Обвинувальний акт стосовно ексгендиректора «Первомайськвугілля» скеровано до суду

Справу щодо заподіяння 14,6 млн грн збитків державі під час закупівлі обладнання для запобігання екологічній катастрофі у зв’язку із затопленням шахт на Луганщині через агресію росії 8 травня 2023 року НАБУ і САП скерували до суду. Обвинувачений — колишній в.о. гендиректора ДП «Первомайськвугілля». Кваліфікація: ч. 5 ст. 191 КК України. 

Після початку російської агресії у 2014 році на території Донбасу утворилась загроза екологічно-техногенної катастрофи. Зокрема, шахти, які опинились на непідконтрольній Уряду території, почало затоплювати – військовими діями росії обладнання з відкачки хімічно-небезпечних підземних шахтних вод було зруйновано та демонтовано на металобрухт. Це призвело до затоплення шахтними водами з хімічно небезпечними елементами гірничих виробок шахти «Золоте», яка підконтрольна Україні та геологічно знаходиться нижче вже затоплених, і, відповідно, потрапляння шкідливих хімічних речовин до річок Луганщини. В результаті, аби запобігти техногенній катастрофі Уряд у 2018 році виділив кошти для фінансування робіт та закупівлі обладнання на шахті «Золоте».

Розпорядником цих коштів визначили ДП «Первомайськвугілля». Закупівлі необхідного обладнання (насосів, електродвигунів, електричної апаратури) проводили за переговорною процедурою, тож підозрюваний обирав підрядників за самостійно визначеними критеріями, без тендеру. У всіх трьох випадках перемогли комерційні компанії, які поставили обладнання за завищеними цінами. Більшість поставлених насосів до того ж майже одразу виходили з ладу та потребували усунення дефектів через неналежну якість. ДП врешті-решт мусило здійснювати ремонт власним коштом.

За висновками експертизи, завищення вартості обладнання, яке було поставлено на ДП за трьома договорами, становить 14,6 млн грн.

На початку березня експосадовцю повідомили про підозру. Після початку повномасштабного вторгнення росії у лютому 2022 року шахта «Золоте» пошкоджена військовими діями з боку агресора, відкачка підземних вод припинена. Підземна шахтна вода, яка насичена шкідливими хімічними елементами продовжує потрапляти до річкових басейнів Луганського регіону.

Це – другий епізод викритої НАБУ і САП корупції при ліквідації аварії на цій шахті.

Детальніше тут.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.