НАБУ і САП скерували справу «Межигір'я» до суду

6 грудня 2022 року НАБУ та САП скерували до суду справу за обвинуваченням колишнього президента України та його сина у заволодінні резиденцією «Межигір'я». Дії експрезидента кваліфіковані за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 368 КК України, його сина — за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України.

За даними обвинувачення, впродовж 2002-2013 експрезидент спільно зі своїм сином заволодів земельною ділянкою у 104,61 га, будівлями, спорудами та іншим майном комплексу відпочинку «Пуща-Водиця» урочища «Межигір’я», а також будинком №123-а по вулиці Межигірській у селі Нові Петрівці.

В межах розслідування НАБУ ініціювало арешт сотень об’єктів рухомого, нерухомого майна, та транспортних засобів, які знаходяться на території резиденції «Межигір’я». У подальшому вказані об’єкти за рішенням суду передали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

25 серпня 2021 року за клопотанням детективів НАБУ слідчий суддя Вищого антикорупційного суду надав дозвіл на здійснення заочного розслідування (in absentia) стосовно колишнього президента України та його сина, що врешті дозволило завершити слідство. Крім того, обом підозрюваним ВАКС обрав запобіжний захід  у вигляді тримання під вартою.

У випадку визнання винуватими, їм загрожує позбавлення волі на строк від 7 до 15 років з конфіскацією майна.

НАБУ розслідує справу з грудня 2019 року. З моменту втечі експрезидента і його сина до Російської Федерації у 2014 році і до грудня 2019-го справу розслідувала ГПУ. У грудні 2021 року детективи завершили розслідування справи.

Крім того, за матеріалами НАБУ і САП, зібраними під час розслідування, Міністерство юстиції подало позов про стягнення в дохід держави активів колишнього президента, зокрема і резиденції. Цей механізм конфіскації став можливим завдяки Закону України «Про санкції», що застосовується тільки під час дії воєнного стану до осіб, які значною мірою сприяли збройній агресії проти України. Наразі триває судовий розгляд.


Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.