Справа «Кіотських грошей»: розслідування завершене

Детективи Національного антикорупційного бюро України завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом замаху на заволодіння державними коштами, отриманими Україною на підставі Кіотського протоколу. 31 березня підозрюваним та їхнім захисникам надано доступ до матеріалів розслідування.

Нагадуємо, що детективами НАБУ повідомлено про підозру директору ДП «Укрекоінвест»  у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 («замах на заволодіння чужим майном»), ч. 2 ст. 382 («невиконання рішення суду»), ч. 1 ст. 366 («службове підроблення») Кримінального кодексу України.

Ще двом співробітникам ДП «Укрекоінвест», які також входили до складу комісії з проведення конкурсних торгів цього підприємства, детективи інкримінували злочини, передбачені ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 358 («використання підробленого документу»), ч. 1 ст. 366 КК України.

Директору комунального підприємства «Одесаміськсвітло», який своїми діями сприяв виготовленню документації для участі у тендері фіктивних підприємств, повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 366 КК України.

Ще один із ключових організаторів замаху на заволодіння державними коштами, екс-службовець ДП НАЕК «Енергоатом», якому детективи інкримінували злочини, передбачені ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України, наразі перебуває в міжнародному розшуку. Стосовно нього застосують процедуру так званого заочного засудження (на підставі глави 24-1 КПК України).

У другій половині 2016 року стосовно ще двох осіб, які брали участь у схемі злочину, суд уже виніс вироки на підставі угод про визнання винуватості за ч.1 ст. 205 КК України («фіктивне підприємництво»).

Матеріали справи стосовно ще трьох підозрюваних, яких оголошено в розшук (два- в національний, 1 – в міжнародний), виділено в окремі провадження.

Нагадуємо, що розслідування в зазначеному кримінальному провадженні детективи НАБУ розпочали у січні 2016 року.

За версією слідства, Міністерство екології та природних ресурсів України за рахунок коштів, отриманих за Кіотським протоколом, мало профінансувати проект із заміни світильників з лампами розжарювання на світильники на основі LED-технологій на об’єктах соціальної інфраструктури по всій країні. В результаті змови посадових осіб ДП «Укрекоінвест», відповідального за організацію тендера, з низкою приватних структур, підрядником обрано маловідоме ТОВ «Агротехбуд», яке мало виконати роботи з переоснащення на умовах 70%-ї передплати.

Детективи НАБУ встановили, що виконувати роботи за проектом злочинці не мали наміру, а отримані кошти планували перерахувати компаніям із ознаками фіктивності. Першого підозрюваного — секретаря комітету з державних закупівель ДП «Укрекоінвест» — детективи НАБУ затримали 16 травня 2016 року. Згодом затриманий й екс-директор ДП. Усього в замаху на заволодіння коштами підозрюють 10 осіб, із яких 2 особи визнали себе винними й уклали угоди зі слідством. 2 осіб оголошено в національний розшук та двох - у міжнародний.

Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Фото: reuters.com