Справа заводу «Краян»: розслідування стосовно ще чотирьох учасників схеми завершено

Розслідування стосовно чотирьох учасників схеми заволодіння 92 млн грн місцевого бюджету Одеси під час придбання будівель ВАТ «ХК «Краян» завершено. 17 квітня 2020 року слідство відкрило підозрюваним матеріали кримінального провадження для ознайомлення перед скеруванням обвинувального акта до суду.

Дії усіх осіб кваліфіковано за ч.5 ст.191, ч.3 ст.209 КК України.

Йдеться про:

  • фізичну особу, яка здійснювала фактичний нагляд за ТОВ «Девелопмент Еліт» у схемі;
  • двох фізичних осіб, які координували взаємодією учасників схеми;
  • фізичну особу-пособницю, представницю групи осіб, які мають вплив на низку посадовців Одеської міської ради.

Таким чином, НАБУ та САП притягнули до відповідальності 12 осіб, стосовно 8 із яких справа слухається у ВАКС.

Як встановило слідство, Одеський міський голова у період з липня по грудень 2016 року спільно з іншими посадовцями Одеської мерії та представниками приватної компанії заволоділи коштами місцевого бюджету міста Одеси в сумі 92 млн грн. Корупційну схему, на переконання детективів, реалізовано під виглядом купівлі будівлі збанкрутілого заводу «Краян» за завідомо завищеною вартістю. В подальшому сплачені кошти планували легалізувати через підприємство з ознаками фіктивності, засновник та керівник якого, як встановило слідство, наразі проживає на непідконтрольній території Луганської області. Детективи НАБУ та прокурори САП стали на заваді цим планам, ініціювавши у грудні 2016 року накладення арешту на кошти, сплачені із місцевого бюджету Одеси.

Розслідування зазначених фактів детективи НАБУ здійснюють із листопада 2016 року.

Крім того, варто нагадати, що у 2017 році у цьому кримінальному провадженні один із підозрюваних - фізична особа, яка координувала взаємодією учасників схеми, - запропонував співробітнику НАБУ неправомірну вигоду в обмін за зняття арешту з рахунків приватного товариства (далі – ТОВ), задіяного у корупційній схемі. Йдеться про гроші, отримані від продажу мерії Одеси будівлі за завищеними цінами. розслідування цього факту завершене, справу скеровано до суду.

В жовтні 2018 року до Малиновського районного суду міста Одеси скеровано обвинувальний акт стосовно восьми осіб – виконавців схеми, серед яких — чинний міський голова Одеси. Суд розглядав справу  безпрецедентними темпами для української правосудної системи, та врешті-решт майже всі докази, надані стороною обвинувачення, судом не були враховані під час винесення виправдувального вироку, посилаючись на їх недопустимість.

Наразі прокурори САП наполягають на тому, що представлені суду докази у кримінального провадженні мають бути оцінені в повній мірі, і на їх підставі ухвалено обґрунтоване рішення.

Наразі справу розглядає Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду. Наступне судове засідання призначене на 30 квітня.

24 січня 2020 року повідомлено про підозру новій черзі підозрюваних.  Водночас, слідство триває, встановлюються інші особи, причетні до вчинення злочину.

Детальна схема злочину: https://nabu.gov.ua/novyny/sprava-zavodu-vat-hk-krayan

Хронологія вчинення злочину: https://www.youtube.com/watch?v=h2C__1_p47Q&t=2s

 

Фото unn.com.ua

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.