НАБУ та Антикорупційне бюро Польщі спільно викрили злочинну групу

20 липня 2020 року НАБУ та САП спільно з Центральним антикорупційним бюро Польщі (ЦБА) та Окружною прокуратурою міста Варшави викрили злочинну групу на чолі з колишнім в.о. голови Державного агентства автомобільних доріг України (далі — Укравтодор), мета якої полягала в одержанні неправомірної вигоди від представників компаній у сфері дорожнього господарства.

Це — перший в історії України випадок, коли особливо тяжкий корупційний злочин викрито зусиллями міжнародної спільної слідчої групи.

За наслідками скоординованих заходів здобуто докази корупційних дій громадян України, Республіки Польща та інших країн.

«Важливо зазначити, що досвід міжнародної спільної слідчої групи реалізувався вперше. Такий формат співпраці передбачений міжнародним законодавством, і необхідність його застосування зумовлена тим, що злочинні дії, на думку слідства, розпочиналися на території України, а закінчувалися отриманням неправомірної вигоди (саме це інкримінується низці осіб) вже на території Польщі. Для збору доказів важливо було проводити слідчі дії одночасно на території двох держав. Від ефективного і швидкого обміну інформацією між слідчими органами залежав результат, який ми маємо сьогодні», — зазначив Директор НАБУ Артем Ситник під час брифінгу.

Наразі на території Польщі затримано трьох громадян цієї країни, в тому числі колишнього в.о. голови Укравтодору. Всім їм польські правоохоронці повідомили про підозру в межах слідчої групи згідно з вимогами Кримінального кодексу Республіки Польща.

Вирішується питання про повідомлення екскерівнику Укравтодору про підозру і в Україні — у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 Кримінального Кодексу України.

«Саме зараз, за дорученням польської сторони за відповідними статтями КК Республіки Польща прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та детективи Національного антикорупційного бюро України вручають на території України підозру ряду осіб, зокрема, щодо участі у злочинній групі, висловлення вимог та отримання неправомірної вигоди, а також легалізації коштів, отриманих у злочинний спосіб. Вже повідомлено про підозру громадянину третьої країни — в наданні неправомірної вигоди», — повідомив в.о. керівника САП Максим Грищук.

Правоохоронці вживають заходів для встановлення інших учасників, причетних до вчинення кримінального правопорушення.

Слідство встановило, що згадана злочинна група діяла впродовж 2016-2019 рр. До її складу колишній керівник Укравтдору залучив раніше знайомих йому осіб як громадян України, так і Польщі.

Слідство встановило низку епізодів, які можуть свідчити про ймовірне отримання колишнім керівником Укравтодору неправомірної вигоди. Всі ці випадки пов’язані з ухваленням рішень про використанням коштів, наданих міжнародними фінансовими організаціями у вигляді кредитів на ремонт українських доріг. Загальна сума кредитних коштів, які злочинна група використала як привід для отримання неправомірної вигоди від компаній у сфері дорожнього господарства, перевищує 270 млн євро.

Складність розслідування полягала у тому, що колишній керівник Укравтодору використовував своє службове становище в Україні і висловлював прохання про отримання неправомірної вигоди, а сам факт її отримання відбувався на території Польщі. При цьому вживались максимальні заходи для маскування злочинів та незаконного походження коштів: неправомірна вигода надавалась шляхом створення на території Польщі компаній та поповнення їх статутного капіталу коштами учасників тендерних процедур Укравтодору. Керівниками новостворених компаній виступали близькі та підконтрольні колишньому керівнику Укравтодору особи.

В окремих випадках створені на території Республіки Польща компанії повинні мали бути викуплені учасниками тендерних процедур Укравтодору в підконтрольних колишньому посадовцю осіб за суми, які у сотні разів перевищували їхній статутний капітал.

Розслідування наведених фактів детективи Національного бюро здійснюють із вересня 2019 року. Після того, як з’ясувалося, що наведені факти також розслідує Центральне бюро антикорупційне Польщі, в листопаді 2019 року створено спільну слідчу групу, до складу якої від України увійшли детективи НАБУ та прокурори САП, від Польщі — працівники Центрального антикорупційного бюро та Окружної прокуратури міста Варшави. Координація дій обох сторін відбувалась за участі Євроюсту.

Video of Антикорупційні органи України та Польщі викрили злочинну групу на чолі з екскерівником Укравтодору

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.