Завдання 51 млн грн шкоди державним шахтам: справу скеровано до суду

8 листопада 2021 року НАБУ і САП скерували до суду справу стосовно восьми осіб, обвинувачених у завданні 51,17 млн грн збитків трьом вугледобувним державним підприємствам. Серед обвинувачених:

  • фізична особа, організатор злочинної організації;
  • секретар тендерного комітету ДП «Селидіввугілля»;
  • секретар тендерного комітету ДП «Мирноградвугілля»;
  • голова тендерного комітету ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1»;
  • секретар тендерного комітету ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1»;
  • член тендерного комітету ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1»;
  • член тендерного комітету ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1»;
  • фізична особа.

Дії всіх підозрюваних кваліфіковано за ч.5 ст.191, ч.1 ст.255 КК України.

За даними слідства, впродовж 2016-2018 рр. учасники корупційної схеми фактично встановили контроль за державними закупівлями трьох державних підприємств — ДП «Селидіввугілля», ДП «Мирноградвугілля» та ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1». Йдеться про весь ланцюг — від моніторингу потреб держпідприємств у закупівлях, формування умов тендерів, комунікації з потенційними постачальниками до визначення очікуваної вартості закупівлі, переможця тендерів та контролю за розрахунками з ним.

У 69 закупівлях зазначених вугледобувних підприємств, які досліджували НАБУ та САП і в яких встановили факти порушення законодавства, договори на постачання отримувала одна компанія. При цьому йшлося про постачання найрізноманітніших позицій: паливно-мастильні матеріали, запасні частини до гірничо-шахтного обладнання, металовироби, кабельна продукція для шахт. Однак фактично ця компанія виконувала роль посередника, перепродуючи з націнкою товар, придбаний в учасників реального сектору. Ті, в свою чергу через навмисно створені учасниками схеми перешкоди не мали реальних шансів напряму співпрацювати з держпідприємствами.

Упродовж майже трьох років ці три державні підприємства, виконуючи вказівки організаторів схеми, закупили за завищеними цінами різноманітне обладнання, запасні, витратні матеріали та інші товари, іноді навіть без нагальної потреби, на загальну суму майже 174,5 млн грн, незаконно переплативши понад 51,17 млн грн.

16 березня 2020 року детективи НАБУ повідомили про підозру трьом особам, задіяним у корупційній схемішістьом — 19 березня та одному з підозрюваних — у квітні 2020 року. Вже у серпні 2020 року НАБУ і САП завершили розслідування справи та відкрили вісьмом підозрюваним матеріали слідства для ознайомлення.

Матеріали слідства стосовно дій ще трьох осіб виділені в окреме кримінальне провадження. Йдеться про підозрюваних директора ТОВ «Доненергоекспорт» (оголошений у розшук у березні 2020 року), голову тендерного комітету ДП «Мирноградвугілля» (оголошений у розшук у квітні 2020 року), а також про невстановлену особу. Загалом у кримінальному провадженні — 10 підозрюваних.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.