Всеукраїнський антикорупційний муткорт: випускники Антикоршколи НАБУ успішно реалізували свій перший проєкт

Всеукраїнський антикорупційний муткорт об’єднав знавців і любителів кримінального права та процесу з усієї України. Учасники змагань дізналися як працюють антикорупційні органи, долучилися до топкорупційного розслідування та занурилися у боротьбу, яку щодня ведуть детективи НАБУ та прокурори САП.

Проєкт організовували випускники Антикорупційної школи НАБУ 2021 у партнерстві з Національним антикорупційним бюро України та Антикорупційною ініціативою ЄС в Україні (EUACI) за підтримки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Змагання відбулося 19-21 листопада 2021 року в Харкові.

«Для нас важливо підтримувати молодих професіоналів та їхні ініціативи. Сподіваємося, що отримані знання про те, як працюють детективи, прокурори та судді, надихнуть молодь на значний внесок в розбудову антикорупційної системи в України», — зазначила експертка EUACI Еляна Концевічуте під час відкриття події.

Для участі у змаганнях надійшли заявки від 65 команд, які представляли 17 закладів вищої освіти з 14 регіонів України. У відбірковому раунді командам потрібно було правильно кваліфікувати корупційний злочин, скласти план розслідування та стратегію захисту адвокатом. У підсумку для участі в усних раундах у Харкові відібрали 8 команд.

У пів фіналі студенти брали участь в проведенні імітованих обшуків і засіданнях із обрання запобіжних заходів на етапі досудового розслідування топкорупційних кримінальних правопорушень, а також змагалися у судових дебатах у фіналі. Перемогу та головний приз — участь у Антикорупційній школі НАБУ, яка відбудеться влітку 2022 року, — здобула команда «Fiat iustitia» з Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

«Найголовнішою родзинкою муткорту була участь саме фахівців-практиків, для яких положення законодавства — це не просто «суха» теорія, а те, з чим вони мають справу щодня. Мета наблизити весь процес до реальності була повністю досягнута організаторами, водночас їм вдалося зберегти теплоту і атмосферність», — поділився враженнями переможець Олександр Русецький.

До визначення переможців долучилися 14 суддів: детективи Національного бюро, експерти EUACI, прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, представники Вищого антикорупційного суду, Національного агентства з питань запобігання корупції, Агентства з розшуку та менеджменту активів, адвокати та науковці.

«Ми були вражені високим рівнем знань, сумлінним ставленням до підготовки та винятковою мотивацією молоді. Ми намагалися зробити завдання максимально наближеними до реальних умов проведення слідчих дій та судових розглядів топкорупційних злочинів. Віримо, що нам вдалося зарядити учасників на подальшу антикорупційну діяльність», — розповів суддя муткорту, старший детектив Національного антикорупційного бюро України Андрій Денисюк.

Проєкт реалізовано за підтримки Антикорупційної ініціативи Європейської Союзу в Україні — провідної антикорупційної програми підтримки в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.