Розкрадання коштів «Укрзалізниці»: народному депутату повідомлено про підозру

31 жовтня 2019 року Генеральний прокурор України повідомив про підозру народного депутата України, якого НАБУ і САП вважають причетними до заволодіння 93,28 млн грн ПАТ «Укрзалізниця». Це стало можливим після того, як 31 жовтня Верховна Рада України надала згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт нардепа.

Дії народного депутата кваліфіковано за ч.3 ст.27, ч.5 ст.191 КК України. Прокурори САП клопотатимуть про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою із альтернативою застави у розмірі 93 млн грн.

За даними слідства, у грудні 2015 року – березні 2017 року Філія «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Укрзалізниця» здійснила процедуру закупівлі стрілочної продукції за суттєво завищеними цінами.

Народний депутат, якого слідство вважає організатором корупційної схеми, як голова Комітету ВР України, на думку детективів, фактично пролобіював виділення коштів «Укрзалізниці» на закупівлю стрілочних переводів та запасних частин до них для залізничних колій, а в подальшому — разом із залученими особами організував закупівлю продукції за завищеними цінами у підконтрольного підприємства.

При цьому, на переконання детективів НАБУ і прокурорів САП, нардеп та інші учасники злочину достеменно знали, що наразі в Україні існує лише один виробник необхідної продукції — ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод». За версією слідства, замість укладення прямого договору між підприємствами, учасники злочину — службовці «Укрзалізниці» і «Дніпропетровського стрілочного заводу» — забезпечили перемогу у торгах заздалегідь визначеної компанії – ТОВ «Арго».

Саме у Дніпропетровського заводу «АРГО» закупила продукцію для постачання «Укрзалізниці». Однак, зробила це не на пряму, а через посередника — «Корпорацію КРТ», бенефіціарним власником якої, як встановило слідство, є народний депутат України.

Вартість продукції зростала на кожному етапі посередництва: «Дніпропетровський стрілочний завод» продав продукцію «Корпорації КРТ» за 525,9 млн грн, «Корпорація КРТ» продала її компанії «АРГО» за 631,4 млн грн (+20%), а «АРГО» перепродала «Укрзалізниці» за 637,9 млн грн (+1%). Насправді ж продукція була доставлена «Укрзалізниці» безпосередньо від заводу-виробника.

Відповідно до висновку експерта, філії «ЦЗВ» ПАТ «Укрзалізниця» завдано 93,28 млн грн збитків. Слідство з’ясувало, що незаконно отримані кошти учасники корупційної схеми розподілили між собою.

30 жовтня 2019 року за результатами розгляду подання Генерального прокурора та наданих слідством доказів, Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи ВР України задовольнив подання щодо притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешту нардепа. 

Розслідування наведених фактів детективи Національного бюро розпочали у травні 2016 року. Наразі розслідування стосовно дій восьми підозрюваних завершено, триває ознайомлення сторони захисту з матеріалами слідства.

Інфографіка  - https://www.flickr.com/photos/nab_ukr/48989881522/

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.