Заволодіння угіддями «Сухолуччя»: скеровано до суду

28 вересня 2023 року НАБУ і САП скерували до суду обвинувальний акт стосовно експрезидента-втікача і ще трьох осіб, які заволоділи земельною ділянкою площею 17,5 га на Київщині. Кваліфікація: ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.

За даними слідства, у 2007 році експрезидент (на момент вчинення злочину – прем’єр-міністр) заволодів державним майном – земельною ділянкою лісового фонду Дніпровсько-Тетерівського лісомисливського господарства на території Сухолуцької сільської ради Вишгородського району Київської області. Для цього він ініціював ухвалення низки управлінських рішень, згідно із якими землі незаконно передали від Кабміну до управління Київської обласної державної адміністрації.

Згодом підозрювані підшукали осіб, які звернулись до Київської облдержадміністрації із заявами про виділення їм земельних ділянок площею до 1 га. Надалі ці особи (які виявились родичами або близькими особами підозрюваних) звернулись до облдержадміністрації з проханням змінити цільове призначення землі, аби потім передати ці ділянки ТОВ, афілійованому з експрезидентом.

За даними експертизи, орієнтовна вартість земельних ділянок становить понад 22 млн грн.

Впродовж 2009-2011 років на цій землі збудували готельно-ресторанний комплекс, який використовувався експрезидентом для особистих потреб.

Розслідування зазначених фактів НАБУ і САП здійснювало з 2019 року. З моменту втечі експрезидента до російської федерації у 2014 році і до листопада 2019-го справу розслідував Департамент спецрозслідувань ГПУ, який і повідомив особам про підозру у 2015-2016 роках. Розслідування стосовно інших осіб, які перебувають в Україні, ГПУ завершило і скерувало до Шевченківського райсуду Києва, де наразі триває розгляд.
В межах розслідування НАБУ детективи ініціювали передачу готельно-ресторанного комплексу в управління АРМА.

За матеріалами, зібраними під час розслідування НАБУ і САП, Міністерство юстиції подало адміністративний позов про стягнення в дохід держави активів колишнього президента, зокрема і готельно-ресторанного комплексу, побудованого на згаданій земельній ділянці. ВАКС задовольнив позов.

Механізм конфіскації став можливим завдяки Закону України «Про санкції», що застосовується тільки під час дії воєнного стану до осіб, які значною мірою сприяли збройній агресії проти України.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.