Злочинна організація в Одесі: розслідування завершено (СХЕМА+ВІДЕО)

НАБУ і САП завершили розслідування у справі злочинної організації, через діяльність якої місцева громада Одеси зазнала збитків на суму 689 млн грн і яку викрили у жовтні 2021 року. Кваліфікація: ст. 255, 364, 191, 368, 369, 369-2, 209 КК України.

Схема
Як встановило слідство, учасники злочинної організації у змові з іншими особами розробили механізм незаконного заволодіння активами – коштами місцевого бюджету та землею територіальної громади міста Одеси (далі - ОТГ) для її подальшої передачі під забудову. Через ці дії упродовж 2016-2019 рр. ОТГ втратила щонайменше шість земельних ділянок загальною площею 15,9 га та 131 млн грн, які посадовці Одеської мерії незаконно переплатили з бюджету при купівлі нежитлової нерухомості на ділянці, яку нібито планували використати для розширення кладовища. Загальний розмір завданої шкоди за цими епізодами за результатами експертизи становить 689 млн грн.

НАБУ і САП встановили, що впродовж 2016-2019 рр. земля ОТГ надавалась під забудову за встановленим злочинною організацією механізмом, який передбачав передачу таких земельних ділянок наперед визначеним компаніям поза конкурсом. Це позбавляло місцеву громаду одержання максимальної економічної вигоди. А гроші, які мали б йти громаді, забудовники на підставі «понятійних договорів» сплачували злочинній організації, яка через підконтрольних осіб в Одеській міській раді, забезпечувала ухвалення «потрібного» рішення щодо надання в оренду тієї чи іншої земельної ділянки.

Члени злочинної організації отримували від забудовника реальну ринкову вартість права забудови (в діапазоні 100-200 млн грн по кожній земельній ділянці) за що забезпечували такому забудовнику гарантування Одеською міською радою права на забудову ним земельної ділянки (суперфіцій) фактично задарма.

Злочинна організація суворо дотримувалася заходів конспірації, інформаційної безпеки та вживала контррозвідувальні прийоми. НАБУ і САП встановили, що вербовка нових членів злочинної організації здійснювалась із застосуванням поліграфу. Під час перевірки на ньому, з-поміж іншого, ставили запитання про належність або співробітництво з правоохоронними органами. У спілкуванні учасники злочинної організації використовували засоби захищеного зв’язку, проводили зустрічі у приміщеннях із посиленими заходами безпеки, використовували спеціальну техніку для зняття інформації з електронних засобів зв’язку, тощо.

До злочинної діяльності залучили представників місцевої влади та правоохоронних органів. В обмін на ухвалення відповідних рішень на користь злочинної організації, вони отримували неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів, квартир у новобудовах та інших матеріальних благ.
До кримінальної відповідальності притягуються*:

  • керівник злочинної організації;
  • Одеський міський голова;
  • прокурор Одеської області;
  • голова постійної Комісії з питань комунальної власності Одеської міської Ради (далі - ОМР);
  • голова земельної комісії ОМР;
  • керівник Юридичного департаменту ОМР;
  • керівник департаменту комунальної власності ОМР;
  • заступник керівника департаменту комунальної власності ОМР;
  • представники компанії-забудовника;
  • учасники злочинної організації – приватні особи;

*посади вказані на момент вчинення злочину

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.