Запитання-відповіді

Діяльність НАБУ 

1. Кого посадило НАБУ?

НАБУ не «саджає»! Його завданням є викриття та розслідування корупційних злочинів. За ґрати ж корупціонер може потрапити лише у разі ухвалення судом обвинувального вироку. І саме завдяки роботі детективів НАБУ та прокурорів САП такі вироки стають можливими. Станом на 31 грудня 2023 року Вищий антикорупційний суд ухвалив 160 вироків, з яких 143 — обвинувальні.

2. Чому так довго розслідуються деякі справи?

По-перше, слід враховувати, що з моменту вчинення злочину до отримання перших відомостей про це може проходити певний час. По-друге, варто пам'ятати, що злочини, які розслідують НАБУ і САП, складні, вчинені з високим рівнем конспірації, часто із залученням компаній за кордоном. З’ясування всіх обставин серед іншого вимагає комунікації з компетентними органами інших держав та проведення значної кількості довготривалих експертиз. Усе це потрібно для формування якісної доказової бази, необхідної як для повідомлення тій чи іншій особі про підозру, так і скерування справи до суду.

3. Чи правда, що НАБУ контролюється з-за кордону?

НАБУ є незалежним центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який у своїй діяльності керується виключно Конституцією України, законами України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

4. Чи фінансується НАБУ з-за кордону?

Ні. НАБУ фінансується виключно з державного бюджету України. Фінансування за рахунок будь-яких інших джерел заборонено законом окрім випадків, передбачених міжнародними договорами України або проєктами міжнародної технічної допомоги (стаття 24 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1698-VII «Про Національне антикорупційне бюро України»). З моменту утворення в межах проєктів міжнародної технічної допомоги НАБУ отримувало допомогу лише в натуральній формі у вигляді обладнання, спорядження, навчання тощо. Фінансові ресурси (гранти) у національній чи іноземній валюті від міжнародних структур до Бюро не надходили.

Тут розміщено всю інформацію про отриману міжнародну-технічну допомогу.

5. Яка заробітна плата у Директора НАБУ?

Оклад Директора НАБУ - 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Більш детальну інформацію про посадові оклади працівників НАБУ читайте в наших звітах та ст. 23 ЗУ «Про НАБУ».

6. Чи розслідує НАБУ всі корупційні злочини в Україні?

Ні. НАБУ розслідує корупційні та інші кримінальні правопорушення, вчинені за участі топпосадовців або в яких розмір предмета злочину чи заподіяної шкоди перевищує певну суму. Повний перелік підслідних НАБУ посадових осіб та статей Кримінального кодексу України дивіться за цим посиланням. Розслідування корупційних злочинів, вчинених іншими посадовими та службовими особами, здійснюють Державне бюро розслідувань та Національна поліція.

7. Як дізнатися про те, чи розслідує НАБУ справу стосовно певної особи?

НАБУ ніколи не розслідує справи проти/стосовно когось, а лише за фактом вчинення того чи іншого кримінального правопорушення. Інформація про перебіг та деталі кримінальних проваджень публікується на нашому офіційному вебсайті та в соціальних мережах в обсязі, що не заважатиме слідству. 

8. Чому ви не називаєте прізвищ, коли повідомляєте про викриття корупції? 

Розголошення такої інформації порушує презумпцію невинуватості. Згідно з ч. 4 ст. 296 Цивільного кодексу України, ім'я фізичної особи, яка затримана, підозрюється чи обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, або особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може бути використано (оприлюднено) лише в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї або винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Важливо: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

9. Чим унікальна посада детектива НАБУ?

Детективи НАБУ поєднують роботу оперативного працівника і слідчого. Тобто не лише розслідують вже вчинені злочини, а й збирають інформацію щодо тих тяжких та особливо тяжких правопорушень, які ще тільки планують вчинити підслідні особи. 

10. Хто забезпечує безпеку детективів та їх дій?

Безпеку детективів під час затримань, вручення підозр, обшуків забезпечують співробітники Управління спеціальних операцій НАБУ. 

11. Скільки людей працює в НАБУ?

З моменту створення Національного бюро штат його працівників налічував 700 осіб, зокрема 246 детективів.

8 грудня 2023 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон про внесення зміни до статті 5 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України». Він зокрема передбачає збільшення штату НАБУ на 300 осіб: по 100 осіб щороку починаючи з 2024 року. 

12. Чи покриває НАБУ витрати на його створення?

НАБУ – не комерційна організація, а центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який бореться з корупцією у вищих ешелонах влади. Отже його діяльність не повинна розглядатись через призму прибутковості чи збитковості. 

13. Скільки коштів НАБУ повернуло до бюджету?

Результатом діяльності НАБУ є зокрема економічний ефект у вигляді відшкодування завданих злочинами збитків, конфіскації неправомірних доходів, стягнень на користь держави та запобігання розкраданню.

Так, у 2023 році економічний ефект від діяльності НАБУ і САП становив майже 4,7 млрд грн, з яких 3,4 млрд грн відшкодували державі, а 1,1 млрд грн спрямували на підтримку ЗСУ. Більш детально про економічний ефект від діяльності НАБУ читайте в наших звітах.

Результати розслідувань НАБУ – це також ефективний превентивний інструмент, який запобігає вчиненню нових корупційних злочинів та заподіянню збитків держави.

14. Як НАБУ розслідує злочини в регіонах?

НАБУ розслідує корупційні та інші кримінальні злочини, вчинені за участі топпосадовців на території України. Для кращої комунікації із заявниками та координації розслідувань в регіонах створено штаб-квартири НАБУ. Це Львівське, Одеське та Харківське територіальні управління.

Повноваження Львівського територіального управління поширюються на Львівську, Волинську, Закарпатську, Чернівецьку, Тернопільську, Івано-Франківську, Рівненську, Хмельницьку області.

Повноваження Одеського територіального управління поширюються на Одеську, Херсонську, Миколаївську, Кіровоградську області.

Повноваження Харківського територіального управління поширюються на Харківську, Полтавську, Сумську, Дніпропетровську, Запорізьку, Луганську, Донецьку області.

15. Де я можу слідкувати за діяльністю НАБУ?

Інформація про діяльність НАБУ, міститься на офіційному вебсайті, сторінках у соціальних мережах FacebookInstagramTwitterYouTube та Telegram-каналі. Також ви можете ознайомитися з піврічними звітами про роботу Бюро.

Працевлаштування у НАБУ

1. Я хочу працювати в НАБУ. Що я маю для цього зробити?

Обрати вакансію і взяти участь у відкритому конкурсі на неї. На посади в НАБУ призначають виключно за результатами відкритого конкурсу (крім призначення на посади Першого заступника та заступників Директора Національного бюро).

Актуальні вакансії - за цим посиланням. Там також знайдете перелік документів для участі в конкурсі.

2. Як проходить конкурс на посади в НАБУ?

Конкурс проходить у кілька етапів:

  • прийняття рішення про оголошення конкурсу;
  • оприлюднення на офіційному вебсайті Національного бюро рішення про оголошення конкурсу та Профіля посади;
  • прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі;
  • перевірка поданих для участі у конкурсі документів на їх відповідність вимогам п. 3.1. Порядку, кваліфікаційним вимогам та іншим встановленим законом вимогам;
  • проведення кваліфікаційного іспиту (тестування) та визначення його результатів;
  • проведення співбесіди та визначення її результатів;
  • визначення переможця конкурсу або прийняття іншого рішення, передбаченого п. 5.8. Порядку;
  • оприлюднення результатів конкурсу (якщо це передбачено Порядком).

3. Як правильно підготувати документи для участі у конкурсі?

Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає до Конкурсної комісії Національного бюро такі документи:

1) підписану електронним підписом заяву про участь у конкурсі встановленого зразка або письмову заяву, якщо наявні підтверджені документами законні підстави або це визначено в умовах конкурсу;

2) анкету кандидата на посаду до Національного антикорупційного бюро України із заповненням всіх визначених у додатку полів анкети;

3) копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою), що підтверджує рівень володіння державною мовою, визначений Національною комісією зі стандартів державної мови;

4) роздруковану копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, подану у порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції», як кандидата на посаду;

5) заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;

6) у разі проведення закритого конкурсу – іншу необхідну інформацію для підтвердження відповідності умовам конкурсу. Працівники Національного бюро, які бажають взяти участь у конкурсі, подають лише заяву про участь у конкурсі, яка готується та подається в електронному вигляді на ім'я голови Конкурсної комісії та підписується КЕП у СЕД "АСКОД";

7) кандидати на посади в Управління спеціальних операцій також надають згоду на проходження тестування з фізичної підготовки.

Кандидати на посади детективів та старших детективів, осіб начальницького складу можуть подати заяву у довільній формі із проханням присвоєння їм персонального номера для подальшої ідентифікації такої особи під час розміщення відомостей на офіційному вебсайті Національного бюро. У разі задоволення такої заяви Конкурсна комісія повідомляє кандидата про присвоєний персональний номер. Надалі відомості про такого кандидата розміщуються на офіційному вебсайті Національного бюро для цілей Порядку із зазначенням даних персональних номерів без розкриття персональних даних крім випадку, визначного пунктом 5.6 розділу V Порядку.

Особи можуть подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня і репутації (характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо), мотиваційний лист.

4. Чи можу я надіслати документи для участі в конкурсі електронною поштою?

Так. Електронна заява для участі у конкурсі підписана з використанням кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП) (зробити це можна зокрема через державний інформаційний ресурс «Дія», детальна інструкція за посиланням) надсилається на зазначену у профілі електронну адресу Національного бюро разом із сканованими копіями необхідних документів, якщо інше не зазначене в оголошенні про проведення конкурсу.

Форма подання документів завжди зазначається у Профілі посади.

5. Чи є обмеження щодо розміру (ваги) вкладень чи самого листа?

Загальний розмір файлів, що додаються не повинен перевищувати 20 МБ.

6. В якому форматі мають бути відправлені документи?

Кожен електронний документ має бути збережено окремим файлом у форматі PDF. В імені файлу зазначаються прізвище, ініціали особи, яка подає документи, назва документа (зразок: «Шевченко О.Г. Заява», «Шевченко О.Г. Анкета»).

Зазначені вимоги не застосовуються, якщо в оголошенні про проведення конкурсу йдеться про необхідність подання документів у паперовому вигляді.

7. Що має бути зазначено в темі листа з пакетом документів?

В рядку «Тема» обов’язково має бути ПІБ кандидата та точна посада або код, зазначений в її профілі.

8. Якщо я відправляю документи поштою і роблю це в останній день подачі документів, чи прийме їх конкурсна комісія?

Так, за умови наявності поштового штампу із зазначенням дати відправлення.

9. Якщо я помилково відправив неповний пакет документів, чи можу я окремо надіслати документи, яких не вистачає?

Так, можете, якщо термін подачі документів не скінчився.

Якщо кандидата було не допущено через подання ним неповного пакета документів, він має право протягом п’яти календарних днів з дня розміщення відповідної інформації на вебсайті Національного бюро надіслати заяву з уточненням причини недопуску. Зазначена заява та вагомість причин недопуску розглядаються на засіданні Конкурсної комісії. За результатами розгляду може бути прийняте рішення щодо допуску або недопуску кандидата до подальшої участі у конкурсі. Про прийняте рішення кандидата повідомляють у встановленому порядку.

10. Чи можу я одночасно подаватися на конкурс на різні вакантні посади?

Так. При цьому заява подається окремо на кожну посаду, а необхідний пакет документів достатньо відправити один раз. А якщо протягом року з моменту подачі пакету документів кандидат бере участь у конкурсі на будь-яку іншу посаду в НАБУ, повторно подавати такий пакет не треба.

У разі повторної участі у конкурсі протягом року кандидатом подається лише електронна заява з КЕП про участь у конкурсі встановленого зразка із зазначенням у повідомленні прізвища, ініціалів особи, назви попередньої посади, на яку подавався кандидат, та дати подачі документів попереднього конкурсу.

Водночас, якщо документи на участь у попередньому конкурсі протягом року надсилалися у паперовому вигляді, кандидат подає електронну заяву з КЕП разом з іншими необхідними копіями документів.

У разі зміни облікових даних з попередньої подачі документів для участі у конкурсі кандидат подає повний перелік документів, визначений пунктом 3.1. Порядку.

Якщо з моменту попередньої участі у конкурсі пройшло понад 12 місяців, кандидат подає повний перелік документів, визначений пунктом 3.1. Порядку.

11. Як пересвідчитися, що мій пакет документів отриманий та розглядається конкурсною комісією?

Кожен кандидат отримує автоматичний лист-відповідь про надходження до Конкурсної комісії листа з пакетом документів. Це є підтвердженням того, пакет документів взяли у роботу.

Також можна зателефонувати чи відправити листа на електронну пошту Конкурсної комісії, відповідальної за проведення конкурсу (контактні дані зазначені у Профілі посади, на яку подався кандидат).

12. Пакет документів відправлений. Які наступні кроки?

Після перевірки комплектації і відповідності пакету документів кандидату надійде інформація про допуск чи недопуск до участі в конкурсі або додатковий запит на оновлення документів.

13. Як довго триватиме обробка поданих мною документів і коли мене запросять на тестування?

Строки обробки документів залежать від кількості конкурсів, які відбуваються в НАБУ одночасно, та, відповідно, поданих заяв та завантаженості членів Конкурсної комісії.

Інформація про дату, час, місце та спосіб проведення кожного етапу конкурсу, допуск/недопуск до етапів конкурсу, результати конкурсу в Національному бюро розміщується на вебсайті Національного бюро та окремо кандидатам не надсилається.

14. Де я можу дізнатись інформацію про перебіг конкурсу?

На офіційному вебсайті НАБУ у рубриці «Робота в НАБУ» є розділ – «Перелік вакансій», який містить детальну інформацію про перебіг кожного етапу конкурсу, дату, час та місце тестувань; рейтинги за результатами тестування; графік співбесід тощо.

15. Чому мене можуть не допустити до участі в конкурсі?

Серед підстав недопуску можуть бути такі:

  • подано неповний пакет документів;
  • документи надані запізно;
  • невідповідність кваліфікаційним вимогам, зазначеним у її Профілі посади.

16. Мене запросили на тестування, але я з поважних причин не встигаю приїхати на нього. Чи може бути перенесена дата тестування?

Така можливість існує. Рішення ухвалює конкурсна комісія. Для цього потрібно написати за кілька днів  до дати тестування заяву на ім’я голови Конкурсної комісії (номер Конкурсної комісії вказаний в оголошенні на вакансію) надіслати її на електронну адресу Конкурсної комісії, відповідальної за проведення конкурсу.

17. Як проводиться тестування на знання законодавства?

За можливості, прибудьте за пів години до початку реєстрації. Обов’язково візьміть із собою документ, що засвідчує особу (паспорт) та пройдіть реєстрацію. Після реєстрації Вам буде надано персональний логін та пароль для входу у програму тестування. Ви маєте обрати вільний комп’ютер та зайняти відповідне місце.

Тестування на знання законодавства 1 рівня триває 50 хвилин, за які Ви маєте надати відповідь на 50 запитань, 1 і 2 рівня - 90 хвилин, за які Вам буде запропоновано відповісти на 100 запитань. Під час тестування заборонено користуватись будь-якими допоміжними засобами.

18. Про що мене можуть запитати під час співбесіди?

Під час співбесіди члени Конкурсної комісії в першу чергу ставитимуть запитання, що стосуються Профілю посади. Можуть ставити запитання для уточнення біографії, професійного досвіду кандидата, рівня його вмотивованості, давати теоретичні і практичні завдання/кейси за напрямом діяльності відповідного структурного підрозділу з метою визначення здібностей та професійних умінь, необхідних для якісного виконання посадових обов’язків.

Також будьте готові пояснити інформацію щодо декларації про доходи, якщо в цьому виникне потреба.

19. Чи можуть мені зарахувати (перенести) бали з тестування на знання законодавчої бази, що здавались раніше?

Так. Кандидати, які під час проходження кваліфікаційного іспиту (тестування) отримали встановлений Конкурсною комісією відсоток/бал успішності або проходили психологічне тестування за допомогою спеціального програмного забезпечення (MMPI), мають право упродовж одного року (з дати проходження і до призначеної дати складання такого ж кваліфікаційного іспиту (тестування) у новому конкурсі) скористатися результатами їх здачі і не проходити тестування заново, якщо склад кваліфікаційного іспиту (тестування) є однаковий. Про таке рішення кандидати повідомляють окремо шляхом направлення письмової заяви на ім’я голови Конкурсної комісії із зазначенням, які результати вони просять зарахувати і на який конкурсний відбір.

Повідомлення про корупцію

1. Як повідомити про корупцію або необґрунтовані активи?

  • зателефонувати на спеціальну безкоштовну телефону лінію НАБУ 0-800-213-200 за таким графіком: пн – чт: з 9:00 до 18:00 / пт: з 9:00 до 16:45 / обідня перерва з 13:00 до 13:45 / в інший час доби, вихідні та святкові дні можна залишити звернення, заяву або повідомлення на автовідповідач, його опрацюють  наступного робочого дня;
  • заповнити електронну форму на нашому вебсайті;
  • направити звернення, заяву або повідомлення на електронну адресу povidomlennia_zvernennia@nabu.gov.ua, lviv@nabu.gov.ua, odesa@nabu.gov.ua, kharkiv@nabu.gov.ua;
  • надіслати звернення, заяву або повідомлення поштою на адресу Бюро або територіальних управлінь у Львові, в Одесі, у Харкові;
  • прийти до громадських приймалень НАБУ у Києві, Львові, Одесі або Харкові за цими адресами;
  • залишити звернення, заяву або повідомлення у скриньці «Для заяв, скарг і пропозицій», розміщеній у загальнодоступному місці Національного бюро та його територіальних управлінь.

2. Якщо співробітник НАБУ вимагає неправомірну вигоду (хабар), куди треба звертатись?

До Управління внутрішнього контролю НАБУ, заповнивши відповідну форму або за допомогою способів, вказаних у попередньому пункті.  

3. Чи обов’язково вказувати своє ім’я, прізвище та адресу, якщо я хочу повідомити про корупцію або необґрунтовані активи?

Ні, не обов’язково. Водночас, контактна інформація може стати детективам Національного бюро у нагоді для уточнення фактів та отримання більш детальної інформації про корупційне правопорушення. Крім того, зазначення контактних даних дозволить заявникові дізнатися про результати розгляду його заяви або повідомлення.

Також підкреслюємо, що анонімна заява або повідомлення має стосуватися конкретної особи, містити фактичні дані, які можна перевірити.

4. Як я можу впевнитися в тому, що моє повідомлення взяли в роботу? Чи отримаю я зворотній зв’язок?

Всі звернення, заяви або повідомлення незалежно від обраного Вами способу доставки підлягають реєстрації та опрацюванню. Щоб переконатися в тому, що Ваше звернення або повідомлення зареєстровано та опрацьовується, Ви можете зателефонувати на спеціальну безкоштовну телефону лінію НАБУ 0-800-213-200. Зворотній зв'язок про результати опрацювання Вашого звернення або повідомлення надійде у тому випадку, якщо Ви залишили ваші ім’я та контактні дані (електронна та/або поштова адреса).

5. Я надіслав (-ла) звернення (заяву, скаргу, повідомлення, пропозицію) до НАБУ. У який строк я маю отримати відповідь?

Упродовж одного місяця від дня надходження звернення. Однак, якщо звернення не потребує додаткового вивчення – у строк до 15 днів.