Павлоградський хімзавод: розслідування завершено

Детективи НАБУ і прокурори САП завершили розслідування за підозрою у зловживанні службовим становищем генеральним директором державного підприємства «Науково-виробниче об’єднання «Павлоградський хімічний завод» (далі – ДП «НВО «ПХЗ»), комерційним директором цього ДП та їх пособника — директора приватних компаній-посередників. Через їх дії ДП «НВО «ПХЗ» завдано збитки понад 43,3 млн грн у вигляді недоотриманого прибутку. Дії підозрюваних кваліфіковані за ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України. 30 листопада 2022 року стороні захисту відкрили матеріали справи для ознайомлення.

Слідство встановило, що підозрюваний разом із комерційним директором ДП «НВО «ПХЗ» та очільником ще двох приватних підприємств організували схему ексклюзивної реалізації продукції, виробленої державним підприємством, через штучно залучені підконтрольні компанії-посередники. Ті реалізували продукцію замовникам та покупцям за цінами на 30% вищим від ціни закупівлі в «НВО «ПХЗ». При цьому, постачання продукції (вибухових речовин) фізично здійснювали напряму від виробника —  ДП «НВО «ПХЗ» — кінцевим споживачам (підприємствам гірничо-видобувної промисловості) без залучення ресурсів посередницьких (комерційних) структур. Якщо ж кінцеві споживачі зверталися напряму до ДП «НВО «ПХЗ» з пропозиціями укласти договори постачання вибухових матеріалів безпосередньо з ДП «НВО «ПХЗ», службові особи державного підприємства відмовляли їм та наполегливо рекомендували звернутися до компаній-посередниць, або зазначали відпускні ціни вищі ніж посередники.

У вересні 2021 року посадовцю повідомили про підозру. У січні-лютому 2022 року учасникам схеми повідомили про зміну раніше повідомленої підозри.

Це — другий епізод корупційної діяльності на зазначеному державному підприємстві, викритої НАБУ та САП. Перший охоплював 2015 рік, він є розслідуваним: справа за обвинуваченням комерційного директора ДП «НВО «ПХЗ» у завданні 7 млн грн збитків держпідприємству у 2017 році скерована до суду.

Проте детективи Національного бюро на цьому не зупинилися й продовжили у 2018–2020. роках ретельне дослідження діяльності інших періодів існування схеми у ДП «НВО «ПХЗ» та встановили, що в результаті її дії Павлоградський хімічний завод через реалізацію продукції за заниженими цінами недоотримав щонайменше 43 млн грн. В ході досудового розслідування встановлена ймовірна причетність до вчинення злочину, крім генерального директора ДП «НВО «ПХЗ», ще й комерційного директора держпідприємства та директора компаній-посередниць — останнім двом про підозру повідомили в серпні 2021 року.

Окрім цього, детективи Національного бюро досліджують й інші факти зловживань з боку посадовців ДП «НВО «ПХЗ» в межах низки кримінальних проваджень.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.