На два фронти: результати роботи НАБУ у першому півріччі 2022 року

Для НАБУ перше півріччя 2022 року минуло в умовах боротьби на два фронти: з топкорупцією і російськими загарбниками. Воно стало чи не найскладнішим через виклики і випробування, які постали перед співробітниками Бюро в умовах повномасштабного вторгнення ворога.

На початку року робота детективів НАБУ відзначилась низкою успішних реалізацій: упродовж перших двох місяців «на гарячому» викрили народного депутата України, депутата Київради, посадовців Офісу генпрокурора. Крім того, завершили розслідування корупційної схеми із заволодіння 26,8 млн грн громади Миколаєва при реконструкції Соборної площі та розкрадання 115,19 млн грн комунального об’єднання «Київзеленбуд». До суду скерували справи щодо заволодіння 131 млн грн посадовцями Одеської мерії, а також щодо завдання збитків «Укрзалізниці» на суму 93 млн грн.

Після 24 лютого Національне бюро вжило всіх заходів для збереження сталості робочого процесу: жодне кримінальне провадження не було втрачене. НАБУ продовжило боротьбу з топкорупцією, і вже після початку вторгнення викрили махінації з ПЦР-тестами на «Укрзалізниці» та закупівлею автоматів для переробки вторсировини, розслідували заволодіння 4,7 млрд грн ПАТ «Реал Банк», корупційні схеми на таких держпідприємствах як «Укртелефільм» та «Держінформ’юст».

Всього за минуле півріччя розпочато 163 розслідування, повідомлено про підозру 38 особам, до суду скеровано 20 обвинувальних актів. На лаві підсудних ВАКС опинилася 61 особа, серед яких: голова ОАСК та його заступники, обвинувачені у спробі захоплення державної влади; експосадовець Нацполіції, якому інкримінують одержання 1 млн грн неправомірної вигоди; керівник структурного підрозділу Міноборони, який за 24 млн грн неправомірної вигоди пропонував забезпечити потрібні результати аудиту МОУ.

Економічний ефект від діяльності НАБУ і САП у першому півріччі дорівнює 1,5 млрд грн, а сума відшкодувань за весь період становить 4,55 млрд грн.

Окрім боротьби на антикорупційному фронті, співробітники НАБУ долучились і до наближення нашої перемоги у повномасштабній війні, яку розпочала росія.

Так, детективи Національного бюро зареєстрували більше 10 кримінальних проваджень за фактами катування, знущання та вбивства цивільних осіб на Київщині та притягли до відповідальності низку російських офіцерів. Крім того, до результатів надання відсічі збройній агресії рф слід додати здобуття більше 35 підтверджених фактів знищення ворожої техніки та живої сили противника, зокрема завдяки коригуванню вогню артилерії ЗСУ, більше 50 затриманих та переданих до СБУ осіб, понад 12 тис. повідомлень, переданих до ГУР МО для використання військовими, виведення підрозділів ЗСУ з-під загрози обстрілу.

Частина команди Національного бюро за власною ініціативою вступила до лав ЗСУ і перебуває у зоні активних бойових дій. За вагомий внесок у боротьбу з ворогом Президент України відзначив сімох співробітників НАБУ найвищими державними нагородами.

Не менш важливою в контексті протистояння агресору була також інформаційна робота. Завдяки підтримці Антикорупційної ініціативи ЄС та зусиллями НАБУ, інформацію про війну в Україні вдалося донести до провідних правників під час World Justice Forum у Гаазі, Нідерланди. Участь в цій міжнародній події, що об'єднує представників зі 116 країн та міжнародні організації, стала спеціальна відзнака проєкту «Всеукраїнський антикорупційний муткорт», який було створено за підтримки НАБУ та Антикорупційної ініціативи ЄС. Стенд із українським проєктом став одним із найвідвідуваніших під час заходу.

Незважаючи на всі наявні виклики НАБУ продовжує ефективно виконувати свою роботу. Важливою запорукою цього є найскоріше проведення чесного і прозорого конкурсу на обрання нового директора НАБУ, що також є однією з необхідних умов наближення України до отримання статусу держави-члена Євросоюзу.

Боротьба триває!

Звіт