Професійний розвиток команди та впровадження інновацій підвищують ефективність досудового розслідування НАБУ

Національне бюро намагається бути в авангарді розробки та впровадження інновацій у кримінальній юстиції, відтак невдовзі ми очікуємо запуск системи електронного кримінального провадження — eCase Management System.

На цьому наголосив перший заступник Директора Національного антикорупційного бюро України Гізо Углава під час «JustConf Ukraine», що відбулася 24 вересня. На конференції експерти і практики ділилися сучасними рішеннями в сфері кримінальної юстиції, які дозволяють підвищити ефективність досудового розслідування та захистити права людини.

Одним із таких рішень покликані стати Стандарти досудового розслідування — спільні правила гри для слідчих, прокурорів та суддів. Національне бюро готове впроваджувати Стандарти у своїй діяльності, адже вони підвищать якісь розслідувань, захистять докази від втрати, а детективів від помилок. На цьому наголосив керівник відділу детективів НАБУ Денис Гюльмагомедов, який презентував Стандарти під час конференції.

«Зміст Стандартів консолідує ідеї різних учасників процесу про те, яким він має бути та яка його справжня мета, адже кримінальний процес покликаний служити не сторонам захисту і обвинуваченню, а інтересам суспільства», — зазначив Денис. Він також презентував мобільний додаток «Стандарти досудового розслідування» для iOS (https://apple.co/2YQWoFK) та Android (https://bit.ly/3juBxjn).

Про цінність інвестування ресурсів у проведення допиту розповів заступник керівника підрозділу детективів НАБУ Тарас Філоненко: «Допит потребує змін, і ми знайшли альтернативу — процесуальне інтерв’ю, що дозволяє ефективно отримувати інформацію та виключає тиск на особу. Впровадження цих змін має відбуватися системно через:  навчання працівників, підтримку впровадження органами правопорядку та законодавчі зміни», — зазначив Тарас. Перші підсумки впровадження цієї методики в Національному бюро він презентував під час Just Talk 9 липня 2020 року.

«Допит — одна з найважливіших слідчих дій, а особливо під час розслідувань економічних злочинів. Покази, які дають допитувані, не знайдеш у документах чи телефонних розмовах. Тож, імплементації методики процесуального інтерв’ю в НАБУ приділена окрема увага», — підсумував Гізо Углава.

Захід відбувся за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження». Партнери заходу: Національне бюро, Національна поліція України, Тренінговий центр прокурорів України, Офіс Генерального прокурора, Українська фундація правової допомоги, Експертний центр з прав людини, Центр політико-правових реформ та Real Stories Production.