Заволодіння понад 112 млн грн банку: викрито вісьмох осіб

21 грудня 2022 року НАБУ і САП повідомили вісьмом особам, серед яких нардеп VIII скликання, службовці АРМА і СБУ, ДП «СЕТАМ»*, про підозру у заволодінні правами вимоги по кредитам, що призвело до заподіяння понад 112 млн грн збитків приватному банку. 

Серед підозрюваних:

  • народний депутат України (VIII скликання);
  • помічниця нардепа - директор підприємства, яке отримало кредитні кошти;
  • начальник слідчого відділення Головного слідчого управління СБУ (обіймав посаду до 2020 р.);
  • начальник управління менеджменту активів АРМА (обіймав посаду у період червень 2018 р. - січень 2020 р.);
  • генеральний директор ДП «СЕТАМ» (обіймав посаду у період травень 2016 р. - лютий 2020 р.);
  • заступник генерального директора ДП «СЕТАМ» (обіймає посаду з жовтня 2017 р. по теперішній час);
  • два оцінювача.

*посади вказані на момент вчинення злочину

Їхні дії кваліфіковані за ч. 5 ст. 191, ч. 3,4 ст. 358, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.

За даними слідства, у 2012 році майбутній народний обранець (на той час – депутат Київської обласної ради), бувши фактичним власником низки компаній, розпочав будівництво багатоквартирного житлового комплексу на околиці Києва. Для цього він взяв кредит у понад 200 млн грн під заставу майбутнього ЖК і земельних ділянок, на яких він розташовувався, а також низки особистих порук, зокрема й самого депутата.

Згодом банк, який видавав кредит, НБУ визнав неплатоспроможним. Аби не віддавати борг та отримати можливість продати збудовані квартири, нардеп організував схему.

За допомогою начальника слідчого відділення Головного слідчого управління СБУ та начальника управління менеджменту активів АРМА і службових осіб ДП «СЕТАМ» на право вимоги по кредиту наклали арешт і передали в управління АРМА, яке виставило це право на електронні торги ДП «СЕТАМ». В них перемогла заздалегідь обрана компанія, яка придбала права вимоги за заниженою на 112 млн грн ціною, сплативши усього 16,5 млн грн. Сам аукціон відбувся незаконно: без належного рішення суду про надання дозволу на продаж, а також без звіту про оцінку. Після визнання переможця торгів працівник СБУ забезпечив скасування арешту на право вимоги, який сам же і ініціював. А керівник компанії, яка за безцінь придбала права вимоги, скасував всі іпотеки на нерухоме майно та обтяження по договорах поруки, а потім перепродав ці права підконтрольній нардепу ТОВ, аби унеможливити в майбутньому правонаступникам банку здійснити звернення обтяження.

Народний депутат забезпечив фінансування цієї схеми – від придбання компанії до оплати оцінникам. Він також надавав вказівки учасникам організованої групи. Особи використовували підроблені офіційні документи щодо вартості прав вимоги, а співробітник СБУ в обмін на «сприяння» отримав від нардепа неправомірну вигоду у вигляді коштів у сумі 32 тис. дол. США та нерухомого майна.

За висновками експертиз, внаслідок дій учасників злочину банківській установі заподіяно понад 112 млн грн збитків.

Зауважимо, що підозрюваний екснардеп був обвинуваченим і в іншій справі, розслідуваній НАБУ і САП. Йдеться про недекларування у 2015-2019 роках на загальну суму понад 50 млн грн. Однак, через рішення КСУ щодо декриміналізації цієї статті, ця справа була закрита.

Ще один учасник злочину – начальник управління АРМА – є підозрюваним у справі щодо розтрати 426 млн грн АРМА.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.