Справа «ПриватБанку»: новий епізод

15 липня 2022 року НАБУ і САП повідомили ексголові «ПриватБанку», його першому заступнику та керівнику департаменту про підозру у розтраті грошових коштів ПАТ КБ «ПриватБанк» на суму 85,2 млн грн на користь пов’язаної компанії. 

За даними слідства, ексголова правління «ПриватБанку», його перший заступник та два керівники департаментів банку у грудні 2016 року за день до визнання «ПриватБанку» неплатоспроможним на підставі неправдивих документів виплатили коштом банку близько 223 млн грн на користь підконтрольних та пов’язаних з «ПриватБанком» компаній. Кошти перерахували декількома траншами на дві різні компанії. 85,2 млн грн – на рахунок однієї пов'язаної з учасниками схеми компанії, а 136,8 млн грн – на користь іншої. 

Стосовно епізоду розтрати 136,8 млн грн – детективи вже повідомляли про підозру в лютому 2021 року. За час розслідування НАБУ і САП встановили нові факти і виявили додаткову розтрату у понад 85 млн грн. Таким чином, загальна сума збитків за двома епізодами становить близько 223 млн грн.

Ці кошти учасники схеми згодом вивели за кордон з метою легалізації.

15 липня НАБУ і САП повідомили про підозру керівника департаменту операційного напрямку банку (ч. 5 ст. 191, ч.3 ст. 209 КК України). Цього ж дня повідомлено про зміну підозр та про нові підозри вже встановленим учасникам схеми із розкрадання коштів «ПриватБанку», а саме:

  • ексголові правління ПАТ КБ «ПриватБанк» (ч. 5 ст. 191, ч. 1,2 ст. 366 КК України);
  • колишньому першому заступнику голови правління ПАТ КБ «ПриватБанк» (ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України);
  • колишній керівниці департаменту фінансового менеджменту ПАТ КБ «ПриватБанк» (ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України);
  • колишній керівниці департаменту міжбанківських операцій ПАТ КБ «ПриватБанк» (ч. 5 ст. 191 КК України).

Нагадуємо, в роботі детективів і прокурорів перебуває ще один епізод, пов’язаний з розкраданням коштів «ПриватБанку». У грудні 2016 року, напередодні його націоналізації, ексголова правління «ПриватБанку» розпорядився перерахувати кошти з кореспондентського рахунку, відкритого в одному з європейських банків, як погашення заборгованості за раніше виданим акредитивам двом компаніям-агротрейдерам. В результаті банку завдали збитків на суму близько 315 млн дол. США (8,2 млрд грн за курсом НБУ). Для прикриття фактичної розтрати коштів «ПриватБанку» і надання вигляду законності цій злочинній схемі колишні високопосадовці банку підробили банківські документи та провели фіктивне кредитування пов'язаної з банком юридичної особи. Таким чином цю особу зробили боржником саме на ту суму, яку вивели через погашення акредитивів іншим компаніям.

Загалом на сьогодні до кримінальної відповідальності в трьох епізодах справи «ПриватБанку» притягнуто шістьох осіб: колишній голова правління «ПриватБанку», два його заступники та три керівники департаментів. Ексочільник «ПриватБанку» є підозрюваним у всіх епізодах, пов’язаних з розтратою коштів.

Досудове розслідування триває. Слідство встановлює інших осіб, що можуть бути причетними до вчинення злочинів.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.