Один із фігурантів «газової справи» уклав угоду зі слідством

Завдяки ефективній роботі детективів Національного антикорупційного бюро України та прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури один з фігурантів «газової справи» погодився на угоду зі слідством.

Директор біржі «Львівська універсальна», який організовував фіктивні аукціони з продажу газу на користь фірм, підконтрольних народному депутату, дав викривальні покази, чим допоміг розслідуванню корупційної схеми з перепродажу державного газу, видобутого в рамках спільної діяльності з ПАТ «Укргазвидобування».

За даними слідства, підозрюваний не був причетним до заволодіння коштами від реалізації природного газу, а отримував грошову винагороду за організацію проведення та надання брокерських послуг на аукціонних торгах, які фактично не проводились. Йому було інкриміновано злочини, передбачені ч.2 ст.28 (Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією)  та ч.2 ст. 366 (Службове підроблення) Кримінального Кодексу України.

Підозрюваний повністю визнав провину та погодився співпрацювати у викритті кримінальних правопорушень. Відповідно до угоди з прокурором САП,  передбаченої чинним кримінальним процесуальним законодавством,  йому було визначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн, позбавлення волі на 2 роки з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з організацією торгів, в органах державної влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях на один рік зі штрафом в розмірі 4250 грн.

Оскільки інкриміновані правопорушення є злочинами середньої тяжкості, а також враховуючи активну співпрацю зі слідством та інші пом’якшуючі обставини, 18 липня 2016 року Шевченківський суд м. Львова звільнив засудженого від  відбування основного покарання у вигляді позбавлення волі з іспитовим строком тривалістю один рік.

Крім того, згідно рішення суду  від 20 липня 2016 року, вказану особу було також звільнено від кримінальної відповідальності за створення злочинної організації – відповідно ч.2. ст. 255 КК України. Дана стаття передбачає, що особа (крім організатора або керівника злочинної організації) звільняється від кримінльної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого частиною першою цієї статті, якщо вона добровільно заявила про створення злочинної організації або участь у ній та активно сприяла її розкриттю.

«Угода слідства з цим учасником злочину – це значне досягнення у розслідуванні "газової справи". Його покази є ключем для розуміння ролі основних учасників, які винайшли та розробили газову схему. Крім того, дана угода є сигналом для інших другорядних фігурантів, що повне визнання провини і співпраця зі слідством дозволяють отримати більш м’яке покарання та продовжити повноцінне суспільне життя», - відзначив Заступник Генерального прокурора України - Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

 «У даному випадку статті, згідно яких було кваліфіковано злочин, дали прокурорам САП та детективам Бюро можливість застосувати механізм угоди зі слідством. Утім, за більшістю статей, підслідних НАБУ, застосування даного механізму не є можливим. Тому Національне антикорупційне бюро  вкотре підкреслює необхідність законодавчого врегулювання механізму угоди зі слідством для кримінальних корупційних правопорушень. Пропозиції щодо внесення відповідних змін у законодавство були скеровані до профільного комітету Верховної Ради України. Сподіваємося на конструктивну позицію парламентарів в цьому питанні», - зауважив директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник.

Нагадуємо, що 15 червня 2016 року НАБУ та САП заявили про викриття організованого злочинного угруповання, що завдало збитків державі у розмірі понад 3 млрд грн внаслідок спільної діяльності на підставі угод, укладених з ПАТ «Укргазвидобування». Відповідно до доказів, отриманих під час досудового розслідування кримінального провадження, організатором корупційної схеми народний депутат, якого Верховна Рада України 5 липня позбавила недоторканності, а також проголосувала за його затримання та арешт. Усього в рамках даного кримінального провадження було затримано 12 підозрюваних.

Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.