НАБУ остаточно довело у суді незаконність придбання «Укрзалізницею» дизпалива за завищеною ціною

Верховний Суд залишив без змін рішення суду першої інстанції, яким задоволено позовні вимоги НАБУ та визнано недійсними додаткові угоди про підняття ціни на паливо для ТОВ «Вог Аеро Джет» (договір з  ПАТ«Укрзалізниця») загалом на суму близько 35 млн грн. Відповідне рішення щодо відмови у задоволенні касаційної скарги ТОВ «Вог Аеро Джет» (наразі — ТОВ «Воленс Трейд») Верховний Суд ухвалив 16 лютого 2021 року.

У межах розслідування корупції щодо закупівлі палива «Укрзалізницею» за завищеними цінами, детективи встановили факти, що п’ятьма додатковими угодами ТОВ «Вог Аеро Джет» безпідставно збільшило ціну на дизельного палива для «Укрзалізниці» на 7-10%. Таке підвищення ціни постачальник пояснював нібито зростанням ринкової ціни на паливо. Водночас, як встановлено судами, підвищення ціни палива не відповідало реальній ситуації на ринку у той період.

Позов про визнання угод недійсними Національним бюро подало ще у 2016 році, однак, внаслідок неповного дослідження судами усіх обставин справи, крапку у вказаній частині Верховний Суд зміг поставити лише зараз.

Рішення Верховного Суду, яке вже набрало законної сили, створює можливість для стягнення з приватної компанії на користь «Укрзалізниці» переплачених коштів.

Нагадаємо, 5 червня 2019 року Конституційний Суд України позбавив Національне бюро права через суд анулювати незаконні угоди державних підприємств. Таке рішення захищає організаторів корупційних схем і, фактично, узаконює розкрадання коштів державних підприємств через закупівлі товарів, робіт та послуг за завищеними цінами.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.