«Газова справа»: обвинувальний акт стосовно народного депутата-організатора схеми скеровано до суду

18 лютого 2019 року обвинувальний акт стосовно народного депутата України Олександра Онищенка, організатора схеми з розкрадання державних коштів під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування», скеровано до Печерського районного суду міста Києва. Також завершене розслідування й стосовно фінансової директорки підконтрольних народному депутату підприємств, задіяних у схемі.

Народний депутат України обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених ч.1. ст. 255, ч.5 ст. 191, ч. 2 ст.205, ч.2 ст.205-1, ч.2 ст.364-1, ч.2 ст.366, ч.3 ст. 209, ч.1 ст. 263, ч.1 ст. 388 Кримінального кодексу України.

Фінансовій директорці інкримінують вчинення злочинів, передбачених ч.1 ст.255, ч.5 ст.191, ч.2 ст.205, ч.2 ст.205-1, ч.3 ст.209 КК України. 

В разі визнання винуватості цим особам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 15 років із конфіскацією майна. 

В межах розслідування за клопотанням детективів НАБУ накладено арешт на 1 млн куб м газу, 6 млн євро, 1 об’єкт нерухомості (офісне приміщення), 1 літак та інше майно, яке, в разі винесення вироку суду, може бути стягнуте як відшкодування за завдані збитки інтересам держави. 

За версією слідства, народний депутат України Олександр Онищенко є засновником та керівником злочинної організації, учасники якої в період з січня 2013 року по червень 2016 року протиправно заволоділи понад 1,6 млрд грн від реалізації природного газу. Внаслідок таких дій ПАТ «Укргазвидобування» (100% акцій належать державній НАК «Нафтогаз України») спричинено збитки в сумі більш ніж 740 млн грн.

Загалом слідство встановило причетність до участі у «газовій схемі» 29 осіб. З-поміж них — двоє близьких людей, які виконували роль співорганізаторів, решта — працівники ПАТ «Укргазвидобування», юрист, фінансисти, керівники компаній тощо.

У межах досудового розслідування восьмеро підозрюваних визнали свою провину й уклали угоди про визнання винуватості. Розслідування ролі ще 15 осіб (з урахуванням народного депутата та фінансової директорки) також завершено: обвинувальні акти стосовно них скеровані до суду. Шість підозрюваних, у тому числі й організатор корупційної схеми, позбавлений правового імунітету народний депутат, перебувають у розшуку.

Так звана «газова справа» стала одним із перших кримінальних проваджень в роботі детективів Національного антикорупційного бюро України: відомості про початок розслідування внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань у грудні 2015 року. Це одне з найрезонансніших викриттів корупції за часів незалежної України, зважаючи на статус організаторів та учасників схеми, кількість задіяних осіб, суму збитків, завданих державі.

Більше деталей про «газову схему» — у мультимедійному матеріалі: https://nabu.gov.ua/novyny/gazova-sprava

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.