Керівника компанії «Енергомережа» екстрадовано в Україну з Німеччини

15 квітня 2019 року голову правління ПрАТ «ХК «Енергомережа», підозрюваного у завданні збитків державі на суму понад 346 млн грн, екстрадували з Німеччини в Україну.

Детективи Національного бюро затримали посадовця в міжнародному аеропорту «Бориспіль». Впродовж 48 годин із моменту затримання суд має обрати йому запобіжний захід. Детективи НАБУ за погодження прокурорів САП наполягатимуть на триманні підозрюваного під вартою з альтернативою застави в розмірі 346,22 млн грн.

ПрАТ «ХК «Енергомережа» — компанія, яка задіяна у корупційній схемі у сфері енергетики. Розслідування цього злочину стало першим в історії НАБУ: відомості про початок розслідування детективи Національного бюро внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань 4 грудня 2015 року.

За півроку потому, в червні 2016 року, детективи НАБУ зібрали достатньо доказів для повідомлення голові правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» про підозру у  вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364 КК України. На той момент йому інкримінували заволодіння 196 млн грн, та зловживання владою або службовим становищем, що спричинило шкоду державі у 346 млн грн. 

Слідство встановило, що посадовець «Енергомережі» організував схему, за якою споживачі електричної енергії замість того, аби сплачувати за неї постачальнику — ПАТ «Запоріжжяобленерго», перераховували кошти посереднику (ПрАТ «Енергомережа»), і вже той мав розрахуватися з енергопостачальником. Але замість 346 млн грн «Запоріжжяобленерго» отримало лише 1,7 млн грн. В юридичному сенсі обленерго саме переуступало «Енергомережі» право вимоги стягнути борги з таких споживачів як ДП «ЗТМК», ТОВ «ЗТМК», ПАТ «Дніпроспецсталь». Схема діяла впродовж 2014-2015 рр, але вона — поза законом.

Оскільки місце знаходження посадовця на момент вручення повідомлення про підозру не встановили, процесуальну дію вчинили  в порядку ст. 278, ст. 135 КПК України.

В червні 2016 року голову правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» оголосили у національний розшук, на початку 2017 року — у міжнародний.

У травні 2017 року Солом’янський районний суд м. Києва обирає підозрюваному запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

У квітні 2018 року посадовця «Енергомережі» затримують на території Федеративної Республіки Німеччина.

В квітні 2018 року НАБУ скерувало до ГПУ для подальшого направлення компетентним органам Федеративної Республіки Німеччина клопотання про видачу керівника ПрАТ «ХК «Енергомережа» в Україну для притягнення до кримінальної відповідальності.

Майже за рік потому, у березні 2019 року, уряд Федеративної Республіки Німеччина дав згоду на видачу голови правління  ПрАТ «ХК «Енергомережа» Україні.

Злочини, за підозрою у вчиненні яких Німеччина видала посадовця «Енергомережі» в Україну для притягнення до кримінальної відповідальності, не єдині, які розслідують детективи НАБУ стосовно цієї особи. За час перебування його у розшуку зібрано достатньо доказів для повідомлення йому про підозру у вчиненні й інших кримінальних корупційних правопорушень. Наразі детективи НАБУ готують запит до Федеративної Республіки Німеччина про надання згоди на додаткове притягнення вказаної особи до кримінальної відповідальності.


Схема заволодіння коштами за участі посадовців «Запоріжжяобленерго»: https://nabu.gov.ua/infographics/shema-zavolodinnya-koshtami-za-uchasti-sluzhbovih-osib-zaporizhzhyaoblenergo

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.