«Поправки» Лозового стоять на заваді досудового розслідування

Такої думки дотримуються не лише детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокурати (САП), а й представники громадських організацій, правозахисники, окремі народні депутати.

«Ці зміни ускладнили процес проведення досудового розслідування, зробили його більш тривалим, більш складним як для слідчого, так і для потерпілої сторони», — зазначив заступник керівника підрозділу детективів НАБУ Олександр Скомаров під час презентації Аналізу законодавчого регулювання порядку здійснення досудового розслідування «до» і «після» «поправок» А. Лозового до кримінального процесуального законодавства України. Захід відбувся 21 лютого 2019 року за підтримки Ради громадського контролю при НАБУ.

Нагадаємо, що «поправки» Лозового запровадили монополію на проведення експертиз у кримінальному провадженні в державних установах, надали право на призначення експертиз виключно слідчим суддям, змінили правила обчислення строків досудового розслідування, створили можливість для скасування повідомлення про підозру. Аналіз впливу цих змін на діяльність органів досудового розслідування здійснили експерти групи «Реформа органів правопорядку» Олександр Банчук, Євген Крапивін, Володимир Петраковський та Злата Симоненко.

«Ці зміни псують життя і роботу усім органам досудового розслідування, прокуратурі, слідчим суддям, потерпілим. Ці «поправки» — злочин проти держави та українського суспільства», — переконаний Олександр Банчук.

Його колега Володимир Петраковський спростував заяви авторів «поправок», що зміни відповідають європейським стандартам: «Слідчий суддя, який працює в Європі, не має повноважень контролювати всі дії органів досудового розслідування. За виключенням тих випадків, коли мова йде про втручання в права людини. Експертизи, підозри, строки досудового розслідування — це не про права людини. Цими поправками держава сама собі створює перешкоди та робить досудове розслідування неефективним».

Національне бюро неодноразово заявляло про те, що ухвалення подібних змін значно ускладнить розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів і унеможливить притягнення винних до відповідальності. Однак законодавці проігнорували позицію НАБУ.