Справу про незаконне відчуження 20 млн грн скеровано до суду

НАБУ та САП закінчили розслідування фактів незаконного відчуження 20 млн грн, які підлягали конфіскації в дохід держави. 29 січня 2021 року прокурори САП скерували до суду обвинувальний акт, складений детективами НАБУ, стосовно чотирьох осіб.

Статус обвинувачених мають:

  • два директори та бухгалтер комерційних компаній, задіяних в одній із корупційних схем на ПАТ «Укрзалізниця» —  ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 388 КК України («Незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, заставленого майна або майна, яке описано чи підлягає конфіскації»);
  • юрисконсульт одного з банків —  ч.2 ст. 367 КК України («Службова недбалість»).

Влітку 2016 року НАБУ та САП викрили схему, за якою державне підприємство «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» (наразі — філія «Центр управління промисловістю» ПАТ «Укрзалізниця») упродовж 2014-2016 рр. закуповувало шпали та бруси за цінами на 80% вищими за середньоринкові. За даними слідства, закупівлі здійснювали через низку комерційних компаній, підконтрольних особі, яка у подальшому виконувала обов’язки директора філії, в результаті чого «Укрзалізниця» незаконно переплатила понад 13 млн грн.

Загалом слідство встановило причетність до вчинення злочину шістьох осіб.

Обвинувальний акт стосовно експосадовця філії «Укрзалізниці» скерували до Солом’янського районного суду м.Києва у серпні 2017 року (ч.5 ст. 191 КК України).

У березні 2017 року з одним із керівників компаній-учасниць схеми слідство уклало угоду про визнання винуватості. Обвинувальний вирок, винесений судом на підставі цієї угоди, набув законної сили у травні 2017 року і передбачав конфіскацію в дохід держави згаданих 20 млн грн.

Слідство ініціювало накладення арешту на кошти компаній, задіяних у корупційній схемі. Йшлося про понад 20 млн грн, які мали забезпечити відшкодування збитків. Однак, попри ці рішення слідчих суддів, всупереч вимогам законодавства України, представники компаній відчужили арештовані кошти на користь третіх осіб, чим зумовили недоотримання у подальшому державним бюджетом України належних йому платежів на суму понад 20 млн грн.

Про факт незаконного відчуження 20 млн грн детективи НАБУ та прокурори САП дізналися після отримання повідомлення від Державної виконавчої служби про неможливість виконання вироку суду в частині конфіскації на користь державного бюджету України коштів через їхню відсутність на рахунках підприємств.

Нагадуємо, у жовтні 2019 року трьом особам (двом директорам та бухгалтеру комерційних компаній) повідомлено про підозру. У лютому 2020 року НАБУ і САП повідомили про підозру юрисконсульту банку. У березні 2020 року стороні захисту та цим чотирьом підозрюваним відкрили матеріали слідства для ознайомлення перед скеруванням обвинувального акта до суду.

 

 

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.