Завдяки НАБУ і САП Запорізький титано-магнієвий комбінат повернули у власність держави – остаточне рішення суду

Касаційний цивільний суд залишив без змін та визнав законними рішення судів про розірвання договору зі створення ТОВ «ЗТМК», до статутного фонду якого держава у 2013 році внесла цілісний майновий комплекс Запорізького титано-магнієвого комбінату. Рішення є остаточним, його ухвалили 23 травня 2022 року. Фактично воно означає повернення унікального підприємства у власність держави.

Підставою для рішення суду стали матеріали антикорупційних органів, зібрані в межах досудового розслідування. НАБУ та САП встановили, що приватна компанія TOLEXIS TRADING LIMITED (Кіпр) як співзасновниця ТОВ «ЗТМК» не виконала свої зобов’язання. Зокрема, впродовж 2014-2015 років на модернізацію виробництва ТОВ «ЗТМК», відповідно до договору про заснування, TOLEXIS TRADING LIMITED виділила 880 млн грн. Однак, директор ТОВ «ЗТМК» замість модернізації скерував більшу частину одержаних коштів - 492 млн грн - на інші цілі. В тому числі здійснив платежі, які, за умовами створення ТОВ, мала здійснити кіпрська компанія. Розслідування цих фактів детективи розпочали у червні 2016 року. Вже у вересні 2016 року директора комбінату затримали та повідомили йому про підозру. У листопаді 2016 року розслідування завершили.

Рішення про повернення майнового комплексу у власність держави Господарський суд Запорізької області ухвалив ще у липні 2018 року, а суд апеляційної інстанції підтвердив законність цього рішення. Однак Верховний суд частково задовольнив касаційну скаргу компанії-співвласниці й скерував справу на новий розгляд. За його підсумками Господарський суд Запорізької області від 4 серпня 2021 року ухвалив рішення на користь держави, з чим повністю погодився Центральний апеляційний господарський суд 30 листопада 2021 року. Нарешті, Касаційний суд поставив крапку у цій справі.

 

ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» створено у 2013 році державою в особі Фонду державного майна України (володіє 51% статутного капіталу) та Кіпрською компанією TOLEXIS TRADING LIMITED (49%). Остання зобов’язалася сплатити борги держпідприємства, на основі якого було створено ТОВ, та інвестувати 110 млн дол. США на впровадження передових технологій і устаткування вітчизняних та закордонних фірм. Запорізький титано-магнієвий комбінат є єдиним виробником губчастого титану в Європі.

 

Фото tsn.ua