Нові підозрювані у розтраті 426 млн грн АРМА

НАБУ та САП розширили коло учасників корупційної схеми з незаконної торгівлі арештованим майном, переданим в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). 4-5 жовтня 2022 року двом особами повідомили про підозру. А саме:

  • оцінювачу — у вчиненні злочинів, кваліфікованих за ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 358, ч. 4 ст. 358 Кримінального Кодексу України;
  • адвокату — ч. 2 ст. 28 – ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 361 (в редакції до 02.04.2022) КК України.

Таким чином, загальна кількість учасників схеми зросла до семи осіб, серед яких – колишній голова та посадовці АРМА.

Схема діяла у такий спосіб: арештоване майно передавали АРМА під приводом виконання ухвал слідчого судді. Посадовці АРМА, своєю чергою, готували обґрунтування, що такими активами важко управляти, зберігати або ж вони швидко псуються і можуть втратити свою вартість. Надалі майно оцінювали за суттєво заниженою вартістю. За нею майно виставляли на електронні торги, організовані ДП «СЕТАМ». Своєю чергою представники держпідприємства, учасники-змови, організовували торги у такий спосіб, щоб забезпечити перемогу наперед визначеній приватній компанії.

Підозрюваний адвокат, як встановило слідство, мав незаконний доступ до повної інформації в Єдиному державному реєстрі судових рішень, в т.ч. тієї, яка становить таємницю слідства, як-от, дозволи слідчих суддів на проведення обшуків. Завдяки чому міг завчасно інформувати інших учасників схеми про можливі ризики й у такий спосіб сприяв приховуванню корупційної діяльності. Крім того, він підшукував оцінювачів, які зголошувалися підроблювати звіти й вказувати в них завідомо занижену вартість арештованого майна. Одному із залучених оцінювачів НАБУ та САП повідомили про підозру у липні. І ось зараз зібрано докази для підозри іншому оцінювачу.

НАБУ та САП здобули докази щонайменше чотирьох епізодів такої протиправної діяльності упродовж 2019 року. А саме:

  • продаж трьох земельних ділянок на Одещині, придбані свого часу для будівництва торговельних центрів мережі «Ашан», – реалізовано у 18 разів дешевше за ринкову вартість;
  • продаж 2,6 тис. тонн піску річкового середньої та дрібної крупності на Київщині – заниження вартості більш ніж у 6 разів порівняно з ринковою;
  • продаж понад 4,5 тис. тонн карбаміду – майже в 5 разів дешевше за ринкові ціни;
  • продаж зерна, крупи та олійних культур – вчетверо дешевше за ринкову вартість.

Внаслідок продажу арештованого майна за заниженою вартістю лише в цих чотирьох епізодах завдано шкоди на понад 426 млн грн. В липні цього року п’яти учасникам цієї схеми повідомили про підозру.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.