«НАБУ і САП обвинувачують 50 суддів у вчиненні кримінальних корупційних правопорушень», – директор ЛТУ Тарас Лопушанський

Відповідно до статті 26 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» щороку не пізніше 10 лютого та 10 серпня Директор Національного бюро подає Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України письмовий звіт про діяльність Національного бюро протягом попередніх шести місяців з інформацією про статистичні показники роботи відомства. Звіт за І півріччя 2020 року є 11 за рахунком в історії НАБУ – про це пише інтернет-видання "Українське право".

Традиційно, звіти про діяльність НАБУ проводяться і у його регіональних підрозділах. Зокрема, 25 серпня відбувся пресбрифінг директора Львівського теруправління щодо результатів діяльності НАБУ з регіональним акцентом.

Так, серед 125 осіб, яким було оголошено про підозру у період з 01.01.2020 до 30.06.2020 – 8 служителі Феміди. Відносно 5 суддів складено обвинувальні акти. За історію існування НАБУ вдалося скерувати до суду обвинувальні акти відносно 50 суддів.

«За останні кілька років наша держава надала суддям справді достойні зарплати, в тому числі й для того, щоб знизити рівень корупції в судовій системі. На жаль незважаючи на це, є судді, які готові заради ще більшого збагачення вчиняти корупційні злочини завдаючи значних репутаційних втрат як державі Україна в цілому, так і судовій системі зокрема» - зауважив Тарас Лопушанський.

У межах регіонального розподілу справи відносно суддів – не мають територіальної специфіки. Як стверджує директор Львівського територіального управління Тарас Лопушанський для вказаної категорії підслідних НАБУ осіб типовим є отримання неправомірної вигоди за ухвалення рішень в інтересах зацікавлених сторін.

Справи відносно суддів у Західному регіоні, які вже скеровано до суду:

  1. Справа судді Господарського суду Івано-Франківської області, який обвинувачується в одержанні від фізичної особи неправомірної вигоди у загальному розмірі 5000 євро, за продовження строку повноважень арбітражного керуючого (ч. 3 ст. 368 КК України).
  2. Справа судді Ковельського міськрайонного суду Волинської області, який обвинувачується в одержанні неправомірної вигоди в сумі 4000 грн за вплив на прийняття іншим суддею Ковельського міськрайонного суду Волинської області рішення про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (ч. 2 ст. 369-2).
  3. Справа судді Рахівського районного суду Закарпатської області, який обвинувачується в отриманні неправомірної вигоди у сумі 10 000 грн від фізичної особи за прийняття рішення про стягнення боргу за договором позики (ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369-2 КК України).
  4. Справа судді Міжгірського районного суду Закарпатської області, який обвинувачується в одержанні 15 тис. грн за постановлення рішення на користь позивача у цивільній справі (ч. 3 ст. 368 ККУ).

Окремо керівник територіального управління розповів про справу судді Турківського районного суду Львівської області, якого вдруге НАБУ обвинувачує в отриманні неправомірної вигоди (ч. 3 ст. 368 КК України). При цьому, відносно обвинуваченого вже здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо отримання ним неправомірної вигоди у 2018 році. На даний час ці дві справи ухвалою ВАКСу об’єднанні в одну. Об'єднаному кримінальному провадженню присвоєно єдиний унікальний номер - № 991/1081/19, провадження № 1-кп/991/122/19.

Варто звернути увагу, що зовсім нещодавно – 22 липня 2020 року ВАКС вперше призначено покарання судді у виді позбавлення волі строком на 7 років. Мова йде про суддю Малиновського суду Одеси, який визнаний винним в одержанні неправомірної вигоди у розмірі 2500 доларів США за ухвалення рішення на користь громадянина у цивільній справі щодо вирішення житлового спору.

У підсумку Тарас Лопушанський висловив упевненість у тому, що робота НАБУ та САП у напрямку виявлення та притягнення до кримінальної відповідальності судів допоможе очистити судову систему та повернути довіру українців до неї.

 

Зеновія Суховерська для Українського права

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.