Справа «Роттердам+»: розслідування завершено

22 вересня 2022 року НАБУ і САП завершили розслідування у справі «Роттердам+» та відкрили матеріали стороні захисту для ознайомлення. Після рішення АП ВАКС, Керівник САП Олександр Клименко скасував рішення про закриття провадження. Серед підозрюваних*:

  •  голова Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі — НКРЕКП);
  •  член НКРЕКП;
  •  начальник відділу НКРЕКП;
  •  керівник управління НКРЕКП;
  •  заступник комерційного директора однієї з приватних компаній групи - ключового оператора ринку теплогенерації України;
  •  директор департаменту однієї з компаній зазначеної групи.

*посади вказані на момент вчинення злочину

Дії всіх шістьох осіб кваліфіковано за ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України («Зловживання службовим становищем»). Представникам приватних компаній інкримінують пособництво.

За версією слідства, у так звану формулу «Роттердам+», яка була затверджена у 2016 році НКРЕКП задля розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію, заклали витрати, яких насправді не існувало, а саме - на транспортування вугілля в Україну з порту у Роттердамі. В результаті використання такої методики обчислення протягом 2016-2017 рр. кінцеві споживачі переплатили понад 19 млрд грн, що підтверджується висновком експертизи. Збитки, завдані через застосування формули у 2018-2019 рр., будуть розслідувані в окремому провадженні.  

Нагадаємо, ухвалити таку формулу обчислення НКРЕКП вмовили представники групи приватних теплогенеруючих компаній, які в результаті й отримали надприбутки. Спочатку регулятор не погоджувався, розуміючи абсурдність включення витрат на транспортування до тарифу, проте в березні 2016 року на зазначену пропозицію пристав. Як наслідок, відбулось зростання тарифів на електроенергію для промисловості, об’єктів соціальної інфраструктури, підприємців, що призвело до подорожчання товарів та послуг для кінцевого споживача, в тому числі й першої необхідності.  

Справа «Роттердам+» є унікальною з багатьох причин. Тут і її складність (аналіз 1200 складових формули, сотні тисяч аркушів досліджених документів, десятки обшуків та понад півсотні допитів), і загальний розмір завданої шкоди (39,9 млрд грн), і зухвалість злочину (реалізація під час збройної агресії рф). Але є ще одна особливість – не дивлячись на переконання детективів у наявності вичерпних доказів, справу «Роттердам+» декілька разів закривали. 

НАБУ неодноразово підкреслювало – докази, зібрані у справі «Роттердам+» є достатніми, а надати їм оцінку має лише суд. Саме тому скасування постанови про її закриття є важливим кроком на шляху до неупередженого обвинувачення та справедливого вироку.

Відеокоментар детектива НАБУ, який обґрунтовано розповідає про незаконність застосування формули, нюанси розслідування та перешкоди на його шляху.

Схема завдання збитків споживачам електроенергії через запровадження формули «Роттердам+».

 

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.