Корупція у сфері відновлення: підозрюються чинні нардепи, бізнесмен, керівники компаній (ФОТО+ВІДЕО)

НАБУ і САП спільно з Віцепрем'єр-міністром з відновлення України – Міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України, а також головою Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України реалізували масштабну операцію з викриття чинних народних депутатів України, посадовців та представників бізнесу на наданні неправомірної вигоди. За сприяння в отриманні підрядів, землі та коштів під відбудову топпосадовцям пропонували гроші, нерухомість та криптовалюту. Наразі задокументовано три епізоди злочинної діяльності.

Епізод 1

Як встановило слідство, у серпні 2023 року народний депутат України, за сумісництвом власник великого будівельного та аграрного бізнесів, звернувся до топпосадовця Міністерства відновлення з проханням надати його компанії підряди з відбудови інфраструктурних об’єктів на 1 мільярд гривень. За це пообіцяв «винагороду» у розмірі 3-5% від вартості кожного підряду. Для узгодження подальших домовленостей нардеп також залучив директора компанії.

Після надходження 50 млн грн за підряд з відновлення зруйнованого мосту в одному з регіонів України народний обранець через довірену особу надав топпосадовцю Державного агентства відновлення обіцяний відсоток у сумі 150 тис. дол. США. Передача неправомірної вигоди відбулась на паркінгу одного зі столичних супермаркетів, а гроші знаходились у китайській шкатулці.

Епізод 2

За даними детективів, у серпні 2023 року фактичний власник товариства за сприяння керівниці одного з держпідприємств запропонував очільнику Міністерства відновлення неправомірну вигоду у вигляді нерухомості у зведених ним новобудовах загальною площею понад 5200 кв. м орієнтовною вартістю понад 170 млн. За це топпосадовець мав залишити в силі укладені з товариством угоди щодо будівництва житлового комплексу на земельній ділянці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та сприяти їх реалізації. Аби приховати вчинення злочину, нерухомість мали оформити на довірену особу топпосадовця.

На момент викриття злочину детективи та прокурори задокументували оформлення на довірену особу 15 квартир у Києві.

Епізод 3

Слідством встановлено, що у серпні 2023 року народний депутат України, член комітету з питань антикорупційної політики, звернувся до топпосадовця Державного агентства відновлення з проханням сприяти виділенню коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф на ремонт підконтрольного йому об’єкта інфраструктури. За це пообіцяв надати неправомірну вигоду у криптовалюті Bitcoin в еквіваленті 50 тисяч доларів США.

Після виділення коштів з фонду, на криптогаманець топпосадовця надійшов перший транш неправомірної вигоди в еквіваленті 10 тисяч доларів США.

Це перша в історії антикорупційних органів неправомірна вигода, яку вдалося задокументувати у криптовалюті.

Всього у трьох епізодах підозрюються:

  • 2 чинні народні депутати України;
  • керівниця держпідприємства;
  • власник приватного товариства;
  • директор компанії.

Дії осіб кваліфіковано за ч. 4 ст. 369 Кримінального Кодексу України.

Операція з викриття проходила у співпраці з керівництвом Міністерства та Держагентства під контролем детективів Національного бюро і прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Слідчі дії стосовно народних обранців проводились за погодженням та за сприяння Генерального прокурора. 

Досудове розслідування триває. Встановлюються інші особи, які можуть бути причетні до вчинення викритих протиправних дій.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.