«Роттердам+»: 6 особам повідомлено про підозру

8 серпня 2019 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП за оперативної підтримки СБУ повідомили шістьом особам, причетним до запровадження так званої формули «Роттердам+», про підозру у вчиненні дій, в результаті яких споживачам електроенергії завдано 18,87 млрд грн збитків.

Зокрема, йдеться про:  

  •  ексголову Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі — НКРЕКП);
  •  чинного директора ДП «Оператор ринку» (на момент запровадження «Роттердам+» - член НКРЕКП);
  •  начальника відділу НКРЕКП;
  •  керівника управління НКРЕКП;
  •  заступника комерційного директора однієї з приватних компаній групи - ключового оператора ринку теплогенерації України;
  •  директора департамента однієї з компаній зазначеної групи. 

Дії всіх шести осіб кваліфіковано за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України («Зловживання службовим становищем»). Представникам приватних компаній інкримінують пособництво.

Одного з підозрюваних — ексчлена НКРЕКП — затримали. Місцезнаходження ще чотирьох — ексголови НКРЕКП та топ-менеджерів групи компаній наразі невідомо. Тож їм повідомлено про підозру в порядку ст. 278, ст. 135 Кримінального процесуального кодексу України.

Слідство встановило, що представники групи приватних теплогенеруючих компаній у 2015 році почали тиснути на керівництво НКРЕКП, аби воно включило до тарифу (ціни) на електроенергію, що виробляли ТЕС цієї групи, видатки, які насправді не здійснювалися, а саме — витрати на доставку та перевалку енергетичного вугілля в Україну з портів у Європі. В березні 2016 року НКРЕКП на зазначену пропозицію пристала, передбачивши зазначені неіснуючі видатки у формулі, за якою розрахувався тариф (ціна) для всієї теплової генерації. Це, в свою чергу, призвело до зростання вартості всієї електричної енергії і, як наслідок, зростання тарифів на електроенергію для промисловості, об’єктів соціальної інфраструктури, підприємців, які, понесли фінансовий тягар з оплати необґрунтованого тарифу. В результаті подорожчали товари та послуги для кінцевого споживача, в тому числі й першої необхідності. 

Слідство зібрало докази того, що в результаті зазначених дій споживачам електроенергії впродовж 2016-2017 рр завдано 18,87 млрд грн збитків, із яких 14,3 млрд грн отримали приватні-компанії-ініціатори запровадження «Роттердам+». 

Розслідування зазначених фактів детективи НАБУ здійснюють із березня 2017 року. 

Слідчі дії тривають. Встановлюються інші особи, причетні до вчинення злочину. 

Схема вчинення злочину у кращій якості: https://flic.kr/p/2gSDsjb

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.