НАБУ адаптувалося до роботи в умовах війни: дискусія

Повномасштабне вторгнення рф змінило життя всієї країни та вплинуло на діяльність держінституцій. Антикорупційні органи зустріли цей виклик підготовленими — вони успішно переформатували свою роботу, адаптувалися до нових реалій та продовжують боротьбу на антикорупційному фронті. Адже ефективна протидія корупції — одна з вимог до України як потенційного кандидата на членство в ЄС.

Учасники дискусії «Як працюють антикорупційні інституції під час війни?», організованої 16 червня Антикорупційною ініціативою ЄС, розповіли як змінилася їх діяльність з початку вторгнення та підсумували результати роботи інституцій за понад 3 місяці війни.

«Ми чітко знали, що потрібно робити на випадок військової агресії. Тож, у першу чергу, ми вивезли матеріали кримінальних проваджень, справи діловодства, цінне майно, сервери у безпечне місце. Частина співробітників перемістилась до Львівського теруправління, однак більшість залишилася в Києві. Крім розслідування топкорупційних справ, детективи залучалися до співпраці з Офісом Генерального прокурора, СБУ, ГУР Міноборони, механізованими бригадами ЗСУ», — зазначив керівник відділу детективів Національного бюро Володимир Васильчук.

Так, лише у березні 2022 року працівники НАБУ затримали й передали до органів СБУ понад 50 осіб, здобули та скерували для опрацювання ЗСУ 284 інформації щодо місцезнаходження і пересування ворожої техніки, 7 разів виводили підрозділи ЗСУ з-під загрози обстрілу та знищення, опитали понад 40 тисяч осіб, зареєстрували понад 10 кримінальних проваджень за фактами воєнних злочинів.

Досягненнями з початку війни поділилися також представники Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), Вищого антикорупційного суду (ВАКС), Національного агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) та Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Так, під час воєнного стану НАБУ та САП скерували до суду 12 обвинувальних актів у справах про топкорупцію. ВАКС ухвалив 12 вироків і загалом скерував на підтримку ЗСУ майже 500 млн грн. АРМА розшукала активи в Україні та за кордоном на загальну суму більш ніж 1 млрд доларів США, а НАЗК сформувало список із понад 12 тисяч підсанкційних осіб.

Більше про результати діяльності антикорупційних інституцій — у відео.