Заступник директора НАБУ А.Новак: Серед тих, хто носить погони, сьогодні ніхто не отримує більше, ніж спецпризначенці НАБУ

Заступник директора Національного антикорупційного бюро України Анатолій Новак має за плечима більше 10 років служби в спецпідрозділі СБУ «Альфа», сотні спеціальних завдань із захоплення і затримання злочинців. У НАБУ він відповідає за бойовий підрозділ (спецпризначення) і фактично за проведення всіх операцій із затримання чиновників-корупціонерів. За словами А.Новака, робота спецпризначенця часто пов’язана з тиском, до якого вдаються горе-корупціонери, і особливо – політики, щоб уникнути відповідальності.

В Управлінні спеціальних операцій НАБУ працює 90 осіб, але в перспективі цю кількість планується збільшити до 110. Новак упевнений, що проблем із набором спецпризначенців не буде, оскільки заробітну плату для них підняли до того рівня, який буде для них додатковим стимулом в роботі.

В інтерв’ю «Українським Новинам» заступник директора НАБУ розповів про труднощі, які виникають у роботі, про найуспішніші операції Бюро, про відбір до спецназу, про взаємодію з ФБР, а також відповів на запитання, для чого органу по боротьбі з корупцією особистий БТР.

Яка ваша найуспішніша операція?

На сьогодні Управлінням спеціальних операцій було проведено понад 150 заходів. Всі вони пройшли успішно, включаючи одеський, при виконанні якого було застосовано зброю.

Після того, як в Одесі суддя застосував зброю, чи були розроблені якісь інструкції для спецпризначенців, як діяти в подібних ситуаціях?

Існує загальна методика, із якою ознайомлені всі співробітники Управління. Але кожна ситуація потребує прийняття різних рішень.

Чи проводилося службове розслідування  щодо ситуації в Одесі?

Так, проводилося. Але все було в рамках закону, порушень не було. Разом із тим, зроблені певні висновки.

Чи були випадки, коли працівники вашого Управління спецоперацій незаконно застосували зброю під час заходів?

Ні. На моїй пам’яті таких випадків не було.

Чиновники бояться спецпризначенців?

Вони – звичайні люди. Як і будь-яка людина, якщо чиновник потрапляє в неординарну ситуацію, наприклад, стикається з нашими спецпризначенцями, він може почати хвилюватись, нервувати...

Який штат Управління спеціальних операцій на сьогодні?

Штат Управління спеціальних операцій становить трохи більше 90 осіб. Наразі Управління сформоване на 70%.

Коли плануєте доукомплектувати на 100%?

На посади спецпризначенців ми, напевно, провели найбільшу кількість конкурсів в НАБУ. Наразі завершився вже шостий конкурс. За один раз у нас виходить обрати до 10 осіб. Зараз нам не вистачає близько 20 співробітників, щоб доукомплектувати Управління до 100%. Думаю, що у зв’язку із підвищенням зарплати офіцеру спецпризначення до 19 тис. гривень, до листопада ми укомплектуємо штат повністю.

Кандидати у спецпризначенці демонструють високі результати?

На жаль, не всі, оскільки вимоги дуже серйозні. Під час складання тестів мало хто може підтягнутися 20 разів, після цього 60 разів віджатися, 90 раз підняти корпус (покачати прес) і продемонструвати прийоми рукопашного бою.

Зарплата в 19 тис. гривень для спецпризначенців – це достатній рівень?

Думаю, що достатній. Серед тих, хто носить погони, сьогодні ніхто не отримує більше.

Чи були випадки підкупу співробітників спецпризначення?

Вплив спецпризначенців на хід кримінального провадження мінімальний, їх не потрібно навіть намагатися підкупити. А здійснювати фізичний тиск на озброєних і навчених людей нерозумно. Хоча при проведенні операцій є випадки, коли ті ж народні депутати намагаються якось вплинути або завадити проведенню заходів.

Хто конкретно з депутатів намагався здійснити тиск на спецпризначенців?

Я не можу зараз називати конкретні прізвища... Але такі факти є, у цілому, з боку політиків.

Окрім випадку в Одесі, зброя при затриманні більше не застосовувалася?

Ні, не застосовувалася. Застосування зброї – це вимушений захід, і якраз завдання спецпризначенців не допустити такої необхідності.

Чи нагороджувало НАБУ когось із політиків чи громадських діячів зброєю за прикладом МВС, СБУ?

Ні, такого не було. Для чого, за що? У нас немає навіть такої можливості, тому питання – кого нагороджувати зброєю, і не постає.

Чи вважаєте Ви спецпідрозділ СБУ «Альфа» своїми конкурентами?

Хіба що на спортивних змаганнях. Специфіка роботи спецпризначенців НАБУ багато в чому майже ідентична роботі «Альфи» до початку антитерористичної операції.

Чи багато співробітників «Альфи» перевелося або прийшло до НАБУ?

Близько 20 осіб. При цьому нагадаю, що в НАБУ не можна когось перевести – призначення на посади відбуваються тільки через відкритий конкурс, у якому можуть брати участь усі охочі, які відповідають кваліфікаційним вимогам. Перемагають найкращі.

Чи проходять якусь особливу перевірку кандидати у спецпризначенці? Скажімо, на прихильність до якихось ідеологій чи сепаратизму?

Переможці конкурсного відбору проходять спеціальну перевірку, це стосується всіх співробітників НАБУ. Кандидати на посаду складають тести і проходять співбесіду. Під час конкурсного відбору ми вже більш ретельно вивчаємо біографію людини, у тому числі вивчаємо його близьких, родичів. Реальність така, що повністю вивчити людину за короткий термін практично неможливо.

Які проблеми виникають у вас на даному етапі?

Проблем немає. Є певні робочі питання, які постійно піднімаються і вирішуються.

Чи допомагають НАБУ міжнародні організації?

НАБУ – так. Управлінню спецоперацій – поки тільки морально. Хоча у нас є надія, що найближчим часом буде здійснена процедура матеріально-технічної допомоги нашому підрозділу за підтримки посольства США.

Як допомагає спецназу ФБР США?

Найближчим часом буде проведено двотижневий курс тактичного навчання. У перспективі ми б хотіли поїхати до них і побачити, як у них все влаштовано.

Чи надає НАБУ, за прикладом МВС, СБУ послуги з фізичної охорони політиків?

Ні, такі послуги ми не здійснюємо. Ми забезпечуємо безпеку наших співробітників, які розслідують кримінальні провадження, а також інших учасників досудового розслідування за необхідністю.

Чи знаходиться під вашою охороною директор НАБУ?

Так, він знаходиться під нашою охороною.

Наскільки добре оснащені спецпризначенці?

Оснащення достатнє, і до кінця фінансового року ми будемо мати в принципі все необхідне, що плануємо.

Зброя у вас нашого або іноземного виробництва?

Зброя вітчизняного виробництва. Пістолет Макарова, Стєчкіна, АК. Іноземних зразків немає.

Для чого НАБУ БТР?

Опишу вам маленьку тактичну обстановку: припустимо, у нас проводиться захід, на місце приїжджає броньований автомобіль, перегороджує виїзд і не реагує на прохання звільнити дорогу. Що будете робити?

Переговори?

Переговори – досить тривалий процес. А нам, наприклад, потрібно через 20 хвилин бути в іншому місці, щоб зайняти позицію для виконання іншого заходу... Тут БТР і може стати в нагоді. НАБУ – правоохоронний орган, це, по-перше. По-друге, формування підрозділу спецпризначення полягає в підготовці і наявності певного духу. Я вважаю, що справжній спецпризначинець повинен вміти керувати бронетранспортером, вміти вести з нього вогонь, розуміти його можливості і правила застосування. У нас вже було кілька випадків, де можна було би застосувати БТР. Але поки він не використовувався. Його використання можливе і під час виконання операцій в зоні АТО.

Чи отримують статус учасника бойових дій бійці спецпризначення НАБУ?

Ні, але ми зараз ведемо певну юридичну роботу для того, щоб мати можливість брати участь в антитерористичній операції.

Якщо ВРУ дасть дозвіл на затримання та арешт депутата Онищенка, НАБУ готове його затримати прямо в парламенті?

Такий варіант можливий.

Де утримуються затримані до обрання їм запобіжного заходу?

В ізоляторі тимчасового тримання.

Але в НАБУ немає ІТЗ, чи не потрібен вам окремий ізолятор?

Не потрібен.

Чи потрібен в Україні окремий антикорупційний суд?

Це питання не до Управління спеціальних операцій. Україні потрібні суди, яким буде довіряти суспільство...

Сергій Босак

Фото: gazeta.ua