НАБУ та САП зареєстрували перше кримінальне провадження в системі eCase

Міжвідомча система електронного кримінального провадження eCаse Management System запрацювала. 16 грудня 2021 року детективи Національного бюро та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури зареєстрували перше кримінальне провадження в eCase. Це ознаменувало нову віху розвитку кримінальної юстиції в Україні та засвідчило невідворотність її цифровізації.

Основою для цього стало затвердження порядку функціонування системи. Відповідний наказ 15 грудня 2021 року підписали Національне антикорупційне бюро України, Рада суддів України та Офіс Генерального прокурора. А передумовою стали зміни до Кримінального процесуального кодексу України, зокрема доповнення його статтею 106-1.

«Національне бюро лишається драйвером змін у кримінальній юстиції України. Ми впроваджуємо інновації заради підвищення ефективності досудового розслідування, і система eCase MS є одним із інструментів», — зазначив перший заступник Директора Національного бюро Гізо Углава.

Так, Національне бюро стало першим правоохоронним органом в Україні, в якому функції слідчого та оперативного працівника об’єднано у новій професії — детектива. НАБУ стало новатором із запровадження прозорого конкурсного відбору працівників, а також створення Управління аналітики та обробки інформації. Працівники криміналістичної лабораторії НАБУ є єдиними в Україні сертифікованими експертами з комп’ютерно-технічних досліджень, а система протидії корупції в Національному бюро була визнана кращою в Європі.

Символічно, що запуск системи eCase MS відбувся через 6 років відтоді як детективи НАБУ внесли перші відомості до ЄРДР, чим дали старт досудовому розслідуванню новостворених антикорупційних органів.

Розробка ж системи розпочалася у 2019 році за технічної, експертної та фінансової підтримки Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI). eCase MS передбачає поступове переведення досудового розслідування за участі Національного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Вищого антикорупційного суду в електронний формат. Перехід від паперу до цифри підвищить ефективність розслідування, гарантує прозорість роботи антикорупційних органів та заощадить ресурси.