Кошти та майно на суму 609 млн грн на ЗСУ, 1,25 млрд грн відшкодувань ДП, конфіскація у справі «Межигір'я» - економефект НАБУ і САП в II півріччі 2022 року

Одним з основних напрямків діяльності антикорупційних органів з початком повномасштабного вторгнення рф став пошук фінансових ресурсів для посилення обороноздатності України. Допомога ЗСУ стала однією зі складових економічного ефекту від діяльності НАБУ і САП, який в II півріччі 2022 року сягнув майже 1,9 млрд грн.

Так, упродовж червня-грудня 2022 року Збройні Сили України одержали понад 609 млн грн. Це – кошти та майно, арештовані в межах кримінальних проваджень НАБУ і САП, застави, техніка, автотранспорт та комплектуючі, передані на потреби обороноздатності країни за рішенням Вищого антикорупційного суду.

Частиною цієї суми, зокрема, є 413 млн грн та понад 684 тис. дол. США, які були арештовані у справах щодо корупції на митниці. Гривні витратили на придбання військових облігацій, а долари внесли на рахунок НБУ, відкритий в межах глобальної ініціативи Президента України (United24) для потреб оборони України. Ще 5 млн дол. США, арештовані в межах справи стосовно ексміністра аграрної політики та продовольства України, отримало Головне управління розвідки Міноборони України.

Відшкодування на стадії досудового розслідування складають левову частину економічного ефекту від діяльності НАБУ і САП. Так, у більш ніж півтора раза, порівняно з попереднім звітним періодом, зросли обсяги відшкодування підприємствам, в яких частка держави перевищує 50%. Понад 695 млн грн повернули приватній компанії ПАТ «Укрнафта» (50%+1 акцій належать державі), більш ніж 547 млн грн одержало «Укренерго» за поставлену суб’єктам господарювання, але не сплачену ними електрику.

Не припиняється і конфіскація активів топкорупціонерів. У II півріччі 2022 року їх вилучили загалом на понад 3,8 млн грн. Зокрема, завдяки НАБУ і САП наприкінці грудня суд постановив стягнути в дохід держави частину майна і коштів, арештованих у справі заволодіння резиденцією «Межигір’я». Цей механізм конфіскації став можливим завдяки Закону України «Про санкції», що застосовується тільки під час дії воєнного стану до осіб, які значною мірою сприяли збройній агресії проти України.

Також завдяки матеріалам, зібраним детективами НАБУ, ДП «Укртелефільм» у II півріччі повернуло у власність незаконно відібрану в нього нерухомість у Києві: квартиру (125,5 кв.м) та офісне приміщення (178,1 кв.м), загальною вартістю понад 6 млн грн. А до того держпідприємство повернуло п’ять осель. Все це стало можливим після набрання законної сили судовим рішенням про визнання недійсним договору купівлі-продажу цих та інших об’єктів між «Укртелефільмом» та комерційною компанією. Ця корупційна схема була предметом розслідування НАБУ та САП, наразі справа слухається у ВАКС.