Зберегти досягнуті результати та доброчесні практики в НАБУ – виклик 2022 року – Артем Ситник

НАБУ є ефективним органом досудового розслідування, який за сім років довів свою здатність протистояти топкорупції. Тож вкрай важливо зберегти досягнуті результати та напрацьовані доброчесні практики. Це є викликом 2022 року і головним завданням для нового Директора НАБУ. На цьому наголосив Директор Національного бюро Артем Ситник під час презентації результатів роботи відомства у ІІ півріччі 2021 року.

«У жовтні 2021-го парламент ухвалив зміни до законодавства, згідно з якими Національне бюро стало центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Попри зміну статусу, інституційну незалежність НАБУ, вдалося зберегти і це є однозначно перемогою. Це стало можливим завдяки підтримці громадськості і міжнародних партнерів. Наразі Бюро повністю інституційно сформоване, і навіть після зміни керівництва, вплинути на його роботу і на команду — неможливо», - сказав Артем Ситник.

За його словами, наразі вкрай важливим є вирішення питання із обрання нового керівника САП, конкурс на якого розпочався у січні минулого року і досі не завершився. Втім, незважаючи на будь-які виклики, детективам та прокурорам вдалося показати ефективність у розслідуваннях у ІІ півріччі 2021 року.

«Серед посадовців вищої ланки, викритих на зловживаннях за цей час, – чинний народний депутат України, голова Харківської облради та колишній член Комісії з регулювання азартних ігор. Досягнуто прогрес у раніше викритих корупційних схемах – зловживання з нерухомістю в Одесі; розкрадання коштів, виділених на благоустрій Києва, та під час закупівель Укрзалізниці; заволодіння ресурсами державних хлібозаготівельних підприємств тощо», - додав Артем Ситник.

У ІІ півріччі 2021 року НАБУ і САП розпочали розслідування у 297 нових кримінальних провадженнях, повідомили про підозру 82 особам (42 у першому півріччі), скерували до суду 35 обвинувальних актів (25 у першому півріччі) стосовно 86 осіб (43 у першому півріччі). Економічний ефект від діяльності обох інституцій становив 850 млн грн.

«Майже 850 млн грн економічного ефекту від роботи НАБУ і САП маємо у другій половині 2021 року», - зазначив очільник Національного бюро.

Станом на кінець 2021 року, САП скерувала до суду обвинувальні акти стосовно 670 осіб. Однак, попри якісно інший рівень розгляду судових справ у Вищому антикорупційному суді продовжують існувати проблеми, зумовлені недоліками нормативного характеру.

«Прогалини у законодавстві дають широкі можливості до затягування судового розгляду учасниками справи з боку захисту. Через це у багатьох справах наразі ще триває розгляд і буде тривати ще довго. Водночас триває колосальна робота у судах: за пів року прокурори домоглися реального терміну покарання для півтора десятка осіб», - зазначив в.о. Керівника САП Максим Грищук.

Окрім іншого, досягненням ІІ півріччя 2021 року став запуск системи електронного кримінального провадження eCase Management System, покликаної спростити та прискорити кримінальний процес.

«16 грудня детективи Національного бюро зареєстрували перше кримінальне провадження у цій системі, що ознаменувало старт цифровізації досудового розслідування за участі НАБУ, САП та ВАКС. Станом на кінець року доступ до системи мали детективи та прокурори, у І півріччі 2022 року його також має отримати ВАКС. Вслід за першою інстанцією, доступ отримає й Апеляційна палата суду», - розповів Директор НАБУ.

Наостанок Артем Ситник нагадав, що 16 квітня добігає кінця його каденція.

«За 7 років ми побудували «з нуля» якісно новий ефективний орган досудового розслідування. Цінності і люди – в цьому сила НАБУ, яка дозволяла весь цей час тримати удари з боку корумпованої системи. Саме тому я впевнено дивлюсь у майбутнє Національного бюро, оскільки вірю, що його команда здатна захистити досягнуті здобутки», - сказав Артем Ситник.

Video of Результати НАБУ і САП у ІІ півріччі 2021 року