Сильні антикорупційні органи, політична воля та контроль суспільства – складові ефективної боротьби з корупцією, - Артем Ситник

Антикорупційна реформа в Україні, розпочата у 2014 році після Революції Гідності, довела що перемога над корупцією можлива лише за умови її ефективної превенції, справедливого покарання за злочини, політичної волі та постійного контролю з боку суспільства. На цьому наголосив  Директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник під час конференції «7 років антикорупційної реформи: підсумки і результати», що відбулася  9 грудня 2021 року в Києві.

«Превенція, виховання нульової толерантності з одного боку, викриття злочинів і справедливе покарання з іншого, політична воля та контроль суспільства з третього - лише об’єднавши зусилля ми зможемо побудувати майбутнє України без корупції», - сказав він.

Підводячи підсумки 7 років, що минули, Директор НАБУ повідомив про завершення періоду інституціонального становлення Національного бюро.

«За 7 років боротьби ми сформували ефективну антикорупційну систему, притягнули до відповідальності недоторканих, «мотивували» нечистих на руку. Ми налагодили ефективну взаємодію між антикорупційними органами як всередині держави, так і поза її межами, що дозволить нам посилювати боротьбу з корупцією в Україні впродовж наступних 7 років», - підкреслив Артем Ситник.

Зі свого боку Генеральний прокурор Ірина Венедиктова наголосила на необхідності залучення до боротьби з корупцією усіх органів державної влади. «З корупцією борються всі державні інституції», - підкреслила Ірина Венедиктова.

Високу оцінку роботі антикорупційних органів надав посол ЄС в Україні Матті Маасікас.

«Настав час активно впроваджувати  наратив нульової толерантності до корупції. Ми будемо підтримувати Україну на цьому шляху. Необхідно зберегти незалежність НАБУ, САП, ВАКС, НАЗК, які останні роки дуже успішно здійснюють свою роботу», - підкреслив він.

Успіхи України на антикорупційному фронті відзначила і тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін.

«Попри чисельні виклики, Україна досягла чималого поступу у боротьбі з корупцією після Революції Гідності. Завдяки НАБУ понад 3 млрд грн повернуто до бюджету, попереджено розтрату 2 млрд грн. Але головне - люди побачили, що еліти не є недоторканими», - сказала пані Квін.

Натомість Керівник Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) Аллан Паг Крістенсен зауважив, що боротьба з корупцією потребує уваги та активної участі всіх громадян.

«Боротьба з корупцією – це справа не тільки антикорупційних органів. Ми маємо пам’ятати щодо важливого вкладу небайдужих громадян і журналістів-розслідувачів, які роблять вагомий внесок у спільну справу протидії корупції. Бо ніхто з вас не такий розумний і сильний, як усі ви разом», - додав Аллан Крістенстен.

Голова ВАКС Олена Танасевич розповіла про особливості судового процесу у справах щодо топкорупції та наголосила, що на антикорупційному фронті попереду ще багато роботи.

«За 7 років спільними зусиллями нам вдалося просунути країну з 152 місця в рейтингу сприйняття корупції до 124. Але попереду важкий шлях, адже попри наші зусилля все ще знаходяться люди, які прагнуть незаконного збагачення», - сказала Олена Танасевич.

У свою чергу, в.о. голови САП Максим Грищук розповів про складнощі у роботі детективів та прокурорів.

«Робота детективів та прокурорів насичена викликами. Одним з них є те, що інші органи розслідують злочини, підслідні НАБУ. Це уповільнює результати», - зазначив він.

Ефективна робота усіх антикорупційних органів можлива лише за умови їх незалежності і повної аполітичності.

«Сталість функціонування антикорупційних органів, їх незалежність - це ключ до успіху у боротьбі з корупцією. Цей курс має зберігатись, його маркером має стати Стратегія протидії корупції. Сподіваємось, Рада скоро ухвалить її», - відмітила Ека Ткешелашвілі.

Для збереження сталого розвитку в НАБУ створено Стратегію розвитку Бюро до 2023 року, яку презентував на конференції Керівник Управління внутрішнього контролю НАБУ Роман Осипчук.

«Ця стратегія є дороговказом для діяльності НАБУ. Навіть після обрання нового Директора, буде чітко і зрозуміло куди рухатись далі», - додав він.

Детальніше про Стратегію НАБУ тут.

Окрім боротьби з корупцією важливим є її превенція. Саме з цією метою НАБУ постійно проводить публічні заходи, дискусії і тим самим формує у суспільства нульову толерантність до корупції. А для досягнення цієї мети усі антикорупційні органи, ЗМІ і громадяни мають об’єднати свої зусилля.

«Важливо налагоджувати взаємодію та співпрацю між антикорупційними органами, громадянським суспільством, ЗМІ та іншими інституціями, адже у нас єдина мета — боротьба з корупцією. Лише разом ми зможемо ефективно протидіяти корупції», - зазначила Керівник Управління зовнішніх комунікацій НАБУ Світлана Оліфіра.

Серед здобутків останніх сімох років важливим є впровадження новітніх технологій і диджиталізація кримінального судочинства. Ці інструменти значно підвищують швидкість і ефективність розслідувань.

«Електронна система eCase, запуск якої відбудеться найближчим часом, дозволить НАБУ, САП і ВАКС взаємодіяти онлайн. Це в рази прискорить процес обміну інформацією, а також підвищить ефективність між антикорупційними органами», - зазначив керівник відділу детективів НАБУ Денис Гюльмагомедов.

 

Довідково

9 грудня 2021 року з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією в Києві відбулась конференція «7 років антикорупційної реформи: підсумки і результати» за організації НАБУ, НАЗК, Антикорупційної ініціативи ЄС і , на якій  українські та іноземні антикорупціонери обговорили досягнення реформи в Україні, а також поточні та майбутні виклики. Участь зокрема взяли Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник, в.о. голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Максим Грищук, голова Національного агентства із запобігання корупції Олександр Новіков, голова Вищого антикорупційного суду Олена Танасевич, Генеральний прокурор Ірина Венедіктова. Захід також відвідали міжнародні партнери України, представники ВРУ, міністерств та громадського сектору, журналісти, правозахисники.

 

 

 

 

Файли

  1. nabu_-_sytnyk.pdf