Справа «Держінвестпроекту»: обвинувальний акт стосовно брата ексголови скеровано до суду

11 квітня 2023 року НАБУ і САП скерували до суду обвинувальний акт стосовно одного з учасників схеми із заволодіння 259,2 млн грн, призначених для реалізації низки національних проектів. Йдеться про рідного брата ексголови Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами (далі — «Держінвестпроект»).

У зв’язку із тим, що особа перебуває на території Словацької Республіки, ВАКС надав дозвіл на спеціальне досудове розслідування, що дозволило вручити обвинувальний акт її захиснику. Наразі НАБУ і САП вживають заходів для екстрадиції обвинуваченого в Україну.

Слідство встановило, що впродовж 2012-2014 рр. «Державна інвестиційна компанія», яка перебувала у сфері управління «Держінвестпроекту», надала 259,2 млн грн позики двом приватним компаніям нібито для реалізації національних проєктів «Якісна вода» та «Олімпійська надія-2022». Ці компанії мали ознаки фіктивності та були підконтрольні керівництву «Держінвестпроекту».

Отримані кошти ці структури перераховували іншим компаніям-нерезидентам. У кінці ланцюга кошти опинилися на рахунках закордонних компаній на Кіпрі, бенефіціарним власником яких виявився рідний брат колишнього голови «Держінвестпроекту».

Згодом, ці кіпрські компанії придбали частки у статутних капіталах українських ТОВ, які впродовж 2013-2015 рр. скупили у громадян України понад 700 земельних ділянок у Закарпатській та Волинській областях загальною площею близько 1000 Га.

У липні 2020 року на ці земельні ділянки за клопотанням НАБУ і САП суд наклав арешт. А у травні 2021 року рідному брату ексголови «Держінвестпроекту» повідомили про підозру.

Нагадаємо, що у травні 2019 року НАБУ і САП скерували до суду справу за обвинуваченням 10 осіб у заволодінні 259,2 млн грн, виділених на реалізацію національних проєктів. На той момент слідство мало докази легалізації виведених із «Держінвестпроекту» коштів через переведення їх на рахунки компаній-нерезидентів, придбання гвинтокрила «Robinson R44» та літака «Viper SD 4», якими користувався колишній керівник «Держінвестпроекту». Скерувавши справу до суду, детективи НАБУ продовжували досліджувати ланцюг легалізації коштів і згодом виявили нові докази легалізації коштів через придбання 700 земельних ділянок.

НАБУ і САП встановлюють інших учасників злочинної організації.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.