Застосування антикорупційних практик у всіх сферах життєдіяльності – необхідна умова відбудови країни. НАБУ готове бути флагманом у цьому процесі - Артем Ситник

«Після перемоги над російським окупантом Україна постане перед не менш складним викликом - боротьбою з корупцією,  - заявив Директор НАБУ Артем Ситник. - Ще багато битв попереду. І НАБУ до них готове».

Військова агресія з боку росії актуалізувала застосування антикорупційних практик на всіх щаблях влади та відповідальність посадовців вищої ланки за ефективне використання державного ресурсу. Національне бюро впродовж семи років напрацювало дієві інструменти на рівні управління внутрішніми процесами в організації та запровадило новітні практики з відслідковування корупційних потоків. 

«Україна прагне стати повноправним членом Євросоюзу, що вимагає подальшої реалізації антикорупційної реформи. Війна не є приводом для її зупинки. Навпаки, ми маємо прискорюватися, адже просто не маємо зайвого ресурсу платити за корупцію», -  переконаний Артем Ситник. За його словами, досвід Бюро мають переймати не лише правоохоронні, а й інші державні органи.

16 квітня 2022 року завершилася каденція Артема Ситника на посаді Директора Національного антикорупційного бюро України. За сім років, що минули від призначення на цю посаду, він забезпечив створення правоохоронної інституції з «нуля» за унікальними для України підходами та з урахуванням найуспішніших міжнародних практик, перетворив НАБУ на ефективний орган досудового розслідування, спроможний викривати політичну корупцію у вищих ешелонах влади, протистояти опору системи.

«Пишаюся тим, який колектив ми створили. Команда, яка, незважаючи на свою малу чисельність, виступає як армія людей, що наводять жах на корумпованих чиновників, - зазначив Артем Ситник. - В Україні завжди були розслідування корупції, але стосувалися вони або колишніх чиновників, або посадовців нижчої ланки. Топчиновники, вище керівництво держави були недоторканим. До появи НАБУ. З початком розслідувань детективів політична еліта реально злякалася, - розповів він. - Впевнений, незважаючи на те, що війна ще не закінчилася, команда НАБУ, як і раніше, розслідуватиме корупційні схеми посадовців, діятиме відповідно до закону, сповідуватиме антикорупційну ідеологію і доводитиме, що каста недоторканих перестала існувати в Україні».

За часів каденції Артема Ситника на посаді директора НАБУ притягнуло до кримінальної відповідальності 1082 особи, серед яких 6 міністрів та їхніх заступників, 13 керівників центральних органів виконавчої влади, 23 народних депутати різних скликань (чинних і колишніх), 68 суддів, 113 керівників державних підприємств. 368 обвинувальних актів стосовно 694 осіб детективи НАБУ і прокурори САП скерували до суду. Станом на кінець березня 2022 року 73 вироки суду стосовно 89 осіб набрали законної сили, із них 18 вироків щодо 22 осіб із реальним ув'язненням. 

У справах про корупцію, викриту Національним бюро, відшкодовано 3,8 млрд грн. Загалом економічний ефект від діяльності НАБУ складає понад 7 млрд грн, із яких понад 2 млрд грн – це кошти та активи держави, розкраданню яких вдалося запобігти.

«Своєю роботою ми показали, що в Україні можливо не брати хабарі, працювати згідно з законом і досягати результатів», - наголосив Артем Ситник. 

Базовою засадою, що визначає ефективну діяльність Національного бюро як органу, який запобігає топкорупцїі та викриває її, є інституційна незалежність. Вона базується на особливій процедурі призначення та звільнення Директора, а також унікальному функціоналу. Впродовж свого існування НАБУ постійно стикається зі спробами позбавлення інституційної незалежності. И зараз як ніколи важливо захистити це надбання антикорупційної реформи, флагманом якої завжди було Національне бюро.

«НАБУ є прикладом успішної реформи в Україні. Це бренд, який нас фактично веде в ЄС. Тому від того, як буде працювати НАБУ, чи будуть спроби його ліквідувати, позбавити повноважень залежить наша інтеграція до європейської спільноти. На жаль, я не бачу готовності політичної еліти жити по новому, тому не виключаю, що таких спроб буде ще чимало, - заявив Артем Ситник. - В цьому питання, як і раніше, підтримка західних партнерів є визначальною. Впевнений, що вони і надалі підтримуватимуть НАБУ та прагнення українців жити в країні без корупції. Я також дуже хотів би, щоб настав той час, коли Національне бюро буде союзником президента, прем’єр-міністра, найвищого керівництва держави у боротьбі з корупцією, а не органом, який постійно потрібно рятувати від спроб його ліквідувати. Побачити це - моя мрія за 3-5 років». 


Довідково

Професійну діяльність Артем Ситник розпочав в липні 2001 року на посаді помічника прокурора у Кропивницькому. За близько 10 років роботи на посадах в правоохоронних органах Артем Ситник особисто розслідував та/або керував діями слідчо-оперативних груп у більш ніж 300 кримінальних справах, значна частина яких стосувалась саме злочинів, пов’язаних із корупцією.

За результатами успішних розслідувань, проведених Артемом Ситником або очолюваною ним слідчою групою, за одержання хабарів та вчинення інших корупційних злочинів, до кримінальної відповідальності було притягнуто суддів, працівників Служби безпеки України, органів внутрішніх справ, податкової міліції, митної служби, районних державних адміністрацій, депутатів обласної, міських, районних рад, управлінь Держкомзему, водного господарства, захисту справ споживачів, Державного департаменту виконання покарань, Державної екологічної інспекції.

Також за результатами розслідувань до кримінальної відповідальності за фальсифікацію результатів виборів Президента України в межах територіального виборчого округу №100 було притягнуто 8 членів виборчої комісії, 7 з яких були депутатами Кіровоградської обласної та міської рад. В рамках розслідування даної кримінальної справи командою Артема Ситника було допитано близько 5000 свідків та проведено більше 200 експертних досліджень. З урахуванням зібраних Артемом та очолюваною ним слідчою групою доказів в ході судового розгляду справи вину підсудних було повністю доведено.

В січні 2015 року Артем прийняв рішення щодо участі в конкурсі на зайняття посади Директора Національного антикорупційного бюро України.

16 квітня 2015 року Указом Президента України Артема Ситника було призначено Директором Національного антикорупційного бюро України.