Долю справи про підкуп керівників НАБУ і САП всупереч КПК вирішуватиме Київський апеляційний суд

Верховний Суд вирішив, що долю справи про спробу підкупу керівників НАБУ та САП за 5 млн дол. США має вирішити не Вищий антикорупційний суд, а Київський апеляційний. Відповідне рішення ухвалила колегія суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду 26 березня 2021 року (повний текст рішення оголосять 30 березня).

Національне бюро вважає, що таке рішення ВС фактично легітимізує порушення КПК України, де чітко обумовлена виключна підслідність та підсудність у кримінальних провадженнях НАБУ та САП.

Ми не виключаємо ризик того, що такий підхід ВС в майбутньому може завадити справедливому правосуддю стосовно підозрюваних.

Нагадаємо, перший заступник начальника ГУ ДПС у м. Києві, один із керівників групи компаній, афільованої з колишнім міністром екології та природних ресурсів часів президента Януковича та довірена особа ексміністра екології намагалися за рекордну в історії України неправомірну вигоду у 5 млн дол. США «переконати» НАБУ та САП закрити кримінальне провадження за підозрою колишнього міністра екології. Цим особам та ексміністру екології, НАБУ та САП влітку 2020 року повідомили про підозру, а 2 грудня того ж року завершили розслідування та відкрили матеріали для ознайомлення трьом підозрюваним.

Відтоді захист не полишає спроб домогтися зміни підслідності у кримінальному провадженні. 24 грудня 2020 року Печерський райсуд втаємничено, без участі прокурорів САП, ухвалив рішення, яким фактично зобов’язав Генерального прокурора забрати провадження в НАБУ та передати до іншого органу досудового розслідування. Це рішення прокурори САП оскаржили в законний спосіб, подавши апеляційну скаргу до Апеляційної палати ВАКС. Водночас, адвокат одного з підозрюваних звернувся зі скаргою до ВС, і вже той визначив, що долю підсудності у справі за підозрою посадовців ДФС та осіб, наближених до ексміністра екології, має вирішити не АП ВАКС, а Київський апеляційний суд.

Варто зазначити, що ВС не вперше розглядає скарги з аналогічних питань. Щонайменше сім разів* упродовж 2019-2021 рр. він ухвалював рішення, якими фактично визначав, що питання підсудності у провадженнях НАБУ та САП, має вирішувати уповноважений суб’єкт, яким, згідно з КПК, є колегія у складі п’яти суддів АП ВАКС.

Натомість судове рішення, аналогічне ухваленому 26 березня 2021 року, було винесене ВС лише раз: у кримінальному провадженні за підозрою суддів Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ситуація, що склалася, викликає стурбованість, адже йдеться про розслідування злочинів, вчинених за участі топпосадовців. Будь-які рішення, ухвалені в непрозорий, суперечливий спосіб, сприйматимуться суспільством як спроба захисту можновладців, що, в свою чергу, може негативно вплинути на репутацію судової системи.

 

*Рішення ВС, в яких зазначається про наявність визначеного КПК України уповноваженого суб'єкта на прийняття рішення про направлення провадження за підсудністю до іншого апеляційного суду, яким є колегія у складі п'яти суддів АП ВАКС:

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.