Справу щодо розкрадання 98 млн грн «Укрзалізниці» скеровано до ВАКС

Розслідування факту заволодіння понад 98 млн грн «Центру транспортного сервісу «Ліски», що є філією АТ «Укрзалізниця» (далі — «ЦТС «Ліски» АТ «Укрзалізниця»), закінчено. Прокурори САП скерували обвинувальний акт стосовно шести осіб до Вищого антикорупційного суду для розгляду по суті.

 

Йдеться про:

  • начальника філії «ЦТС «Ліски» АТ «Укрзалізниця»;
  • головного інженера філії «ЦТС «Ліски» АТ «Укрзалізниця»;
  • в.о. начальника Одеського відділення філії «ЦТС «Ліски» АТ «Укрзалізниця»;
  • головного інженера Одеського відділення філії «ЦТС «Ліски» АТ «Укрзалізниця»;
  • двох директорів комерційних підприємств.

Обвинуваченим інкримінують вчинення кримінального корупційного правопорушення, кваліфікованого за ч.5. ст.191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») а також кримінальних правопорушень, передбачених  ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 366,  КК України, «Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом», «Службове підроблення»)

Як встановило слідство, у 2016 році «Укрзалізниця» почала реалізацію проекту так званого нового Шовкового шляху, покликаного забезпечити безперебійний транзит вантажів в Азію. За проектом, одна із ділянок маршруту пролягала Чорним морем. Для переправлення морем вантажних вагонів на баланс «Укрзалізниці» були передані два пороми — «Герої Шипки» та «Герої Плевни».

На початку 2016 року «ЦТС «Ліски» провів тендер на закупівлю паливно-мастильних матеріалів для потреб цих двох поромів. Комерційна компанія-переможець тендеру згідно з укладеним в липні 2016 року договором мала поставити 6,743 тис. тонн паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 101,5 млн грн.

Оплату за цим договором ЦТС «Ліски» здійснило у грудні 2016 року, при тому, що його керівництво усвідомлювало відсутність потреби в закупівлі всього законтрактованого обсягу пального. Це пояснюється тим, що пороми потребували суттєвого ремонту, який зайняв би близько року.

Незважаючи на ці факти, комерційна компанія-переможець тендеру поставила товар лише на суму 3,3 млн грн, але оплату від ЦТС «Ліски» отримала, як і домовлялися, у розмірі 101,5 млн грн. При цьому обвинувачені спільно склали документи, відповідно до яких пальне нібито передане на зберігання до приватної нафтобази, однак в ході слідства виявилось що пальне ніколи туди не поставлялось, а сама нафтобаза непридатна для зберігання пального. 

Розслідування наведених фактів детективи НАБУ розпочали у вересні 2017 року за власними напрацюваннями.

У результаті слідчих дій, проведених детективами НАБУ у взаємодії з «Укрзалізницею» та Державною аудиторською службою України, підозрювані у серпні 2018 року повернули «Укрзалізниці» незаконно відчуженні кошти в сумі 98,188 млн грн.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.