НАБУ має унікальну систему протидії корупції всередині інституції, — Роман Осипчук

Більшість комплаєнс процедур в Національному бюро направлені на формування культури доброчесності та несприйняття корупції. А такі елементи культури, як самосвідомість та самоконтроль, атмосфера осуду корупційних практик — найкращі запобіжники в системі антикорупційного менеджменту Бюро. На цьому наголосив керівник Управління внутрішнього контролю Роман Осипчук під час експертного обговорення «Комплаєнс та корпоративна етика: практика впровадження, виклики та тренди», організованого Європейською Бізнес Асоціацією (EBA) 8 червня 2021 року.

«Основою ризико-орієнтованої моделі, яку ми почали впроваджувати в НАБУ в 2015 році, були корупційні ризики у межах досудового розслідування. Ми розуміли, якщо хоча б один детектив буде затриманий на хабарі, це стане кінцем історії антикорупційного органу, яка на той час ще не розпочалася», — зазначив Роман Осипчук.

Деякі комплаєнс процедури прописані в законі про Національне бюро, як-от моніторинг способу життя працівників, перевірки на доброчесність, процедура відбору кадрів. В основу антикорупційного менеджменту НАБУ також лягли програма НАТО з розбудови доброчесності, цілісності, прозорості та зниження корупційних ризиків у роботі оборонних та безпекових інституцій (Програма BI) та стандарт ISO 37001:2016, відповідність якому Бюро підтвердило у 2019 році.

Під час заходу відбулася презентація дослідження поточного стану розвитку комплаєнсу та корпоративної етики в Україні — Міжнародний комплаєнс індекс — проведеного ЕВА з юридичною фірмою «Василь Кісіль і Партнери» та Міжнародною асоціацією з комплаєнсу (ІСА) у квітні цього року. Учасники обговорили відмінності впровадження практик комплаєнсу та бізнес-етики в Україні та світі, бізнесі та державних органах, а також з’ясували найбільш поширені виклики, тренди та тенденції у сфері комплаєнсу.

Про виклики, які стоять перед державними підприємствами, такі як політичний вплив, криза системи корпоративного управління, випадки втручання в діяльність наглядових рад, розповіла в.о. керівника Управління координації уповноважених підрозділів та виконання антикорупційних програм НАЗК Світлана Луцюк.

«Не секрет, що найбільша корупція зосереджена в сегменті державних підприємств. Якби всі норми законів, що регулюють питання етичного ведення бізнесу, антикорупційного комплаєнсу виконувалися ними належним чином, я впевнена, що динаміка корупційних злочинів була б значно меншою», — зазначила посадовиця НАЗК.

Про динаміку зміни Індексу сприйняття корупції в Україні з 2013 по 2020 роки та комплаєнс, як важливу складову запобігання корупції, розповіла заступниця виконавчого директора Трансперенсі Інтернешнл Україна з юридичних питань Катерина Риженко.

«Global Insight Country Risk Rating, який визначає ризики для бізнес-середовища, у 2020 році дали Україні +13 балів. Вони опиралися на те, як компанії стикалися з корупцією і як це впливало на отримання ними великих контрактів і замовлень та їх повсякденну роботу, — наголосила Катерина. — Запровадження прозорого та підзвітного управління об’єктами державної власності у 2021 році допоможе знизити рівень корупції».

Прогляньте відео онлайн дискусії.

Довідково:

Міжнародний комплаєнс індекс – проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2021 року. Мета дослідження – аналіз та оцінка розвитку корпоративної культури, комплаєнсу та ділової етики в Україні та Великобританії, пошук спільних трендів, тенденцій та відмінностей.