Справа порту «Южний»: матеріали відкрито

НАБУ і САП завершили розслідування корупційної схеми, через яку державне підприємство «Морський торговельний порт «Южний» зазнало понад 60 млн грн збитків. 12-13 жовтня 2021 року 10 підозрюваним відкрили матеріали слідства перед складанням обвинувального акту.

Йдеться про:

  • першого заступника директора ДП «МТП «Южний» (ч.5 ст.191, ч.2 ст.364 КК України);
  • ексзаступника директора ДП «МТП «Южний» (ч.5 ст.191, ч.2 ст.364 КК України);
  • трьох колишніх директорів ТОВ (ч.5 ст.191, ч.2 ст.364 КК України);
  • ще трьох колишніх директорів ТОВ (ч.5 ст.191 КК України);
  • двох співробітниць ТОВ (ч.5 ст.191 КК України).

Слідство встановило, що перший заступник директора ДП «МТП «Южний» разом із колишнім заступником директора цього ж держпідприємства, керівниками приватних компаній та іншими особами впродовж 2017-2018 років організували схему, яка полягала у закупівлі товарів у підконтрольних організованій групі товариств за завищеною вартістю, внаслідок чого держпідприємству завдано збитків на суму 47,5 млн грн.

Посадовці діяли у змові та залучили для реалізації своїх планів ще низку осіб, що дозволяло їм повністю контролювати весь процес закупівлі — від формування потреби у закупівлі і складання тендерної документації до контролю за конкурентним середовищем, — аби у підсумку забезпечити перемогу в торгах компаніям, підконтрольним організаторам схеми. Загалом слідство зафіксувало 29 таких тендерів. Дії вказаних осіб кваліфіковано за ч.5 ст.191 КК України.

27 жовтня 2020 року посадовців викрили на зловживаннях. 

В межах розслідування НАБУ і САП встановили нові факти корупції на ДП. Так, у 2017-2019 рр. перший заступник директора ДП «МТП «Южний» спільно з ексзаступником цього ж ДП, залучивши інших осіб, організували закупівлю тепловозів для потреб держпідприємства. Перемогу у тендері забезпечили підконтрольній організованій групі компанії. За даними слідства, тепловози були несправні і не належали продавцю, як того вимагали умови тендеру та договору. Тим не менше, ДП «МТП «Южний» сплатило за них приватній компанії аванс у понад 13 млн грн. 

В подальшому ці тепловози доставили в ДП «МТП «Южний». Однак, комісія держпідприємства,  уповноважена ухвалити рішення про взяття їх на баланс, відмовилася це зробити у зв’язку із несправністю тепловоза. Цьому рішенню передували активні слідчі дії детективів НАБУ.

Постачальник — приватна компанія — аванс не повернула. Через що ДП «МТП «Южний» зазнало збитків на суму 13 млн грн. Дії вказаних осіб за цим епізодом кваліфіковано за ч.2 ст.364 КК України.

Таким чином загальна сума збитків держпідприємству за двома епізодами становить понад 60 млн грн.

 

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.