). Набирати додатковий штат тут вирішили, щоб «закрити» регіони: якщо там щось трапиться – туди зможуть направити групу з детективів, пояснюють в НАБУ. Нагадаємо, зарплата детективів – 30 тисяч гривень. Їх мішенями стануть нечисті на руку міністри, їхні заступники, начальники департаментів в держорганах, прокурори і судді. До кандидатів, крім низки вимог, висувалися дві головні – юридична освіта і мінімум 2 роки досвіду роботи в юриспруденції. Кожному з них, щоб стати детективом, потрібно було відповісти правильно мінімум на 70 питань зі 100. Як розповіли нам в НАБУ, навіть відповівши на 69, кандидат не проходив до подальшого етапу конкурсу. Втім, про тих, хто пройшов, в НАБУ нам розповіли, що за 54 кандидатів спецкомісія голосувала одноголосно.

Детективи працюватимуть не поодинці, а групами. Ці команди сформовані так, що частина фахівців у недалекому минулому були цивільними, інші ж працювали слідчими і оперативниками. «Групи сформовані так спеціально, щоб детективи в роботі доповнювали один одного, а підсумок розслідування був якісним», – сказали нам в НАБУ. «Сегодня» поспілкувалася з керівництвом Бюро і тими, хто за кілька тижнів відправиться по-новому ловити в Україні хабарників з вищих ешелонів влади.

ДЕТЕКТИВ ОЛЕКСАНДР: «Нас навчав і агент з ФБР»

 

- Розкажіть про себе. З якої сфери Ви прийшли в детективи?

- До НАБУ у мене було три місця роботи. Діяльність була пов’язана з продажами продуктів.

- Чому прийшли працювати детективом?

- Я хотів працювати на держслужбі і змінювати країну на краще. Але в тій системі держорганів, яка була раніше, це було неможливо: занадто маленькі зарплати і жодних додаткових бонусів. Іншими словами, йти працювати в систему і голодувати я не хотів, а брати хабарі – тим більше. Коли рік тому дізнався про створення НАБУ, почав моніторити інформацію про конкурс. Я радий, що пройшов. Від самого початку мене підтримувала дружина: вона наполягала на тому, щоб я швидше подавав документи на конкурс.

- Чим були цікаві іноземні лектори (майбутнім детективам читали лекції закордонні фахівці. – Авт.)?

- У числі іноземних лекторів у нас був і агент ФБР: він розповідав про роботу антикорупціонерів у США. Нам багато розповідали про те, що важливу інформацію про людину можна дізнатися навіть з соцмереж. Тому я не виключаю, що нас зацікавлять і фото, які в соцмережі викладе той чи інший чиновник – наприклад, якщо він там на дорогій яхті. Доречі, в Україні добре працюють активісти. Пам’ятаєте випадок, коли з’явилися фото автомобілів і будинків одного з начальників ДАЇ? Ми будемо тісно співпрацювати з активістами, які займаються викриттями.

- Як будете дізнаватися, що той чи інший чиновник – хабарник? Яким буде алгоритм розслідування?

- Про той чи інший факт кожен може прийти і розповісти особисто. Приводом для перевірки може стати публікація в ЗМІ і анонімне повідомлення з описом того, що сталося.

- Чи немає побоювань, що в суді справа може «впасти» за сприяння судді, навіть якщо зібрані вагомі докази?

- Ми будемо працювати так, щоб цього не сталося, а доказова база була ідеальною. У нас також буде право оскаржити виправдувальний вирок.

- Детективи проходили детектор брехні. Чим запам’яталася перевірка?

- Хвилювався. Питання були різними: наприклад, чи давав я хабара, чи збираюся порушувати закон... Але оскільки я не працював на держслужбі, то низка питань мене не стосувалася.

ОЛЕНА: «До НАБУ я була прокурором»

- Ким Ви працювали до того, як стали детективом?

- Я працювала 6 років у прокуратурі Кіровоградської області. Починала зі слідчого, була державним обвинувачем. Про конкурс дізналася з інтернету, і стало цікаво спробувати себе. Приємно дізнатися, що потрапила до 70-ти тих, хто пройшов усі етапи.

- Яке питання на співбесіді в НАБУ для Вас було найскладнішим?

- Про Межигір’я. У мене запитали, що потрібно зробити, щоб заарештувати ці активи. Я відповіла, що без підозрюваного не можна заарештовувати майно, але в КПК є норми, які дозволяють це зробити.

- Скільки часу зайняв конкурс в НАБУ?

- Близько 3-4 місяців – з моменту подачі документів до оголошення результатів.

- Якою буде Ваша робота?

- Зобов’язані будемо зібрати всі допустимі в суді докази провини підозрюваного. Якщо якісно зберемо, то підозрюваний не знайде лазівки, щоб уникнути покарання.

- Вам читали лекції іноземні експерти. У чому відмінність українського розслідування від іноземного?

- Наприклад, статус диктофонного запису. Якщо один із суб’єктів веде прихований аудіозапис на диктофон (другий про це не знає), після чого запис надається правоохоронцям, то він є легітимним доказом. А в Україні таким доказом не вважається.

ГІЗО УГЛАВА: «Купити» детектива буде нереально»

 

Про першого заступника директора НАБУ Гізо Углаву його колеги говорять, що той рідко дає інтерв’ю, але для «Сегодня» він зробив виняток.

- Коли детективи візьмуться за повноцінну роботу?

- Ми планували почати з 1 жовтня, але до цього часу конкурсна комісія так і не обрала Антикорупційного прокурора. Відразу ж після формування Антикорупційної прокуратури ми почнемо роботу. Думаю, що це станеться наприкінці листопада – на початку грудня. З цього часу почнуться розслідування, і можна буде говорити про перші результати.

- Чиї корупційні діяння будуть розслідувати детективи?

- Є чітка підслідність – держслужбовці першої та другої категорії. Це корупція у вищих ешелонах влади, тобто дії прем’єр-міністра, міністрів і їх заступників, начальників департаментів, народних депутатів, навіть колишніх Президентів. Також до підслідності Бюро відносяться всі судді, якщо це пов’язано з корупцією. Детективи розслідуватимуть провадження, що стосуються земельної сфери, держзакупівель, видачі ліцензій і багато чого іншого.

- Скільки було бажаючих стати детективами і якими були вимоги?

- Заяви подали близько 2700 осіб, до тестування були допущені 2500. З них після першого етапу конкурсу (тестування на знання законодавства) залишилося понад 900 бажаючих. Після другого етапу залишилися 222 кандидати. Після співбесіди було відібрано 70, серед них – шість дівчат. Конкурс дав нам можливість обрати підготовлених і мотивованих людей. Головні вимоги – юридична освіта, досвід роботи не менше двох років у сфері юриспруденції, знання законодавства, логічне мислення, принциповість.

- Ким працювали Ваші співробітники до створення НАБУ?

- Детектив – це новинка правоохоронних органів України: не було таких універсальних фахівців, адже вони будуть займатися і оперативною, і слідчою роботою. Пройшли різні кандидати – з досвідом роботи в прокуратурі, слідчих органах і оперативних службах. Але є і без досвіду. Це дало нам можливість сформувати змішані групи. Тобто в таких групах детективи будуть вчитися один у одного, доповнюючи знання і здібності.

- З яких країн були іноземні тренери?

- Були запрошені експерти з Америки, Грузії, Великобританії, Фінляндії і Канади. У них є досвід розслідування корупційних схем і схем відмивання грошей, пошуку вкраденого майна.

- Як будуть викривати корупціонерів?

- У своїй роботі детективи будуть використовувати відкриті джерела інформації, також у них буде доступ до всіх державних баз. Новинкою розслідувань буде аналіз інформації з відкритих і закритих баз. Створено спецуправління, де працюють детективи-аналітики. Їх завдання – виявлення корупційних схем в держслужбах.

- Чи будуть регіональні офіси НАБУ?

- Законом передбачено таку можливість, але детективи поки що працюватимуть в центральному офісі, а якщо вимагатиме ситуація, то до регіонів будуть відряджені групи.

- Як будете контролювати детективів? Їх можуть спокушати...

- Перше – буде розроблено кодекс етики. Друге – вже створено управління внутрішнього контролю. Третє – детективи будуть працювати в групах. А з усіма домовитися про хабар буде неможливо.

ТРЕНЕР: «Навчали роботі з інформаторами»

 

- Розкажіть докладно про навчання детективів. Чому вони навчилися?

- Вивчалася специфіка слідчих дій, стратегічне планування розслідування, правила роботи з інформаторами, були завдання з фінансового розслідування... Наприкінці тренінгу ми робили симуляцію розслідування. Для детективів було дуже багато завдань. Були присутні експерти, які відразу виявляли плюси і мінуси в їх роботі. Наприклад, в одній із ситуацій детективам потрібно було пройти на об’єкт, що охороняється. У підсумку вони пройшли, але втратили час – а в їх завдання входила якраз економія часу. Уже пізніше, при аналізі помилок, ми опрацьовували, як можна було краще вчинити. Один із прикладів – проведення обшуку в приміщенні. Потрібні документи були спеціально заховані в сейф, ключ від якого був у адвоката. Детективи домоглися того, що отримали ключ і знайшли документи. Присутня при одній з симуляцій суддя вказувала на недоліки, тобто «проганяла по помилках». Так що можна сказати, що на цей момент детективи отримали всі базові знання.

- Які українські фахівці запрошувалися для навчання детективів?

- Співробітники ГПУ, слідчі з МВС, судді.

- Чи будуть детективи моніторити соцмережі?

- Безумовно. Їх навчали роботі з соціальними мережами, реєстрами, різними базами даних.

ПРОКУРОР ІЗ ФІНЛЯНДІЇ: «У нас корупція теж є»

 

Один із лекторів, прокурор із Фінляндії з досвідом роботи більше 20 років Міка Аалто розповів, що головне в роботі детектива – зібрати максимум письмових доказів.

- Чому Ви навчили українських детективів?

- Хочу, щоб в їх роботі було кілька важливих напрацювань. Тому що корупція – один із злочинів, які найбільш складно розслідуються, а завдання детективів – полегшити розгляд справи судом. Вони повинні зібрати максимум доказів, щоб навіть 8-річна дитина розуміла, про що йдеться. Ще одне завдання детективів – вміти систематизувати докази, перш за все письмові, і з тисяч документів відібрати для прокурора і суду найважливіші. Іншими словами, потрібно досягти такого результату, щоб в кінцевому підсумку детектив знав краще захисту підозрюваного, коли і що сталося. Крім того, в матеріалах розслідування має бути роз’яснено, як і де той чи інший доказ вдалося добути детективу. Усні свідчення свідків – непрямі, не настільки вагомі як письмові.

- Якими Ви побачили українців, які прийшли працювати детективами?

- У них різні знання. Одні – експерти в кримінальному праві, інші – в цивільному. Те, що вони молоді (більшості 26-28 років. – Авт.), можна розцінювати по-різному. Мінус в тому, що у деяких мало досвіду роботи у своїй сфері, але їх вік – це вагомий плюс, адже вони – своєрідний «чистий аркуш», вони ще не заражені корупцією. Я бачу в них потенціал, вірю в них. Після того, як було створено НАБУ, є надія, що покараний буде кожен корупціонер, кожен, ким керує жадібність.

- Порівнюючи українські та фінські реалії, в чому помітили найбільшу різницю?

- В Україні населення абсолютно не довіряє жодному з вищих чиновників. Це проблема. У Фінляндії, в порівнянні з Україною, більше довіри до влади.

- Чи багато корупціонерів в Фінляндії?

- Побутової корупції немає! У нас не підкуповують ні лікарів, ні поліцейських. До того ж Фінляндія – невелика країна, люди один одного знають, тому у корупції є шанси дуже швидко «спливти». А ось корупція в земельній або тендерній сфері у нас є: ми з нею боремося.

- Чи не боїтеся Ви, що українські судді будуть відпускати корупціонерів? Можливо, після пресингу на корупціонерів з боку НАБУ хабарі в судах тільки зростуть?

- Я вірю в детективів. До цього додам, що до підслідності Бюро відносяться і судді. Якщо суддя буде відчувати загрозу покарання за неправомірно прийняте рішення, то обов’язково замислиться, чи варто йому закривати очі на корупцію.