НАБУ впроваджує інновації задля підвищення ефективності досудового розслідування

Переведення кримінального провадження в електронний формат, застосування методики процесуального інтерв’ю та стандартизація досудового розслідування — інновації кримінального процесу, які активно впроваджуються в Національному бюро. Ефективність застосування останньої стала темою дискусії, що відбулася в НАБУ 22 липня 2021 року.

«Ідея створення практичного посібника «Стандарти досудового розслідування» виникла тоді, коли ми дійшли до думки: як оцінити затримання і зрозуміти, що воно здійснено законне, — зауважив Юрій Бєлоусов, начальник департаменту Офісу Генерального прокурора, один зі співавторів Стандартів. — У Стандартах закладено збалансований та обґрунтований підхід до застосування КПК, проведено чіткий розподіл ролей та функцій цих професійних учасників кримінального провадження».

До авторського колективу також увійшли детективи НАБУ, представники прокуратури, Національної поліції, НАЗК та експертного середовища. Мета посібника — чітко розмежувати ролі слідчого/детектива та прокурора на етапі досудового розслідування: прокурор орієнтує процес збору доказів, враховуючи судову перспективу; слідчий/детектив відповідає за реконструкцію подій та організацію процесу збору доказів.

Денис Гюльмагомедов, керівник відділу детективів Національного бюро та член авторського колективу, підкреслює, що лише навчально-методичним посібником у друкованому варіанті вирішили не обмежуватись.

«Ми розробили мобільний застосунок, який можна завантажити для iOS та Android. Таким чином учасники кримінального провадження можуть у будь-який момент отримати доступ до інформації, яка їм потрібна. У додатку є можливість обрати роль —слідчий, прокурор, слідчий суддя —і завантажити зразки всіх процесуальних документів, які потрібно підготувати на кожному з етапів досудового розслідування», — зазначив Денис.

Під час дискусії враженнями з впровадження Стандартів досудового розслідування поділились детективи НАБУ та прокурори САП — учасники навчальної програми JustLearn.

«Кожен практик намагається упорядкувати робочі процеси і підвищити професійну діяльність, а Стандарти чітко розподіляють ролі та зони відповідальності учасників досудового процесу. Вони спрощують їхню взаємодію, пропонують кращі практики та забезпечують злагодженість у вирішенні конкретних практичних питань», — зазначає детектив НАБУ Вікторія.

Прокурор САП Анастасія Андронова виокремила важливість комунікації між слідчим і прокурором. «Важливо, щоб прокурор долучався до справи не лише в залі суду, а вже на етапі планування розслідування. Ефективність взаємодії учасників кримінального провадження напряму залежить від того, як вони домовляються організувати свою роботу. Адже ми маємо спільну мету — розслідувати справи та здійснювати функції обвинувачення належним чином».

Дискусія відбулась за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».